Презентація відкритого заняття зі сценічного руху "Сценічний рух. Удосконалення гнучкості та рухливості тіла".

Про матеріал
Презентація відкритого заняття зі сценічного руху (за програмою – початкового рівня навчання) театрального колективу «Пролісок» Будинку дитячої та юнацької творчості Чернігівської селищної ради Запорізької області на тему: «Сценічний рух. Удосконалення гнучкості та рухливості тіла».
Перегляд файлу

 

Презентація

відкритого заняття зі сценічного руху

(за програмою – початковий рівень навчання)

театрального колективу «Пролісок»

Будинку дитячої та юнацької творчості

Чернігівської селищної ради Запорізької області

 

 

Тема: «Сценічний рух. Удосконалення гнучкості та рухливості тіла»

 

Мета заняття: 

  1. продовжити роботу над удосконаленням гнучкості та рухливості дітей;
  2. розвивати емоційно-естетичну сферу, образне мислення, фантазію, уяву, пам'ять, увагу, спостережливість, почуття ритму, прагнення до самовираження(корекційна складова)
  3. розвивати здатність до перевтілення;
  4. розвинути   навички вільного спілкування, комунікабельності;
  5. формувати здатність дітей до імпровізації;
  6. виховувати вміння працювати в колективі;
  7. виховувати доброзичливе ставлення один до одного, дружні відносини, допитливість, оптимістичний погляд на власну діяльність.

Завдання:

Навчальні завдання:

Узагальнити і систематизувати уявлення поняття «Сценічний рух. Удосконалення гнучкості та рухливості тіла» через вправи та ігри.

Розвиваючі завдання:

Розвивати пізнавальний інтерес, кругозір вихованців театрального колективу.

Розвиток емоційної сфери та вміння виражати емоції через  вправи  та прийоми зі сценічного руху.

Розвиток психічних процесів: пам'яті, уваги через театральні прийоми.

Виховні завдання:

Виховання навичок колективної творчості в процесі групового спілкування через спільні вправи, театральні ігри.

   Обладнання: музичний центр, картинки до вправ.

 

План заняття

 

I. Вступна частина

- повідомлення теми та мети заняття, очікуваних результатів;

- актуалізація опорних знань. Вправи на розминку. Пластична розминка.

- мотивація навчальної діяльності гуртківців.

II. Основна частина.

- Закріплення вивченого матеріалу  техніки  та прийомів сценічного руху.  Вправи для мобілізації тіла. Вправи на м’язове розслаблення. Вправи на розслаблення м’язів ніг. Вправи на розслаблення м’язів рук, ніг і тулуба. Вправи на розслаблення м’язів живота. Вправи на розслаблення м’язів шиї.

- Оволодіння   новими   теоретичними   знаннями та способами  практичних дій.  Розучування нових вправ.

- залучення учнів до самостійного осмислення нового матеріалу, триєдина мета в практичній  роботі.

- підведення учнів до узагальнень, висновки.

III. Заключна частина

- обґрунтування учнями можливості використання отриманих знань, умінь, навичок;

- загальний підсумок заняття із зазначенням його позитивних та негативних моментів;

- повідомлення завдань на наступне заняття;

 

 

Хід заняття.

1.Організаційний момент.

Вихованці входять до актової зали і стають в коло;

привітання;

позитивний візуальний контакт з кожним вихованцем колективу;

з'ясування відсутніх на занятті;

оголошення теми заняття: «Сценічний рух. Удосконалення гнучкості та рухливості тіла».

 

  1. Вступна частина

 

Вчитель: Добрий день, любі діти. Я рада бачити вас знову  на нашому  занятті.

Тож давайте покажемо, чи дійсно ми талановиті, старанні та трудолюбиві. 

Наше заняття буде проходити по темі: «Сценічний рух. Удосконалення гнучкості та рухливості тіла».

Основну частину нашого заняття поділимо на два етапи і проведемо за таким планом:

1 етап - згадаємо та повторимо основний матеріал, з яким я вас ознайомила тільки два заняття тому. Він для вас ще зовсім новий і можливо не все зрозуміле, але згодом ви його досконало засвоїте. І я впевнена, що ви сьогодні будете на висоті.

2 етап - розучування нових вправ  

 

Вчитель: Перш ніж приступити до заняття, потрібно розім'ятися. Для цього   робимо   наступні вправи.

