У презентації розглядається теоретичний матеріал про ассиміляцію, подані дищдактичні вправи та завдання, а також відповіді до них. Можна використовувати як дидактичний матеріал до уроку, або як перевірка мовних знань.
У П О Д І Б Н Е Н Н Яприголосних звуків. Розроблено Учителем української мови і літератури. Кураповою Оленою Воліївною
Номер слайду 2
У П О Д І Б Н Е Н Н Я(асиміляція) приголосних звуків. Це зміна, уподібнення звуків у мовному потоці під впливом наступного чи попереднього звука. Асиміляція за дзвінкістю - молотьба (звучить: молодьба)Асиміляція за глухістю - нігті — [ні'хті]Асиміляція за місцем і способом творення - безжурний — [бежжурний], з тобою — [стобойу]Асиміляція за м'якістю - пісня — [п'і'с'н'а] селянський — [сел 'ан'с'кий]Але губні б, п, в, м, ф, шиплячі ж, ч, ш, щ, задньоязикові г, к, х та дрижачий р перед м'якими не уподібнюються до м'яких.
Номер слайду 3
З ким поведе...ся, того й набере...ся. У роботи гірке коріння, та соло...кий плід. Свіжий, хороший, як сирої...ка. Не могли звабити калачем, а потім тя…ко було ві…бити бичем. (Нар. творчість.)Перевірити написання слів і записати. Вставити, де потрібно, пропущені букви. Завдання і вправи
Номер слайду 4
Перевіримо З ким поведешся, того й наберешся. У роботи гірке коріння, та солодкий плід. Свіжий, хороший, як сироїжка. Не могли звабити калачем, а потім тяжко було відбити бичем. (Нар. творчість.)
Номер слайду 5
Запишіть слова фонетичною транскрипцією. Поясніть їхню вимову та написання. Які фонетичні явища в них відбуваються?Списати, боротьба, натхнення, молотьба, просьба, анекдот, з саду, кігті, отже. Завдання і вправи
Завдання і вправи. Поставте подані іменники в давальному відмінку однини. Запишіть їх також фонетичною транскрипцією. Порівняйте вимову і написання слів та зробіть висновок, де спостерігаємо уподібнення приголосних у цьому випадку: на письмі чи у вимові. Чи зберігається уподібнення на письмі?Дошка. Чашка. Книжка. Ручка
Завдання і вправи. Замінити словосполучення одним словом. Записати слова. Прочитати їх, правильно вимовляючи перший звук. Прибудова зі східцями біля входу в будинок. Застібка в одязі. Корисна комаха з роду бджолиних з товстим мохнатим тільцем. Густі, важкопрохідні тропічні і субтропічні вічнозелені ліси. Деревно-земляна оборонна точка. Подовжена, загострена і покрита рогівкою ротова частина у птахів.
Використана література. Грамотій. Українська мова. 5 клас. Зошит для успішного набуття орфографічних та пунктуаційних навичок (для шкіл з українською мовою навчання).— X,: «Ранок», 2011. — 96 с. Українська мова: Навчальний посібник. — Донецьк: ТОВ ВКФ "БАО", 2005. — 480 с. Морозова Л. Г. Українська мова. 5 клас: Плани-конспекти уроків. 2-е видання, Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2002. — 304 с.