Перевірка Д/р. Тестові завдання за темою “Григір Тютюнник” Визначте правильний варіант відповіді 1. Григір Тютюнник народився на а) Харківщині; б) Полтавщині; в) Київщині; г) Вінничині; 2. Батько Григора Тютюнника був: а) письменником; б) ученим; в) репресований; г) військовим. 3. Яке з тверджень хибне? Григір Тютюнник: а) мав старшого брата — відомого письменника; б) вчинив самогубство; в) автор збірок оповідань «Зав'язь», «Деревій»; г) автор роману «Вир»; 4. Письменник отримав професію: а) кухаря; б) слюсаря з ремонту автомобілів; в) муляра; г) токаря; 5. Перше оповідання письменника було написане: а) німецькою мовою; б) польською мовою; в) українською мовою; г) російською мовою; 6. Перша книжка оповідань Григора Тютюнника називається: а) «Зав'язь»; б) «Деревій»; в) «Вир»; г) «Климко»;
7. Розповідь про перше кохання лежить в основі новели: а) «Климко»; б) ««Зав'язь»; в) «Три зозулі з поклоном»; г) «Оддавали Катрю»; 8. Знайдіть зайве. Ознаки новели: а) лаконізм; б) ускладненість сюжету; в) психологізм; г) несподівана розв’язка; 9. Яка з названих нижче ознак не притаманна індивідуальному стилю Григора Тютюнника? а)своїх героїв автор не ідеалізує; б) мовний стиль відзначається багатством лексики, синонімів; в)автор байдужий до зображуваного; г) автор намагається не робити висновків, не вирішувати проблем; 10. Який мотив звучить у багатьох новелах Григора Тютюнника? а) зради собі; б) страждання; в) батьків і дітей; г) самотності; 11. Розповідь про «любовний трикутник» лежить в основі твору: а) «Зав'язь»; б) «Оддавали Катрю»; в) «Три зозулі з поклоном»; г) «У Кравчини обідають»; 12. Марфа Яркова, Софія, Михайло, Карпо — герої новели: а) «Оддавали Катрю»; б) «Зав'язь»; в) «Вогник далеко в степу»; г) «Три зозулі з поклоном».
Вислови видатних людей про кохання: Мало — бачити. Мало — розуміти. Треба любить. Немає загадки таланту. Є вічна загадка Любові. Г. Тютюнник. З тобою жити на одній землі, — яке велике щастя! Олександр Олесь. “…Любов – це, люди, діло не осудне. По всі віки. Вовік віків. Амінь…” Ліна Костенко Кохання – це скарбниця щастя: чим більше вона дає, тим більше одержує. Мюллер. Кохання несумісне зі страхом. Публілій Сір. Кохання – це все, що у нас є, і це єдиний спосіб допомогти іншій людині. Фрост.
- Про що твір? - Від чийого імені ведеться оповідь? Хто оповідач? - Хто герої? Що з ними сталося? - Що сталося з батьком хлопця? Звідки приходять листи? - До якого жанру належить твір? Пригадати, що таке новела. - Чи є епіграф у творі? Як ви думаєте, яку функцію він виконує? - Про що говориться в останньому листі від батька? Про що він просить дружину?
Який автобіографічний момент у новелі? Дійсно, героя новели звуть Михайло, як і батька Тютюнника. І восени 1937 року його заарештували і відправили до Сибіру, де він і загинув. І, дійсно, в житті батька письменника була жінка, яка його дуже кохала, але Михайло не зрадив власне сімейне щастя.
Образи новели Соня — спокійна, врівноважена, здатна до прощення. Марфа — чутлива й ніжна, одчайдушна, нещаслива й безтямно закохана. Михайло — мудрий і сильний, гідний кохання двох жінок, справжній козак. … і несуть вони у світ Любов — Любов - кохання, Любов - прощення, Любов материнську, Любов синівську...
Завдання № 1. Із перерахованих нижче проблем виписати ті, що стосуються новели «Три зозулі з поклоном»: Нещасливе кохання зв’язок поколінь загальнолюдські цінності бідність селян соціальна несправедливість родинне життя невмирущість кохання репресії на селі правова безграмотність вірність
Українська народна пісня «Летіла зозуля» Летіла зозуля через мою хату, Сіла на камені та й стала кувати. - Ой ти, зозуленько, чого рано куєш, Чи ти, зозуленько, моє горе чуєш? - Якби не чувала, то я б не кувала, Тобі, молоденькій, правди б не казала. - Ой Боже мій, Боже, що я наробила, Єсть у нього жінка, а я полюбила. Єсть у нього жінка, ще й діточок двоє, Ще й діточок двоє – чорняві обоє. Ще й діточок двоє – чорняві обоє, Розривають серце на четверо моє.
Новела несе на собі печать притчовості—висновку, до якого прийшли і ми. Ось він: любов—почуття, незалежне від людської свідомості, волі, бажання, моралі, воно ніби дається якоюсь вищою силою, тому мусить лишатися поза осудом чи запереченням, має право на існування. Щоб позбавити мук палко закохану людину, якiй не могли вiдповiсти взаємнiстю, передавали своєрiдне привiтання: "Три зозулi з поклоном". Таке привiтання означало: забудь, покинь, залиш мене, вiдпусти. Вiдомо, зозуля гнiзда не мостить, тож людина повинна була зрозумiти, що пп кохання приречене, не матиме у вiдповiдь такого ж почуття.
Хвилинка підготовки до ЗНО: Деталь художня – один із засобів створення образу, яке допомагає уявити втілений характер, картину, предмет, дію, переживання в їхній своєрідності і неповторності. В одних випадках художня деталь може набирати характеру символу, а в інших – бути деталлю-штрихом. Символ – предмет чи слово, що умовно виражає сутність якогось явища.
Глибина кохання передається через кілька важливих символів. По-перше, це потроєний у своїй силі образ-символ «зозулі» — символ жіночої самотності, відданості далекому коханому, який не буде з нею, і тому вона не матиме дітей, не стане матір'ю. Три зозулі з поклоном- традиційна народна формула-прохання не любити. По-друге, сосна — символ рідного житла, але й знову ж таки символ самотності.
Домашнє завдання: На вибір: 1. Скласти запитання до тесту за новелою Г.Тютюнника «Три зозулі з поклоном». 2. Написати творчу роботу у форматі ЗНО на одну із тем: - « Авторський ідеал людини в малій прозі Тютюнника.» - «Уроки, дані нам письменником». - «Милосердя і добро – основа всього?» 3.Написати вірш або твір на тему: « Що таке кохання? »