 

1 . Вправи на розминку.  

У музичному супроводі діти виконують елементарні рухи, при яких розігріваються всі м’язи тулуба, концентрується увага й розвивається вміння володіти всім простором, що сприяє розширенню кругозору й уваги:

Вправа « Ходьба по колу» (вперед, вправо, вліво, назад, швидко, повільно),

вправа «Млин», вправа «Стрибки», вправа «Лялька на мотузці» (потягнулися – зламалися)

 

II. Основна частина

 

Повторення раніше вивчених вправ.

 

Вчитель: Чудово. Ви молодці. Переходимо до повторення вивченого матеріалу.

Ви вже знаєте, що театральна майстерність складається з декількох важливих розділів: сценічна мова, акторська майстерність, етюдна робота і один з великих розділів театральної науки це – сценічний рух. Він направлений на те, щоб зробити м'язи актора пластичними, а тіло слухняним волі виконавця. Наше тіло має фізичну пам'ять, а з досвідом вона стає більшою. На минулих заняттях я ознайомила вас з деякими термінами та прийомами, якими повинен володіти юний актор.

 

Тож давайте згадаємо.


Вправи для мобілізації тіла:

 

  • Вправа «Рок – н - рол сонних мух » 1,2,3,4,5,6,7,8 .
  • Скручування униз 1,2,3,4,5,6,7,8 тепер трішечки похитались вправо вліво, і догори 1,2,3,4,5,6,7,8.
  • Вправа «Я Буратіно» -  уявіть собі, що ви дерев’яна лялька, яка оживає,  відкриває очки, ворушить  пальчиками,  усміхається, вдихає повітря.

 

Вправи на м'язове розслаблення:

 

«Метелик»

         Заплющте очі і слухайте мій голос. Дихайте глибоко і спокійно. Уявіть собі, що ви сидите на галявині у прекрасний літній день. Просто перед собою бачите чудового метелика, який пурхає із квітки на квітку. Простежте за рухами його крил. Рухи легкі та граціозні. Тепер нехай кожен уявить, що він метелик, що в нього гарні великі крила. Відчуйте, як ваші крила повільно і плавно рухаються вгору-вниз. Насолоджуйтеся відчуттям ширяння в повітрі. А тепер гляньте на строкату галявину, над якою летите. Подивіться, скільки на ній яскравих квітів. Знайдіть очима найгарнішу квітку й поступово починайте наближатися до неї. Ви вже відчуваєте її аромат… Повільно і плавно ви сідаєте на м’яку пахучу середину квітки. Вдихніть ще раз її пахощі і… розплющте очі. Розкажіть про свої відчуття.

 

«Поза спокою»

 

Формула загального спокою вимовляється повільно, тихим голосом, з тривалими паузами:

Всі уміють танцювати,

І стрибати, й малювати,

Та не всі іще уміють

Розслаблятись, спочивать.

Є у нас такая гра –

Дуже легка і проста,

Уповільнюється рух

І зникає все навкруг...

І стає нам зрозумілим,

Що розслаблення нам миле!

«Кулачки»

Стисніть міцно пальці в кулаки. Стисніть кулаки ще міцніше, щоб кісточки побіліли. Он як напружилися руки! Велике напруження. Руки втомилися. Розслабили руки. Відпочиваємо. Кисті рук потепліли. Стало легко й приємно. Слухаємо і робимо, як я. Спокійно! Вдих – видих!

Ця і кожна наступна вправа повторюються тричі.

Кулачки стиснуті,

Міцно, з напруженням

Пальці притиснуті (стиснуті пальці).

Пальчики сильніш стискаєм –

Відпускаєм, розтискаєм.

Легко припідняти й опустити розслаблену кисть.

«Лимон»

Опустити руки вниз і уявити собі, що в правій руці знаходиться лимон, з якого потрібно вичавити сік. Повільно стискати якомога сильніше праву руку в кулак. Відчути, як напружена права рука. Потім кинути «лимон» і розслабити руку:

Я візьму в долоню лимон.

Відчуваю, що круглий він.

Я його злегка стискаю –

Сік лимонний вичавляю.

Все в порядку, сік готовий.

Я лимон кидаю, руку розслабляю.

