БУДЕ ЦІКАВО! 1. Актуальне інтерв’ю з мовознавцем. 2.Цікаві новини. Відеорепортаж зі шкільної бібліотеки. 3.Рубрика « Світ цікавих професій». 4.Пауза « Будьмо здорові». 5.Хвилинка мистецької реклами. 6.Творчий вернісаж. 7.Рубрика « Від А до Я». 8.Програма передач на завтра. 9.Психологічна вправа « Коло друзів».
Хвилинка – цікавинка Дієприкметник, підрахували вчені, у реченні здебільшого є означенням (73%), рідше – присудком ( 27%). Як означення він частіше трапляється в художній літературі, де виступає в ролі епітетів, а як присудок – у науковому стилі. Для розмовного стилю дієприкметники менш характерні. Наявність їх у мовленні – одна з ознак високого рівня мовної культури.
ЗАВДАННЯ УРОКУ: поглибити знання учнів про дієприкметники; пояснити відмінність між активними й пасивними дієприкметниками; формувати вміння розрізняти активні й пасивні дієприкметники, правильно використовувати активні дієприкметники у мовленні; утворювати та відмінювати активні дієприкметники; розвивати творчі вміння використовувати активні й пасивні дієприкметники у власних висловлюваннях; стимулювати бажання досліджувати мовні явища; виховувати позитивне ставлення до української мови та народної культури, плекати патріотичні почуття, здійснювати профорієнтаційне виховання.
Творення дієприкметників Від якої основи Від яких дієслів Час За допомогою суфіксів Прикла- ди Активні дієприкметники Теперішньо- го часу Недоконаного виду Теперіш- ній -уч-, (-юч-), -ач-, (-яч-) Міцніють – міцніючий Cидять – сидячий Неозначеної форми Докон. виду Минулий - л- Розквітнути - розквітлий Пасивні дієприкметники Неозначеної форми Недоконаного та докон. виду Минулий -н- -ен- -т- Сказати - сказаний, Шити - шитий
Робота з текстом Прочитайте текст мовчки. Яка його тема й основна думка? Випишіть активні дієприкметники разом зі словами, від яких вони залежать, запишіть ознаки прикметника та дієслова. Коли я читаю або чую слово «Вітчизна», в душі моїй звучить стишений голос матері, що читає мені чудові рядки Тараса Шевченка про сонечко, веселку, сокорину. Мені пригадується тиха замріяна передвечірня година, коли я сидів на голублячих мене руках материнських. Пам’ятається, як на полум’яніючій під вікном квітці рожі тріпотів крильцями великий, позолочений сонцем барвистий метелик. Шелестіло сполохане листя на тополі. На зеленіючій галявині під тополею стояв півень з червоним гребінцем, а в блакитному небі пливла біла, освітлена сонцем хмаринка. Заходило пломеніюче сонце, від ставка піднімалася хвиля прохолоди. Мати заспівала, а мені здалося, що листочки на тополі перестали шелестіти, прислухаючись до материного співу. Мабуть, з цієї хвилини починається моє життя в казковому світі слова (за В. Скуратівським.)
Лінгвістичне лото 1.Дієприкметник, теперішній час, активний стан, недоконаний вид, називний відмінок. 2.Дієприкметник, минулий час, активний стан, доконаний вид, називний відмінок. 3.Дієприкметник, минулий час, пасивний стан, доконаний вид, називний відмінок. 4.Дієприкметник, родовий відмінок , чоловічий рід. 5.Дієприкметник, місцевий відмінок, жіночий рід.
Бажані вислови в спілкуванні з рідними: Ви для мене найрідніші. Із задоволенням приймаю поради від людей, які люблять мене. Радий бачити тебе усміхненим. Як минув день? Лише ти можеш допомогти розібратися в цьому незрозумілому питанні. Порадь мені, адже ти це краще знаєш. Приємно, коли тебе зустрічають усміхнені обличчя близьких людей.
Схема розбору дієприкметника як особливої форми дієслова Слово для розбору. Частина мови( форма дієслова). Початкова форма( називний відмінок однини чоловічого роду). Стан (активний чи пасивний). Вид (доконаний чи недоконаний). Час (теперішній і минулий). Рід( в однині), число, відмінок( визначається за родом , числом, відмінком іменника, з яким узгоджений дієприкметник). Синтаксична роль ( найчастіше буває означенням і присудком).