Мета проекту. Закріпити знання учнів про Україну, її символи; розкривати багату, поетичну душу українського народу, його минулу і сучасну славу; розширити і поглибити поняття про те, що «Я − громадянин України»; розвивати українське мовлення дітей, їхній кругозір, пам’ять, артистичні здібності; формувати національну свідомість школяра, громадські якості, патріотизм, людяність, працьовитість; виховувати любов і повагу до рідного краю, його звичаїв та обрядів; викликати бажання вирощувати калину в ріднім краю; виховувати бажання примножувати і збагачувати духовну спадщину, що накопичувалися віками.
Актуальність проекту. Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього. Українські обереги, державні, народні і релігійні символи, звичаї – невід’ємна частина нашої культури. Наше минуле – це приклад художньо-естетичної культури. Українська вишивка, віночок цінуються у всьому світі
Завдання Зібрати інформацію про державні, народні символи (робота з книгами, журналами, газетами, енциклопедіями, в інтернеті). Дібрати вірші, пісні, прислів’я, малюнки, які відносяться до теми. Розучувати пісні. На уроках образотворчого мистецтва виконати ряд малюнків до розділу «Край, де я хотів би побувати». Проводити заочні подорожі рідним краєм. Вивчати державні, релігійні та народні свята в Україні. Скласти твір-розповідь «Наш рідний край»Виготовлення виробів з природного матеріалу.
Тема. Мета. Закріпити знання учнів про Ук¬раїну, її символи; розкривати багату, поетичну душу українського народу, його минулу і сучасну славу; розширити і погли¬бити поняття про те, що «Я − грома¬дянин України»; розвивати українське мовлення дітей, їхній кругозір, пам’ять, артистичні здібності; фор¬мувати національну свідомість школяра, громадські якості, патріотизм, людяність, працьовитість; вихову¬вати любов і повагу до рідного краю, його звичаїв та обрядів: викликати бажання вирощувати калину в ріднім краю; виховувати бажання примножувати і збагачувати духовну спадщину, що накопичувалися віками. Обладнання. Державні символи України (герб, прапор); Конституція України, література, плакати про Україну; український одяг, вишиті рушники, скатертина, український посуд; коровай; рослини-символи: калина, верба, барвінок, колоски; українські народні пісні; магнітофон, проектор, ноутбук, диск з презентацією до свята. Україна - мій рідний край
Вчитель Земля, на якій ми живемо, зветься Україною, а народ, що живе на ній –українцями, і говоримо ми українською мовою. Велика земля наша. Розкинулась вона на широкі простори. Поруч з українцями на нашій землі живуть люди багатьох національностей: греки, євреї, росіяни, білоруси, грузини тощо. Всі вони вважають Україну своєю Батьківщиною і шанують її закони і традиції.
Багато в Україні великих і красивих міст: Львів, Харків, Ужгород, Полтава, Луганськ, Донецьк. Най старішим і найкрасивішим є Київ – столиця нашої країни. Заснували його поляни, котрі жили на високому березі Дніпра. З тих часів Київ і вважається найголовнішим містом України. Про назву Києва існують різні перекази і легенди. За мотивами однієї з легенд у місті споруджено пам'ятник. У човні пливуть рікою три брати Кий, Щек, Хорив і їх сестра Либідь. За легендою, на честь старшого брата Кия і названо місто Києвом.
Центральною вулицею Києва є Хрещатик. Чому саме так названо вулицю?Бо побудована вона на тому місці, де перехрещувалися два яри. Через усю країну несе свої води могутній старий Дніпро – найбільша ріка України, окраса Києва. Є в Україні і гори – Кримські і Карпати. Найвищі гори – Карпати, а саме вершина Карпат – Говерла. Багато в Україні лісів, де мешкає безліч різних тварин, росте розмаїття рослин. Україна – край, який Бог наділив родючою землею, чарівною природою і гарними, талановитими людьми.
Українці мають славку історію і традиції... Мають вони і свої державні національні символи, які люди знають і бережуть. Національний прапор України синьо – жовтого кольору. Він має давнє походження. Поєднання цих кольорів зустрічалось не лише за часів козацької вольниці, а й за часів княжої влади. Жовтий колір – колір сонця, синій колір – колір ясного, чистого, мирного неба.
