Дізнаєтеся про «детектив» як літературний жанр; Навчитеся виявляти його характерні ознаки на прикладі прочитаних творів; Познайомитеся з історією виникнення і формування жанру в світовій літературі; Знатимете видатних представників детективної літератури; Розвинете спостережливість, уважність, кмітливість, аналітичні здібності;
Одного незвичайного китайського хлопчика-художника за те, що він не підкорився владі ув’язнили до глибокої камери. Але на ранок камера виявилася пустою. Єдине вікно було аж під стелею і він ніяк не міг туди дістатися. Двері були зачиненими, слідів зламу не виявили. Єдиний ключ від дверей знаходився у імператора. Як хлопчик зміг вибратися з ув’язнення?
Один чоловік-американець полетів у відрядження до курортної арабської країни. Там у нього закінчилися гроші та засоби до існування. Та через деякий час у нього з’явилося багато продуктів харчування і навіть приватний літак, на якому він із сім’єю полетів на морський пляж. Ким був цей чоловік і де він все це дістав?
Молодий чоловік-інвалід із благополучної порядної сім’ї, у якого була кохана дівчина, любляча родина раптово зникає на декілька років, не взявши із собою ніяких ні речей, ні грошей. Він ні з ким не виходить на зв'язок, Але із сім’ї його ніхто не шукає і не турбується його відсутністю. Хто цей чоловік і де він увесь цей час був?
у слідчого має бути щиросердний друг, який спостерігає за розгадуванням таємниці та розповідає про хід розслідування читачам; мінімум описів і відсутність розлогих характеристик; читач має рівні з персонажами можливості для розкриття загадки, він неначе включений у процес розумової дії, пов’язаної з розслідуванням; у фіналі загадка обов’язково має бути розгадана, а зло викрите.
( Інтелектуальний (у центрі поставлено інтелектуальну загадку) психологічний (розкриття особливостей характерів персонажів, у тому числі слідчого й злочинця) молодіжний (молода людина опиняється в центрі таємниці, пов’язаної зі злочином, і долучається до процесу розслідування, маючи власний погляд на хід подій) гумористичний (трагічні елементи поєднуються з комічними ситуаціями) жіночий (розслідування веде жінка, керуючись специфічною «жіночою» логікою) кримінальний (гострота подій, велика кількість персонажів, у тому числі підозрюваних)
Композиційна формула літературного детективу Структурний елемент композиції Особливості його сюжетного втілення Експозиція Знайомство читача з головними персонажами твору Зав’язка Надходження інформації про таємницю або злочин, пов'язаний із нею Розвиток дії Розгадування таємниці: огляд місця злочину, опитування свідків, збирання речових доказів, слідкування за підозрюваними Кульмінація Кульмінацією є висновки з розслідування детектива- інтелектуала, він знаходить рішення загадки чи таємниці. Часто кульмінація збігається з розв’язкою. Розв’язка Детектив повідомляє іншим персонажам твору, хто є злочинцем, якими були мотиви його злочину та яким шляхом сищику вдалося вивести його на чисту воду.