ПІДКАЗКИ ДО ПРЕЗЕНТАЦІЇ «Урок мрій - 2. Якби в мене був чарівний килим...В.Сухомлинський»
Уроки мрій продовжуються. І цього разу тему мрій продовжить філософське есе В.Сухомлинського « Якби в мене був чарівний килим». Саме воно і стане фаболою уроку.
Люди завжди мріяли літати як птиці, ширяти у височінь...Саме мрії , мотивовані бажанням, надихали їх до відкриттів, зокрема і до створення залізних птиць - літаків.
Мрія завжди подорожує попідручку з фантазією аби творити чудеса. І звичайний персіанський килим може перетворитися в чарівний, який літатиме.
Згідно досліджень, чарівний літаючий килим до Європи завітав із арабських казок, з казок прекрасної Шехірезади.
Наші мрії справді вміють літати. Вони запрошують нас подорожувати у минуле і майбутнє, у мріях ми шукаємо вирішення багатьох проблем...
Есе В.Сухомлинського витримане у всіх вимогах до його написання. Досить лаконічне, але глибоке за змістом- справжня філософія для дітей. Перш ніж обговорити з дітьми роздуми педагога, пропоную невеличкий екскурс у світ килимів. Дітям пропонуються для порівняння гуцульський та персіанський килими. А ще найбільший килим ...із 2000 квітів.
Герої відомих мультфільмів як Аладін , Обелікс, Астерікс доповнять розповідь яскравістю . А невеличка пісня у дитячому кліпі не дозволить дітям нудьгувати, а навпаки - стимулюватиме думку.
Звичайно, що мрії без "хмарок" слів не існують.
Як вже зазначала , уроки філософії для дітей складаються з трьох частин. Після підготовчої роботи, ми розпочинаємо знайомство з есе.
Текст я свідомо поділила на окремі три частини аби запропонувати читання з передбаченням.
Перша частина - це опис дивної квітки. До частини додаю низку запитань. І речення і запитання мають відповідні кольори. Це підказка. Запитання має той самий колір що і відповідь - речення з тексту.
Друга частина- це роздуми.
Герой ділиться своїм думками-своєю мрією. На слайді я недаремно використовую малюнок дівчинки на килимі, хоча герой есе - хлопчина.Дітям за допомогою слів-підказок - дієслів, можна запропонувати розповісти цю частину від імені дівчинки. Таким чином відпрацювати парадигму дієсова .
Перш ніж читати третю частину, варто спробувати зрозуміти навіщо герою ця квітка.
На завершення уроку дітям пропонується практичне завдання - намалювати оту дивну гірську квітку, яка очищає повітря. Цим малюнком діти розкажуть багато...
У презентації є слайд із проблемним запитанням: Якби в мене був чарівний килим? Обов'язково раджу з дітьми обговорити. Запросити їх поділитися думками...
Бажаю всім сонечка в співпраці з дітьми!