«Княжа Україна»ІСТОРИЧНЕ МИНУЛЕ НАШОГО НАРОДУ Урок №4. Олександр Олесь. Цікаві відомості про автора. Поезії з книги «Княжа Україна». Поетична оповідь про минуле нашого народу 5 клас Кравченко Людмила Петрівна, учитель Христинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Христинівської районної ради Черкаської обл.
Літературний диктант. Найдавніша пам’ятка історії та літератури нашого народу. Відомий літописець, автор «Повісті временних літ». Про кого сказано, що вони були «мужі мудрі й тямущі»? Хто хотів укласти мир з великим царем грецьким? Що порадив грецький філософ Володимиру, щоб стати праведником?Яку церкву побудував Ярослав на честь перемоги над печенігами?
Дорогі друзі! Запрошуємо вас у царство мудрого й красивого, правдивого і цінного, сильного і ласкавого, доброго і мужнього слова. Заспіваю вам не пісню Про стару старовину, Розкажу я вам не казку, А бувальщину одну. Розкажу вам про минуле, Що вже мохом поросло, Що, нащадками забуте, За водою поплило. Перед вами стародавні Пройдуть хвилями часи, Із могил до вас озвуться Наших предків голоси
«Був огрядний, фізично міцно збудований, вищий середнього зросту; обличчя мав досить гарне і дуже інтелігентне, хоч зовсім не був писаний красень. Високе чоло, сині очі, довгасте обличчя, шатен. У товаристві був більше слухачем, ніж оповідачем.» Зі спогадів Галини Лященко. Хто ж він, автор поеми «Княжа Україна»?
Рубрика «Дивокрай»Вгадайте богів та міфічних істот з фрагменту «Заспів» за цитатою або описом:3. «... По пустелі лісовій... / літав на крилах, грав на кобзі золотій...». (Стрибог)4. Представники «нечистої сили», які жили на річці. (Русалки, хануни-водяники)5. «... Часом плакав, як дитина, / Часом сурмами будив...». (Перун)
Опишіть усно розкішну природу України в давні часи. Які художні засоби використано для опису природи?Як жили наші пращури? Чим займались? Яким богам поклонялись? Підтвердіть свою відповідь рядками твору „Україна в старовину". Поясніть слова:„Спочивала Україна. В золотих, дитячих снах". Подумай над прочитаним…
27довідкове бюро1453 р. Константинополь завоювали турки й перейменували його у Стамбул (столиця Турції до 1923 р.). На Царгород неодноразово здійснювали походи військові дружини київських князів: 911 р. — князь Олег, 941 і 944 p.p. — князь Ігор. 957 р. місто відвідала київська княгиня Ольга. Царгород — столиця Римської імперії з 330 p., потім — Візантії. Заснований Костянтином І у 324— 330 pp. на місці м. Візантії на європейському березі протоки Босфор. До середини XIV ст. був великим ремісничо-торговельним центром.
«Київський князь (882-912 рр.) 882р., вбивши київських князів Аскольда і Діра, захопив владу в Києві, підкорив древлян, сіверян, радимичів та інші слов’янські племена. Здійснив похід на Візантію. Уклав вигідний для Русі торговельний і політичний договір, за яким встановлювалась безмитна торгівля з Візантією. «До речі…»
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ: Література. Авраменко О. М. Українська література: підруч. для 5 кл. загальноосвітн. навч. закл. – К.: Грамота, 2013. – 288с. Мовчан Р. В. Українська література: підруч. для 5 кл. загальноосвітн. навч. закл. – К.: Генеза, 20005. – 240 с.: іл.. Слюніна О. В. Українська література. 5 клас (за підручником О. М. Авраменка) / О. В Слюніна. – Х.: Вид. група «Основа», 2013. – 144с. – (Серія «Мій конспект»). Смолянко Л. Я. Українська література. 5 клас: Навч. посібник. – Х.: Країна мрій,2006. – 160с.Інтернет-ресурси:http://ukrlit.org/faily/avtor/oles_oleksandr/oles-pokhid_na_tsarhorod.pdfhttp://uk.wikipedia.org/wiki/Похід_на_Царгород_(860)http://shkola.ua/book/read/54/page139