Урок української мови на тему "Способи дієслів (дійсний, умовний, наказовий). 7 клас

Про матеріал
Урок української мови на тему "Способи дієслів (дійсний, умовний, наказовий). 7 клас.
Перегляд файлу

Тема. Способи дієслів (дійсний, умовний, наказовий).

Мета:поглибити знання учнів про способи дієслів, навчити  учнів розрізняти їх; розвивати вміння використовувати дієслова різних способів у своєму мовленні; виховувати повагу до рідного слова, шану до народної мудрості.

Обладнання: схеми, картки, підручник.

 

Хід уроку

I.Актуалізація опорних знань.

 

 1.Перевірка Д/З.

    А) усне опитування

    Б) перевірка письмового завдання.

 

Завдання: прочитати речення, знайти дієслова, визначити вид, час,дієвідміну.

1.Як річка, народжуючись, живиться водними джерелами, так і література бере початок із чистих джерел усної народної творчості – фольклору.

2.Фольклорні твори відбивають прагнення людини до правди і добра.

3.Такі перлини мудрості народу дісталися нам у спадок від минулих часів.

 

В)Хвилинка юного поета.

-Що цікавого ви самі придумали про дієслово?

 

Про дієвідміни

 

Поважати і читати,

спати , бігти й берегти.

Ти підстав до них «вони»

і закінчення зміни.

Уть чи  -ють, -ать чи  -ять

там закінчення стоять.

Знай, що  -уть та  -ють

першу дієвідміну нам дають.

В дієвідміни під номером два

на  -ать чи  -ять закінчуються слова.

 

Про часи дієслів

 

Дієслово у нас є,

три часи воно дає:

ось теперішній , майбутній

і минулий тут присутній.

Добре ти їх всі учи

І у зошит запиши,

користуйся повсякчас,

буде добре їм у нас.

 

II.Оголошення теми і мети уроку.

     -Сьогодні ми продовжимо вивчати таємниці морфології .

Пропоную почати із загадки, яка ще раз нагадає , що ми вже вивчили про дієслово,  і підкаже, з чим познайомимось сьогодні.

 

 Дуже я люблю всі дії,

 І що хочеш я умію.

 Є у мене вид і час,

 Спосіб маю повсякчас,

 Є в мене й дієвідміна,

 Форма є інфінітива.

 Лиш учіть мене сумлінно,

 Озовусь я неодмінно.

 Вмію діяти чудово,

 Отже,  звусь   я   …

    (дієслово).

-         Чи здогадалися, що будемо вивчати сьогодні?

-         Сьогодні  на уроці ми дізнаємося, скільки є способів дієслів в українській мові, як вони називаються, будемо визначати  способи дієслів, вчитися використовувати дієслова різних способів   у своєму мовленні.

-          

III. Вивчення нового матеріалу.

 

1.Слово вчителя.

- Спосіб дієслова вказує на відношення дії до дійсності. В сучасній українській мові є три способи дієслів : дійсний, умовний і наказовий.

                                                                                           

2.Інтерактивний метод «Навчаючи – вчусь».

Трьом учням  заздалегідь дано завдання:  вивчити та  пояснити на уроці

про способи дієслів за схемами.

 

Дійсний                 Умовний   Наказовий

 

виражає             виражає   виражає

реальну дію   можливу за   спонукання до дії,

     певної умови  наказ, прохання,

     або бажану дію              побажання, заклик

 

що робив?   що робив би?  що роби?

що робить?   що зробила б?  що зроби?

що зробить?

 

повідомив   сказав би   хай грають

повідомляє   сказала б   нехай заспівають

повідомить       танцюйте

 

 

3.Робота з підручником.

Колективний розгляд таблиці на с. 68.

 

IV.Закріплення знань, формування умінь і навичок.

1.Пояснювальний диктант (письмово).

Завдання: записати речення,пояснити розділові знаки, підкреслити дієслова, визначити , яку дію виражають, назвати їх спосіб.

 

1.Опеньки з’явились – літо скінчилось.

2.Готуй літом сани , а взимку -  воза.

3.Якби  мала черевики, то пішла б я на музики.

4.Усе теє пригодиться, що на полі коріниться.

                                                                                           

 

2.Вибірковий  диктант   (усно, речення записані на  картках).

Завдання:прочитати речення,  вибрати дієслова,  визначити

спосіб.

 

Нехай гнеться лоза, а ти , дубе, кріпись,

Ти рости та рости , не хились , не кривись;

Ти глибоко углиб твердий корінь пусти,

Гілля вгору розкинь, ти рости, ти рости!

 

Де мати посіє, там стелиться ласка.

Де мати посадить , там сходить добро.

У мами рука і легка, і прекрасна,

І серце глибоке, як сивий Дніпро.

 

Я знову пішов би дорогами тими,

Які у дитинство мене привели б,

Ковтнув би од печі солодкого диму,

Сп’янів би од ніжного запаху лип.

 

Хай будуть книги й друзі при столі,

Хай будуть пісня й мила вишиванка,

Хай людські болі , радощі й жалі

Заходять в хату з ранку і до ранку!

 

3. Робота з підручником.  Вправа 126 (письмово,  біля дошки 3 учні).

Хто перший виконає, несе зошит на перевірку.

 

 

4. Робота в групах.

Творча робота.

Замість  крапок  уставити  дієслова  з  довідки.

1.Як  …  би я зозуля і крилечка … , я би тую Україну щодень …  .

2.Друга  …  ,  а  знайдеш –  … .

3.Кожна пташина  …  гніздо на батьківщині.

Довідка: в’є, шукай, була, тримай, облітала, мала. 

             

5.Гра «Майстри слова».

Завдання: написати  усмішку , яка складалася б тільки з дієслів  різних способів.

 

1 варіант – «Червона  калинонька».

 

2 варіант – «Новорічна ялинка».

 

V. Підсумок уроку.

        

VI.Домашнє завдання.

Вивчити   параграф №9, с.68 ; скласти твір-мініатюру , використовуючи дієслова різних способів ,  на одну з тем:

«Якби я був чарівником» , «Люби , оберігай казковий рідний край».

Скласти  «цікавинку»  про дієслово (хто зможе).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
До підручника
Українська мова 7 клас (Голуб Н.Б., Шелехова Г.Н., Новосьолова В.Н., Ярмолюк А.В.)
Додано
4 січня
Переглядів
65
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку