Давно це було. Вже витерті віками начисто сліди тієї далекої доби, але спомини живуть у творіннях ,які непідвласні часу. Народився Піфагор на острові Самосі в сім'ї фінікійського купця Мнесарха, приблизно 570 років до н. е . За переказами, напередодні чергової подорожі на Схід, Мнесарх звернувся до Піфії і отримав відповідь,що подорож буде успішною, а в нього народиться дитина, яка буде виділятися з-поміж усіх, хто жив коли-небудь, красою й мудрістю, і принесе людському роду дуже велику користь на всі часи.
Батько Піфагора подбав, щоб його син отримав гарну освіту. У 18 років, після смерті батька, Самоський тиран Полікрат відправив Піфагора до Єгипту, до двору фараона Амасіса. Завдяки протекції , Піфагор потрапив на навчання до єгипетських жреців і був допущений у храмові бібліотеки. Вважається ,що 22 роки життя мудрець провів у Єгипті. 12 років життя Піфагор, не по своїй волі, перебував у Вавілоні, як полоненний царя Камбіза, навчаючись у місцевих магів та жерців. Після всіх поневірянь, десь в 56 років, Піфагор осів у Кротоні(Південна Італія). Там і заснував філософську школу, більше схожу на релігійний орден. Про особисте життя Піфагора відомо, що він був одружений і мав сина та доньку. Ім'я дружини Піфагора—Теано. Вона була ученицею Піфагора.
Вчення Піфагора. За життя Піфагор не писав книг і трактатів. Всі знання передавалися учням в усній формі. У результаті, багато відомостей про життя Піфагора були втраченими, а складати його біографію почали десь через два століття після його смерті. Основні ідеї вчення Піфагора: Бог—це число чисел; математика—священна наука, здатна охопити і пояснити весь космос; дружба є обов'язковою умовою спільного життя в соціумі, а гармонія присутня як на духовному, так і на фізичному рівні.
Школа Піфагора Школа була заснована Піфагором в Кротоні (Південна Італія) і проіснувала до початку IV століття до н. е., хоча гоніння на неї почалися практично відразу після смерті Піфагора в 500 р. По суті, це була перша філософська школа, релігійно-філософське аристократичне братство. Союз відрізнявся строгими звичаями і високою моральністю. Спосіб життя піфагорійців увійшов в історію: як розповідають легенди, учнів Школи завжди можна було впізнати за їх зовнішнім виглядом і благородною поведінкою. Школа була дуже утаємничена. Піфагорійці поклали початок математичних наук Основу піфагорійської математики складало вчення про число. Числа розумілися як суть всього сущого, мали містичний зміст. Вчення про декаді:1+2+3+4=10. Ці чотири числа описують всі процеси, що відбуваються у світі. Зокрема, декада відображає закони музичної гармонії. Через неї виражаються основні музичні інтервали. Піфагорійцям належить вчення про музику сфер і про музичний звукоряд, що відображає гармонію Сонячної системи, де кожній планеті відповідає відповідна нота. В піфагорійській школі почали розвивати астрономію та медицину. Таким чином , піфагорійців можна вважати родоначальниками гуманітарної, природничої, точної і систематичної наук.
Досягнення калокагатії — грецького ідеалу людини, який поєднував у собі етичне й естетичне,— було, на думку піфагорійців, неможливе без занять спортом. Закономірно, що вони приділяли йому багато уваги. Сам Піфагор віддав належне здоровому тілу і брав участь у кулачному бою на 58-й Олімпіаді, яка проходила в 548 р. до н. е. Переказують, що через малий зріст Піфагора судді не хотіли допустити його до змагань.— Можливо,— заперечив Піфагор,— мій вигляд і не викликає у вас довір'я. Але я буду наносити удари з такою математичною точністю, що супротивникові стане жарко. Моя глибока віра в число — це моє життєве кредо.І він додержав свого слова — став чемпіоном з цього виду спорту і утримував цей титул ще на кількох олімпіадах.Ідеал людини
Чаша жадоби Піфагора. Коли згадують Піфагора, на думку відразу ж приходить теорема зі шкільної програми. Але виявляється, Піфагору належить ще один дуже цікавий винахід, який не дає пити понад встановленої міри…Ідеться про так звану чашу Піфагора. Інша її назва — чаша жадоби. Ця місткість завдяки своєму хитрому пристрою не дає змоги людині випити більше певного обсягу рідини.