Портфоліо письменника. При народженні: Павло Михайлович Губенко. Псевдоніми: Остап Вишня, Грунський. Дата народження: 1 (13) листопада 1889 Місце народження: хутір Чечва, неподалік містечка Грунь на ПолтавщиніДата смерті: 28 вересня 1956 (66 років)Місце смерті: Київ. Національність: українець. Мова творів: українська. Рід діяльності: прозаїк. Жанр: оповідання, гумореска, усмішка
Комічне — результат контрасту, розладу, протистояння прекрасного — потворному, низького — піднесеному, внутрішньої пустоти — зовнішньому вигляду, що претендує на значущість. Комічне, як і будь-яке естетичне явище, є соціальним. Воно перебуває не в об’єкті сміху, а в тому, хто сприймає протиріччя як комічне. Комічне пов’язане із загальною культурою людини.
Тема: Творчість Остапа Вишні. Ідейно-тематичний аналіз збірки “Мисливські усмішки”. Усмішка “Сом”. Оптимізм, любов до природи, м’який гумор Остапа ВишніМета: ознайомити учнів із творами збірки “Мисливські усмішки”, зокрема усмішкою “Сом”;розвивати творчу уяву школярів, спостережливість, уміння аналізувати прочитане;виховувати любов до рідного краю та природи
Фейлетон — це художньо-публіцистичний жанр, у якому комічна сутність негативних явищ і ситуацій дійсності розкривається шляхом інверсійної, асоціативної розробки теми з використанням авторських та фольклорних комічно-сатиричних образів. Усмішка — різновид фейлетону та гуморески, уведений в українську літературу Остапом Вишнею. Своєрідність жанру усмішки — у поєднанні побутових замальовок із частими авторськими відступами, у лаконізмі й дотепності.
Остап Вишня активно розвивав жанрові різновиди усмішки: усмішка-пародія, усмішка-жарт, усмішка-нарис, усмішка-мініатюра, усмішка-реп’яшок. Був оптимістом, любив природу, людей, мав м’який гумор – саме ці риси вирізняли письменника. Ходив на полювання, а вдома забував рушницю, ніколи не повертався із трофеєм. Гасло Остапа Вишні :”Хай живуть зайці!” У щоденнику за 23 січня 1952 року Остап Вишня писав: «Їздили полювати. Це не вперше і не востаннє. Нічого! І як радісно, що я нічого не вбив».
Усмішки, в яких мисливські успіхи передбачаються як можливі, а реально – це сатира на браконьєрів («Дика коза»), владоможних звіроловів («Бенгальський тигр»)Усмішки, пройняті поезією не стільки власне полювання, як самого виходу на природу, пізнавання її незбагненного буття («Вальдшнеп», «Перепілка»)Усмішки ознайомлювального характеру, в яких автор, вдаючись до гумористично-жартівливих та іронічних порад, з неабиякою дотепністю та винахідливістю відкриває "секрети" полювання, веде мову про особливості мисливської зброї ("Заєць", "Ружжо"), розповідає про рибалок та види риб (“Сом”, “Щука”, “Короп”). «Мисливські усмішки»1958 р.
Герой «Мисливських усмішок»: Він є й оповідачем — трохи хитрий, трохи дивакуватий у своєму священнодійстві збирання на полювання, в очікуванні зайця або лисиці, у поверненні додому — здебільшого без здобичі або й без рушниці чи шапки. Але завжди він іронічний до себе, доброзичливий і наївний, як дитина. І головне для нього — не трофей, а спілкування з природою.
Художні компоненти «Мисливських усмішок»: дотеп, анекдот, пейзаж, портрет, пісня, авторський ліричний відступ, порівняння, епітети, персоніфікація, гіпербола. Усмішки «Відкриття охоти», «Заєць», «Лисиця», «Лось», «Ружжо», «Дикий кабан, або вепр», «Екіпіровка мисливця», «Як варити і їсти суп із дикої качки», «Сом» — ось далеко не повний перелік кращих творів цього циклу.
«Сом»Тема: змалювання картин природи на річці Оскіл, розповідь про неймовірні бувальщини, що трапляються з рибалками; гумористична розповідь про сома,що жив у річці Оскіл і міг з`їсти гусака, гімалайського ведмедя і навіть парового катера, розповідь про сомів за царських часів і за радянських.Ідея: оспівування краси природи рідного краю, виховування бережливого ставлення до неї. Жанр: усмішка. Уперше було надруковано в журналі “Дніпро” №11 у 1953 році.
Історія написання: Остап Вишня дуже любив мисливство та рибальство, але не через можливість мати здобич, а через можливість приємного спілкування з друзями, яке й стало мотивом для створення «Мисливських усмішок». Напрям: реалізм (або модернізм). Течія: соціалістичний реалізм. Рік створення: 1953. Збірка: «Мисливські усмішки». Рід: епос. Жанр: усмішка. Тематичний різновид жанру: соціально-побутова, гумористична усмішка.
I частинау першій частині оповідач запрошує читача побувати на Осколі й помилуватися краєвидами цієї річки. Оскіл – річка, що знаходиться за славним містом Енськом на Харківщині, впадає у Північний Донець.Єрик - відносно вузька протока, що з'єднує озера, затоки, протоки річок між собою, а також з морем. Також річкова стариця або штучний осушувальний канал. Єрики бувають постійні і тимчасові (сухі стариці або балки). Вони розташовуються в заплавах рік або між озерами.
«Iнтересна риба сом! За царського режиму, як свiдчать дореволюцiйнi рибалки-письменники, сом важив до 400 кiлограмiв, ковтав собак i ведмедiв. Можливо, що з розвитком рибальства сом важитиме тонну i ковтатиме сименталь- ських бугаїв i невеличкi буксирнi пароплави…». Поясніть прихований зміст фрази.
Тестові завдання:1. Справжнє ім’я та прізвище Остапа Вишні: А )Павло Грабовський; Б) Олег Ольжич; В) Павло Губенко.2. Остап Вишня народився: А) с. Чаплинка на Херсонщині; Б) Носівка на Чернігівщині; В) На Полтавщині в хуторі Чечва.3. Малого Остапа відправили до школи пізнавати науки: А) у 5 років; Б) У 6 років; В) У 12 років.
4. Початкову освіту здобув: А) у сільській школ;і Б )У Полтаві В) У м. Грунь.5. Підліток був зарахований на казенне навчання до Києва: А) 1901 р.; Б) 1903 р.; В 1905 р.6. Тут він здобув професію: А) фельдшера; Б )бухгалтера; В )хірурга.7. На перешкоді до закінчення Київського університету стало: А) відданість літературі; Б) смерть батька; В) нестача коштів.
8. Перший друкований твір: А) «Моя автобіографія»; Б) «Демократичні реформи Денікіна»; В) «Зенітка».9. Уперше з’явився псевдонім «Остап Вишня»: А )у газеті «Селянська правда»; Б )«Зоря»; В )«Вільний голос». 10. Гумореска «Моя автобіографія» була надрукована : А) у журналі «Книгоспілка» ;Б )у журналі «Слово»; В) у журналі «Село і люди».
11. Слова з гуморески Остапа Вишні «У мене немає жодного сумніву в тому, що я народився… мати сказала, що мене витягли з колодязя, коли напували корову Оришку» належать: А) діду Свириду з гуморески «Зенітка»; Б )Остапу Вишні з гуморески «Моя автобіографія»;В) Остапові Вишні з гуморески «Сом».12. Остап Вишня був письменником: А) реалізму; Б) романтизму ;В )гумористично-сатиричного жанру.