Мета: узагальнити знання учнів про паралельність прямих та площин у просторі; відпрацювати навички застосування властивостей паралельності прямих і площин до розв'зування задач. Розвивати просторову уяву, логічне мислення. Виховувати інтерес до геометрії та математичну культуру.
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів. Відпрацювати навички учнів застосовувати властивості паралельності прямих та площин до розв’язування вправ та побудови перерезів многокутників. Розвивати пізнавальну діяльність учнів. Виховувати математичну культуру та інтерес до геометрії.
«Недостатньо мати лише добрий розум, головне – це раціонально застосовувати його». (Р. Декарт)
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання (обмін зошитами).
Задача 1. Побудувати проекцію рівнобедреного трикутника АВС (АВ=ВС). Побудувати проекцію висоти трикутника, проведеної з вершини В.
Оскільки ∆ АВС – рівнобедрений, то зображенням висоти ВМ є зображення медіани і бісектриси ∆А1В1С1.
Побудова.
1. ∆ А1В1С1 (А1В1=В1С1);
2. А1М1=М1С1;
3. В1М1-висота (за властивість медіани рівнобедреного трикутника).
Задача №2. Побудувати проекцію рівнобічної трапеції АВСD та її висоти , опущеної з вершини В.
А1В1С1D1 – проекція трапеції АВСD A1D1||B1C1, A1B1=C1D1
K1N1 – вісь симетрії.
Побудова.
1. А1В1С1D1 – трапеція, ( А1𝐷1|| В1С1)
2. B1K1=K1C1, A1N1=N1D1
K1N1 A1D1,
B1M1 A1D1,B1M1|| K1N1
B1M1 i K1N1 – зображення висот.
II. Актуалізація опорних знань учнів (обмін
зошитами)
I Варіант
Через точку К сторони АС трикутника АВС проведена площина α,| паралельна прямій АВ.
а) Як розташовані прямі АВ і КМ (М – точка перетину прямої ВС і площини α)?
б) Обчислити довжину відрізка КМ, якщо АК=4 см, КС=6 см, АВ=5 см.
II варіант
Через точку К сторони АС трикутника АВС проведена площина α, паралельна прямій АВ.
а) Побудувати точку перетину площини і сторони ВС (точку М).
б) обчислити довжину відрізка КМ, якщо КМ+АВ=26 см, СК:КА=4:5.
III. Тренувальні вправи
(Робота в парах. Учні отримують завдання та картки для виставлення балів)
Задача 1 (I, II ряд).
• Точки А і В розміщені в одній з паралельних площин, С і D – в другій.
Відрізки BD і AC перетинаються в точці М; BD = 15 см, АВ = 4 см, DC = 6 см.
б) обчислити довжину відрізка DM.
Задача 2 (III ряд).
• Два промені з початком в точці А перетинають одну з паралельних площин в точках А1,В1, а другу в точках А2 , В2.
а) як розміщені прямі А1В1 і А2В2;
б) обчислити А В1, якщо А1 = 4 см, А2В2= 16 см, В1В2 = 15 см .
Розв’язання |
Дано: 𝛼 ∥ 𝛽, A і B ∈ 𝛼, D і C ∈ 𝛽, АC BD=M, AC BD= γ,
𝛼 ∩ γ = АВ – лінія перетину двох площин.
𝛽 ∩ 𝛾 = DC лінія перетину площин. AB || DC (як лінії перетину паралельних площин перетнутих третьою). Задача зводиться до
= планіметричної.
= ∆ABM~ ∆MDC, бо ےAMB= ے
DMC, як вертикальні,
k=; BM=BD-DM;
BM= 15-DM;
𝐵𝑀∗𝐷𝐶
DM=; DM=
𝐴𝐵
2 DM=45-3 DM; 2 DM+3 DM=45; 5 DM=45; DM=9 см. DM=9 см.
Відповідь: 9 см.
Дано: 𝛼 ∥ 𝛽, АА2 ∩АВ2= А,
АА2 ∩ АВ2= 𝛾 , А1,В1 ∈ 𝛼 , А2, В2 ∈ 𝛽, .
𝛼 ∩ 𝛾 =А1В1-лінія перетину площин
𝛽 ∩ 𝛾 =А2В2-лінія перетину площин А1В1|| А2В2(як лінії перетину паралельних площин перетнутих третьою).
Задача зводиться до планіметричної.
∆ AA1B1~ ∆AA2B2 (за спільним гострим кутом А).
k =,
AB
вимірювання відрізків),
AB2=AВ1+15;
,
4 AB1=AB1+15; 3AB1=15; AB1=5 см.
Відповідь: 5 см.
Цікаво знати
• Як далеко ” за сім верст ”
1 верста =1.08км.7 верст=1.08*7=7.56 км.
• Про дуже розумну людину кажуть “ семь пядей во лбу ” .
Чи існує людина, яка має таке число?
1пядь= 18см;7пядей=18*7=126 см.
• Припустимо, що ви обійшли земну кулю пішки. На скільки довший шлях пройшла ваша голова ніж ноги, якщо ваш зріст,наприклад180 см?
Приблизно на 11м.
Задача №3.
Побудувати переріз куба ABCDA1B1C1D1 площиною, яка проходить через вершини А, С і точку К, взяту на ребрі А1В1. Встановити вид перерізу.
Розв’язання..
1. α I(ABCD) = АС (А і С є α за умовою) – лінія перетину.
2. А і К є (АА1В1В),
(АА1В1В) α = АК.I
3. К і АС є α, α I(A1B1C1D1)=КŁ, КŁ || AC (за властивістю паралельних площин).
4. α I(DD1СС1)= ŁС.
AKŁC – трапеція, бо АС ||KŁ.
Задача №4
Побудувати переріз прямокутного паралелепіпеду ABCDA1B1C1D1 площиною α, яка проходить через вершини А, С і внутрішню точку М ребра А1D1 .
Розв’язання.
1. Проведемо АС, бо А і С є (ABCD).
2. А, М є (АА1DD1 ), то α I(АА1DD1 ) = АМ.
3. АС і М є α, то проводимо MN||AC (за властивістю паралельних площин ).
(A1B1C1D1 ) Iα = MN.
4. N, C є (DD1C1C), то α I (DD1CC1)=NC .
AMNC – шуканий переріз.
Oскільки, AC || MN, то AMNC – трапеція.
Задача №5.
Побудуйте переріз куба площиною, яка проходить через точки М, К, Р, якщо:
а) К є DD1, P є СС1, М співпадає з В1 (Домашнє завдання);
б) М співпадає з В, К співпадає з D, Р є В1С1.
Розв’язання.
1. α (ABCD) = MK;
2. Р є α, МК є α, то α ( А1B1С1D1 )= PŁ – лінія перетину.
PŁ||MK (за властивістю паралельних площин),
3. α ( ВВ1СС1 )= МР;
4. α ( D1DCC1) = KŁ.
MKŁP – шуканий переріз.
IV. Домашнє завдання: №37 (а), №5 (а). V. Підсумок уроку.
Зібрати картки. Виставити бали .
Дякую !
№ |
Кількість балів за завдання |
Одержав балів |
1 |
1 |
|
2 |
3 |
|
3 |
3 |
|
4 |
2 |
|
5 |
2 |
|