Прапор – це державний символ,Він є в кожної держави;Це для всіх – ознака сили,Це для всіх – ознака слави. Прапор свій здіймаєм гордо,Ми з ним дужі і єдині,Ми навік вже є народом,Українським в Україні. Синьо – жовтий прапор маєм: Синє небо, жовте жито;Прапор свій оберігаєм,Він – святиня, знають діти.
Герб – це офіційна емблема держави. Золотий тризуб на блакитному тлі – дуже давній знак. Він використовувався ще за часів Київської Русі. Отже, нашому гербу – більше тисячі літ. Наш герб – тризуб,Це воля, слава й сила;Наш герб – тризуб. Недоля нас косила,Та ми зросли, ми є,Ми завжди будем,Добро і пісню. Несемо ми людям.
А ще народ України має свої споконвічні народні символи. Улюблені рослини-символи – це тополя, барвінок, вишня, верба,калина. Про ці рослини складено пісні, прислів'я, легенди. У народі кажуть: «Без верби й калини – нема України». Калину садили у кожному подвір'ї. Вважали її оберегом від усього злого.
ПІСНЯ «ЧУБАРИКИ, ЧУБЧИКИ»Ой у лузі калина,Ой у лузі калина,Калина, калина,Чубарики, чубчики, калина,Калина, калина,Чубарики, чубчики, калина. Там дівчина ходила,Там дівчина ходила,Ходила, ходила,Чубарики, чубчики, ходила…Цвіт калини ламала,Цвіт калини ламала,Ламала, ламала,Чубарики, чубчики, ламала…Та в пучечки складала,Та в пучечки складала,Складала, складала,Чубарики, чубчики, складала…Та й на хлопців моргала,Та й на хлопців моргала,Моргала, моргала,Чубарики, чубчики, моргала…
Символом українського народу є вишиті рушники. Дім без рушників, - говорилось у народі, як родина без дітей. З рушником вшановували появу на світ немовля, зустрічали дорогих гостей хлібом –сіллю на вишитому рушнику. З рушником проводжали в далеку дорогу, молоді ставали на рушник під час шлюбного обряду. З рушником проводжали і в останню путь.
Українські дівчатка влітку ходили з непокритою головою, обвиваючи її стрічкою, а на свята надягали вінки. Вінок в українців − це дівоча прикраса з живих або штучних квітів, колосків, кольорового пір'я. Був обов'язковим у вбранні нареченої на весіллі, а також у деяких інших звичаях та обрядах, як символ українських народних пісень. Вважалося, що вінок з живих квітів захищає дівчину від напасників і лихого ока. Народ вірив, що дівчина, маючи на своїй голові вінок, володіє чарами. А ще вінок на голові і для здоров'я, тому є квіти, які потрібно обов'язково вплести.
До українського віночку вплітали різноманітні квіти, а всього в одному вінку могло бути до 12 різних квіток. Кожна квітка у віночку щось символізувала: троянда - кохання; біла лілія - символ чистоти; волошка - простота, ніжність; вереск - самостійність; дзвоник польовий - вдячність; лавр - успіх, слава; мальва - краса, холодність; півонія - довголіття; ромашка - мир, ніжність, кохання; безсмертник - здоров'я роду людському; калина - символ краси та дівочої вроди, символ України.
«Мова кожного народу неповторна і своя» - це рядки з вірша. Ми також любимо свою українську мову і називаємо її калиновою, солов'їною, барвінковою. Вона є державною мовою України. Українська мова –Давня й молода. Світить рідне слово,Як жива вода. Звідки воно взялось –Діло не просте... Вдушу засівалось,Із душі росте.
Моя Батьківщина – це моє рідне село Мирча. Йому багато літ. Кожна стежина тут лише слід. Тут чепурні оселі. Тут ліс дарує нам свої щедроти. Тут навіть зорі золоті. Тут чарівна мелодія душі. Я дуже люблю своє село. Рідна Мирчо моя,Віковічна земля,Тут коріння моє,Народився тут я. Тут діброви зелені,І садочи рясні,Працьовиті тут люди,Тут поліські пісні.