Розробка уроку в 3-Б класі. Програмна тема: "Я, моя сім'я та друзі." Даний урок побудовано на основі підручника "Welcome 2" видавництва Express Publishing.
Form 3
Тема: Країни, національності. Опис зовнішності.
Мета: Практична – навчити створювати е-маіл, використовуючи лексику і граматику теми.
Освітня – узагальнити знання з теми; відпрацювати правильну артикуляцію звука:
[h ]; повторити й активізувати лексику: назви країн, національностей; закріпити навички описання зовнішності: колір очей, волосся; зріст та вага; закріпити граматичні навички та повторити структури: she/he has got, I have got; she/he is,
I am.
Розвиваюча - розвивати комунікативну, мовну та мовленнєву компетенції, фонематичний слух, мислення, пам'ять; розширювати словниковий запас учнів.
Виховна – виховувати інтерес до вивчення культури країни, мова якої вивчається.
Обладнання: комп’ютер, телевізор, DVD диски Welcome 2, Posnayko, малюнки, прапори, дидактичний матеріал, підручники
Welcome 2, Posnayko №9 (116) вересень 2010; Posnayko № 7-8 (115) липень 2010 р.
Хід уроку:
І. Вступна частина.
1. Congratulation. (Привітання).
- Good morning!
- Good morning!
2. Introductory Talk. (Введення в іншомовну лексику).
Game. (Гра): “Ginie says …”
Let’s say: “Hello!” to Masid.
Використання малюнка джина Месіда.
Masid comes and wants to play some with us:
“Ginie says… hands up
Hands down
Turn around
Sit down
Stand up
Touch your nose”
Sit down! Sit still! Get ready for the lesson!
3. Pronunciation Practice. (Фонетико-лексична зарядка).
(Posnayko № 9, ст. 10, tracks 6-8)
Аби правильно вітатися англійською, варто спершу потоваришувати зі звуком [h ].
Звук [h ] тендітний – в словах ледь помітний.
Hi
Hello
How
Help
Hand
Happy
House
Тут не почуєш цього звука, хоч як не нашорошуй вуха.
Hour
Why
What
When
Where
Whale
ІІ. Основна частина.
What is our theme? “Nationalities, countries and describing appearances”. At the end of our lesson we will make the e-mail message to our e-mail friend, where you can tell about yourselves.
Let’s dream some. Our guests and I are at the theatre and you are the actresses. You must show the play for us.
All heroes come here!
OK. Start to show. (драматизація діалогу за ролями)
Take your sits. And answer for my questions. (перевірка розуміння тексту)
I want to remember some information about yourselves and ask you some questions. Please, be attentive and answer for them. (використання карток Posnayko № 9 - додаток)
4.Individual Work (Індивідуальна робота)
Posnayko № 9 ст. 19, track 13 «Свято прапорів».
Учні слухають текст + читають його, потім закривають книжки і виконують завдання: Posnayko № 9 – додаток. (розфарбовують прапори).
Open your pupil’s books at page 8. Make a pair and speak some. Use exercise 4. I’ll give you one minute.
Let’s listen to Veronica and Nastya, then Julia with Lera.
At first, you must listen to an e-mail. Look at the TV.
Then we divide in two teams. ( you are the first/second team).
All teams come to the board and use this information and play some. There is an e-mail on the board and you must do this task all together. Who will circle?
Start to work. If you will be the first you win.
OK. Thank you! And now let’s review how you understand this e-mail. Look at the TV and answer. ( use the TV)
And now I need two girls for reading this e-mail.
Posnayko № 9 ст. 11 – драматизація пісні з рухами.
8. Reading. (Робота з підручником Welcome 2).
Listening. Аудіювання впр. 3 ст. 8
Listen and write a name or a number. Take your pens.
1 Hello, what’s your name?
Carlos.
How do you spell it?
C-A-R-L-O-S. Carlos.
2 How old are you, Carlos?
I’m sixteen.
Sixteen?
Yes.
3 Where are you from?
I’m from Spain.
Spain? Oh, it’s nice in Spain!
Let’s review, answer for my question:
Game. (Гра).
Let’s play! One pupil must choose one of the children. Other pupils ask questions until they find who it is. You can ask. (використання наочності – один учень загадує дитину з малюнка, а інші – відгадують, задаючи питання).
9. Reading. Читання.
Posnayko № 7-8, ст. 19 – учні читають текст + вставляють слова замість малюнків.
10. Song. (Пісня).
Welcome 2. Let’s sing! Three girls with flags of Spain, UK, USA sing this song.
ІІІ. Заключна частина.
You’ll make a project ex. 5 p. 8 – this is an e-mail message to a new e-mail friend.
2. Summarizing. (Підсумки уроку).
You can make an e-mail message where you can describe yourselves.
3.Marking. (Оцінювання).
Your work was good, fine, so-so, not bad.
You have to work more active.
You had some mistakes.
Your mark is eleven, ten, eight.