Виконати це ж вправу лівою рукою

«Олені»

     Уявімо собі, що ми – олені. Піднести руки над головою, схрестити їх, широко розчепіривши пальці. Ось які роги у оленя! Напружте руки. Вони стали твердими! Нам важко й незручно так тримати руки. Напруженість неприємна. Швидко опустили і розслабили руки. Спокійно. Вдих – видих.

Повторення цих вправ закінчуємо віршиком:

    Руки не напружені,

    А розслаблені.

    Наші руки так стараються,

    Хай і ноги розслабляються!

Вправи на розслаблення м’язів ніг

«Пружинки»

     Уявімо, що ми поставили ноги на пружинки. Вони вискакують з підлоги і відштовхують носки наших ніг так, що вони підіймаються догори, а п’яти продовжують упиратися в підлогу. А тепер натискаємо на пружинки. Сильніше! Ноги напружені! Важко. Припинили натискати на пружинки. Ноги розслабилися. Приємно. Відпочиваємо. Вдих – видих!

«Засмагаємо»

     Уявіть собі, що ноги засмагають на сонечку (витягнути ноги по черзі вперед). Піднімаємо ноги, тримаємо. Ноги напружилися. (Тут можна запропонувати дитині самій спробувати помацати, якими твердими стали її м’язи). Напружені ноги стали твердими, наче камінь. Ноги втомилися. Тепер відпочивають, розслабляються. Як добре, приємно стало! Вдих – видих!

Ми чудово засмагаєм!

Вище ноги піднімаєм!

І тримаєм, і тримаєм...

Засмагаєм! Опускаєм!

Ноги не напружені,

А розслаблені.

Вправи на розслаблення м’язів рук, ніг і тулуба

 «Штанга»

     Займемося спортом. Встань. Уявимо собі, що ми підіймаємо важку штангу. Нахилилися, взяли  її. Стиснули кулаки. Повільно підіймаємо руки. Вони напружені! Важко! Руки втомилися. Кидаємо штангу (руки різко опускаються вниз і вільно звисають уздовж тулуба). Руки розслаблені, ненапружені, відпочивають. Дихається легко. Вдих – видих!

(Під час виконання вправи торкнутися м’язів плеча й передпліччя дитини і перевірити, як вони напружилися).

«Кораблик»

      Уявімо собі, що ми на кораблі. Хитає. Щоб не впасти, розставте ноги ширше і притисніть їх до підлоги. Руки зчепіть за спиною. Гойднуло палубу, притискаємо до підлоги праву ногу (права нога напружена, ліва розслаблена, трохи зігнута в коліні, носком торкається підлоги). Розпрямилися! Розслабили ногу. Хитнуло в інший бік. Притискаємо до підлоги ліву ногу. Розпрямилися! Вдих – видих!

(Вправа виконується почергово для кожної ноги. Звертається увага на напружені й розслаблені м’язи ніг).

(Після навчання розслабленню ніг рекомендується ще раз повторити позу спокою).

Вправи на розслаблення м’язів живота

«Кулька»

     Уявімо, що ми надуваємо повітряну кулю. Покладіть руку на живіт. Надимаємо живіт, неначе це велика повітряна куля. М’язи живота напружуються. Це сильне напруження неприємне! Не будемо надувати велику кулю. Зробимо спокійний вдих животом так, щоб рукою відчути невелике напруження м’язів. Плечі піднімати можна. Вдих – видих! М’язи живота розслабилися. Стали м’якими. Тепер легко зробити новий вдих. Повітря саме легко входить до легенів. І видих вільний, ненапружений!

Ось як кульку надуваємо!

Рукою перевіряємо (вдих).

Кулька луснула – видихаємо,

Наші м’язи розслабляємо.

Дихається легко... рівно... глибоко...

«Стільчик»

     Дитина лежить на спині, руки вздовж тіла. Вона повільно починає підійматися й сідає ніби на стільчик. При підйомі м’язи живота напружуються, а коли вона сідає – розслаблюються. Стало добре, приємно. Поступово, повільно лягаємо знову на спину. Знову напружуються, а потім розслаблюються м’язи.

Вправи на розслаблення м’язів шиї

Цікава Варвара

а) Поверніть голову вліво, постарайтеся це зробити так, щоб побачити якомога далі. Зараз м’язи шиї напружені. Помацайте шию зправа, м’язи стали твердими, ніби кам’яними. Повернімося у вихідне положення. Аналогічно в інший бік. Вдих – видих!

