Презентація уроку з англійської мови на тему "Учень та його оточення" для учнів 3 класу

Про матеріал

§Мета:

§Практична: Узагальнити знання про Future Simple.

§Тренувати вживання структури Future Simple, активізувати прийменники напрямку (preposition of directions) в усному мовленні, читанні та письмі на рівні фрази. Проконтролювати уміння переказувати текст. Розвивати навички монологічного мовлення.

§Освітня: Розширити знання учнів про утворення майбутнього часу та про прийменники напрямку в англ.. мові.

§Розвиваюча: Розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію учнів, розвивати просторове сприймання.

§Виховна: виховувати самостійність, зацікавленість у вивченні іноземної мови, чіткість висловлення думки.


Зміст слайдів
Номер слайду 1

План-конспект уроку з англійської мови для 3 класу Підготувала вчитель англійської мови БСШ № 1 Тимощук Юлія Сергіївна

Номер слайду 2

Тема: Учень і його оточення. Мета: Практична: Узагальнити знання про Future Simple. Тренувати вживання структури Future Simple, активізувати прийменники напрямку (preposition of directions) в усному мовленні, читанні та письмі на рівні фрази. Проконтролювати уміння переказувати текст. Розвивати навички монологічного мовлення. Освітня: Розширити знання учнів про утворення майбутнього часу та про прийменники напрямку в англ.. мові. Розвиваюча: Розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію учнів, розвивати просторове сприймання. Виховна: виховувати самостійність, зацікавленість у вивченні іноземної мови, чіткість висловлення думки. Обладнання: підручник “Chatter box”, таблиці утворення Future Simple та Prepositions of direction.

Номер слайду 3

Хід уроку І. Початок уроку. 1. Організаційний момент. -Good morning, pupils. Sit down please. My name is Yaroslava Valeriivna. Today I’ll be your English teacher.

Номер слайду 4

2. Оголошення теми і мети уроку.-Today we’ll learn to speak about Future actions and practice in making positive and negative sentences and questions. -Also we’ll study prepositions of direction.

Номер слайду 5

3. Мовленнєва розминка (бесіда про дні тижня). T: What month is it now?P1: It is March. T: What day is it today?P2: It is Tuesday. T: What date is it today?P3: It is 23-d of March. На дошціTuesday, the 23th of March. T: Is there any mistake?P: Yes, it is. There is a mistake in the date.

Номер слайду 6

ІІ. Основна частина.-Look at this picture on the blackboard and listen me very carefully. Read these words. -What does the first word mean? Thought – крізь. -Go to the blackboard and match this word with suitable picture.-Now let’s try to make sentences with this preposition.

Номер слайду 7

Look at this picture.1. Where is the car going? -The car is going through the gate.2. What does the second word mean?Into – в. -Match this word with suitable picture. -Look at the picture. -What is the girl doing here? -The girl is going into the wood.

Номер слайду 8

3. What does the third word mean?Out of (з). -Match this word with suitable picture. -What is the girl doing here? -The girl is coming out of the wood. 4. And what does the fourth word mean?Around – навколо.- Match this word with suitable picture. -What is the snake doing here? -The snake is going around the stone

Номер слайду 9

2. Формування навичок усного мовлення на рівні фрази та навичок орфографії. Open your chatter box at page 43. 1. Look at the picture. -Look at the first picture. -What is the girl doing? She is getting on the stool. -Let’s write it down in your copybooks. 2. The next picture. What is the girl doing here? -She is getting of the stool. (Let’s write it). 3. Look at the picture number three. -What is the girl doing here? -She is getting into the car.(Let’s write it).

Номер слайду 10

4. And what is the girl doing on the next picture? -She is getting out of the car. 5. What is the girl doing here? - She is going up the ladder, isn’t she? 6. Is the girl going down the slide or down the ladder? 7. Is she going through the tunnel? 8. Where is she going around? Your home task will be to make sentences with prepositions and write them down.

Номер слайду 11

3. Контроль розуміння прочитаного текстуІ. Open your books on p.42. -Look at this text once more and now you’ll retell it in some sentences. -Do you need it listen to the tape once more? -O’k be carefully. Now close your book’s and let’s start.

Номер слайду 12

IV. Фізкультхвилинка. - Stand up. Listen and repeat: It's fun to be this, It's fun to be that, То leap like a lamb,(Учні підстрибують, як ягня) То climb like a cat,(Лізуть по дереву, як кішка)То swim like а fish,(Пливуть, як рибка) То hop like a frog,(Стрибають, як жабка) То trot like a horse,(Ступають, як кінь) То jump like a dog.(Стрибають, як песик)

Номер слайду 13

V. Вивчення нового матеріалу. -We leant Present Simple and Present Continuous before that. We could say what we do every day and what we are doing at particular moment. -And today we’ll learn how to say what we will do tomorrow. -How do you think what tense am I Speaking about?

Номер слайду 14

IWe. Shall. Go to school. Tomorrow next week. You. He, she, ittheywill. IWe. Shall. Go to school. Tomorrow next week. You. He, she, ittheywill. IWe. Shall. Go to school. Tomorrow next week. You. He, she, ittheywill. Look at the table and see how we make F. S.

Номер слайду 15

So the F. S. is formed by means of the auxiliary verbs shall and will and the infinitive of the main verb without particle to `Shall is used for the first person singular and plural and will for the second and third persons. In the negative form the particle not is placed after the auxiliary verb. In collegial speech shan’t and won’t are often used instead of shall not and will not.

Номер слайду 16

And now let’s make sentences with the F. S. Open your daybooks and tell me what will be your first lesson for tomorrow? (second, third).-Tell me which subjects you will not have tomorrow.-And now ask him what he will do tomorrow.- What will you do tomorrow. Now look at my pictures. Make sentences with F. S.- I’ll tell you the words and you make sentences. The sun to shine The cake to cook The free to plant

Номер слайду 17

VI. Підсумок уроку. -Our lesson is over. So what did we learn today? Is it difficult for you to make sentences and questions with F. S.? - As for your home-task you’ll have to make negative and questions with F. S. and write it down. - Thank you for attention. - Good-bye.

pptx
Додано
5 вересня 2018
Переглядів
1309
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку