ТУБЕРКУЛЬОЗ ТА ВІЛТуберкульоз — інфекційне захворювання, що характеризу ється переважним ураженням легень і майже всіх інших органів людського організму. Збудник туберкульозу — паличка Коха, яку у 1882 році відкрив німецький науковець Роберт Кох. Палички Коха — надзвичайно стійкі мікроорганізми. Вони живуть: • у маслі та сирі, що зберігаються на холоді, — більше як рік; • у річковій воді — до п’яти місяців; • у ґрунті та на пасовищах, забруднених хворими на туберкульоз тваринами, — від кількох місяців до декількох років; • у сухому мокротинні, що залишається на особистих речах хворого, його ліжку, в кімнаті, — протягом шести місяців. Сонячне проміння знищує їх за декілька годин, кип’ятіння та ультрафіолетове опромінення — за декілька хвилин. Убивають палички Коха й сполуками хлору.
Номер слайду 2
Шляхи інфікування туберкульозом
Номер слайду 3
Ознаки захворювання на туберкульоз
Номер слайду 4
Діагностика туберкульозу. Важливо вчасно виявити людей, хворих на туберкульоз. Таке виявлення називають діагностикою. Діагностика і лікування в Україні безкоштовні. Початкові стадії туберкульозу можуть бути безсимптомними. Для вчасного виявлення захворювання дорослим і підліткам з 15 років роблять флюорографію – знімок легень, а дітям і підліткам – спеціальний тест – пробу Манту.
Номер слайду 5
Профілактика туберкульозу
Номер слайду 6
Профілактика туберкульозу
Номер слайду 7
ВІЛ і туберкульоз1. Епідемія ВІЛ/СНІДу повернула до життя давнього ворога — туберкульоз. • Коли носій палички Коха інфікується ВІЛ, його імунітет поступово руйнується, і туберкульоз у 20—50 разів частіше переходить в активну стадію. • Це збільшує кількість тих, хто є джерелом інфекції і спричиняє поширення туберкульозу. 2. Водночас туберкульоз є причиною смерті 60 % ВІЛ-інфікованих, бо в цьому разі: • його складніше діагностувати, адже такі люди переважно хворіють на позалегеневі форми туберкульозу, для виявлення яких потрібні спеціальні умови;