Ця цікава Варвара

Гляне вліво...

Гляне вправо...

Потім знову уперед –

Нехай трохи відпочине.

Шия не напружена, а розслаблена.

Рухи повторюються по 2 рази у кожен бік.

б) Тепер підніміть голову догори. Погляньте на стелю. Більше відкиньте голову назад! Як напружилися шия! Неприємно. Дихати важко. Розпрямилися. Стало легко, вільно дихається. Вдих – видих!

в) А зараз повільно схиляємо голову донизу. Напружуються м’язи шиї. Ззаду вони стали твердими. Розпряміть шию. Вона розслаблена. Приємно, добре дихається. Вдих – видих!

- Гра «Один, два, три – замри»

(Грає весела і рухлива музика. Діти стрибають і вільно рухаються в такт музиці. Раптом музика обривається, діти завмирають у тих позах, у яких їх застала музична перерва. Потім музика знову звучить і продовжується гра).

- Гра «Дзеркало»

(Учням пропонується уявити, що вони увійшли у магазин дзеркал. Одна половина групи – дзеркала, інша різні звірята. Звірята ходять повз дзеркал, стрибають, кривляються у дзеркало. «Дзеркала» повинні точно віддзеркалювати рухи і вирази обличчя «звірят»).

-   «Рух в пропонованих обставинах»

 (Умовно поділяємо наш рух на «Очки, крючки і каблучки». Очки  переплітають руки в ліктях і підставляють  долоні до очей (рух  «бінокль»). «Крючки»-руки переплетені в ліктях на рівні талії» (рух «кадриль»).«Каблучки» - потрібно першим забігти в центр кола.)

Розучування нових вправ.

 

Викладач: Дякую. Ви, справді, з кожним заняттям, все краще справляєтесь з заданими  сценічного руху. А зараз ми з вами розучимо нові вправи    на розвиток координації, та вправи на  відчуття ритму та взаємодію  з колективом .  Актор повинен мати гарну координацією. Цей навик дозволяє виконувати складні вправи на сцені, виконувати кілька рухів одночасно.

Вправи:

  • «Плавання» - Витягнути прямі руки паралельно підлозі. Однією рукою здійснювати кругові рухи назад, іншою – вперед. Рухати руками одночасно, періодично міняти напрямок рухів кожної руки.
  • «Диригент» - Руки витягнуті. Одна рука робить рухи вгору-вниз на 2 такту. Інша – здійснює довільні рухи на 3 такту. Або малює геометричну фігуру. Діяти обома руками одночасно, періодично міняти руки.

Викладач:  Ці вправи спочатку виконувати непросто. Але постійна практика дає результати. Кожну  вправу  варто повторювати не менше 10 разів кожен день.

Молодці.

А ми продовжуємо .

Музичні  вправи -  повторялки.

 Танцювальна вправа «Я танцюю з тобою»

     Я пропоную і ще одну вправу -  вправа на  відчуття ритму та взаємодію з класом. Ритмічна замальовка. Від учасників вимагається увага і дотримання ритму.
 

ІII. Заключна  частина.

Викладач:  Молодці. Дякую вам. На практиці ви вже побачили наскільки важливо і необхідно займатися вправами сценічного руху.

Комплексні запитання на закріплення матеріалу:

Яке завдання вам найбільше сподобалося? (Відповіді).

Яке завдання здалося важким? (Відповіді).

 

Рефлексія

     Діти, я хочу сказати, що ви великі молодці! З кожним заняттям  ви отримуєте  більше знань, стаєте більш вмілими вихованцями нашого театрального колективу «Пролісок». І саме ви навчите свого глядача бути добрим, справедливим, люблячим, бо саме така місія актора!

Шановні гості! Сьогодні ви ще раз стали свідками того наскільки непростий, цікавий і захоплюючий  прекрасний світ театрального мистецтва. Сподіваюся, ви дізналися і відкрили багато цікавого для себе, а також відкрили завісу таємниці театральної творчої майстерні.

До зустрічі на наступних відкритих заняттях!

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Бондаренко Ірина Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
14 червня 2021
Переглядів
1103
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку