Презентація "Відокремлене означення"

Про матеріал
Презентація "Відокремлені члени речення" призначена для уроку вивчення нового матеріалу з теми "Відокремлені члени речення. Відокремлені означення". Вона містить блок повторення вивчених відомостей про просте речення, блок ознайомлення з умовами відокремлення й невідокремлення означень , блок відпрацювання за тестовими завданнями до вивченого матеріалу. Правила проілюстровані прикладами та увиразненими схемами для кращого усвідомлення учнями нової теми. Презентація створена на основі програмових вимог, ураховуючи вікові особливості учнів. Рекомендована як для учителів, так і для самостійного опрацювання учнями під час дистанційного навчання.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Відокремлені члени речення. Відокремлені означення Презентація учителя української мови та літератури Каземір Світлани Миколаївни

Номер слайду 2

План уроку 1.Повторення вивченого про речення. 2. Ознайомлення з навчальним матеріалом про відокремлене означення. 3. Закріплення вивченого. 4. Домашнє завдання.

Номер слайду 3

Речення - це синтаксична одиниця, що виражає певну думку, має інтонаційну та смислову завершеність і служить для спілкування.

Номер слайду 4

Характеристика речення За метою висловлювання -  розповідні, питальні й спонукальні.  За емоційним забарвленням - окличні й неокличні. За кількістю граматичних основ   - прості й складні.

Номер слайду 5

4. За наявністю головних членів прості речення поділяють на односкладні  та  двоскладні. Двоскладні речення мають два головні члени — і підмет, і присудок. Односкладні речення мають один головний член — або підмет, або присудок.

Номер слайду 6

5. Види односкладного речення Означено-особове Узагальнено-особове Безособове Неозначено-особове Називне

Номер слайду 7

6. За наявністю чи відсутністю необхідних членів речення -  повні й неповні. 7. За наявністю чи відсутністю ускладнень - ускладнені  й  неускладнені. Ускладнюватися речення можуть такими компонентами: - звертаннями, - вставними і вставленими конструкціями, - однорідними членами, - відокремленими членами речення.

Номер слайду 8

Відокремлені члени речення - це такі другорядні члени речення, які виділяються в реченні для посилення їхнього змісту і значення.  Для в усному мовленні їх виділяють інтонацією, а на письмі -розділовими знаками - комою або тире.

Номер слайду 9

Відокремлені члени речення Означення Прикладка Додаток Обставина Яблука, холодні від роси, ми зриваємо теплими руками. Здібний фізик, Олекса добре знався на поезії. У його дворі, замість похилої хатини, стояв великий будинок. Плив корабель, роздираючи хвилі, не перший день.

Номер слайду 10

Відокремлене означення В умовах відокремлення означень головну роль відіграє позиція означуваного слова (слова, від якого ставиться запитання до означення) й самого означення (вираженого, як правило, прикметником, дієприкметником, прикметниковим або дієприкметниковим зворотами)

Номер слайду 11

Увага! При відокремленні означень треба чітко розрізняти поняття означення та означуване слово: Історичний музей. Музей, створений меценатами. Створений меценатами музей.

Номер слайду 12

Означення відокремлюється Після – У деревяній клітці стояв скелет, прикритий темно-сірою просмоленою шкірою. ОС, ДЗ

Номер слайду 13

Хлопчик не поспішив далі за всіма до орлів і сов, напханих тирсою, і до метеоритів, знайдених наприкінці минулого століття. ОС, ДЗ . ОС, ДЗ,

Номер слайду 14

2. І після, і перед, якщо ОС = ОЗ Особові займенники: Я, МИ, ТИ, ВИ, ВІН, ВОНА, ВОНО, ВОНИ І все це відбувалося у воді, і здавалося, що ми стояли не на землі, а в міжхмарному темному просторі, і ми, розгублені в ньому, малесенькі, як річні піщинки. ОС, ДЗ ДЗ, ОС ОС, ДЗ, … .

Номер слайду 15

Напоєний запахом землі, старого листя, грибів та ожини, ти ростеш, підносишся над лісом і бачиш світ далеко-далеко поза городами. Він, суворий і красивий, стояв на кормі із веслом і дивився вперед поверх нас. Тримаю вишиті старенькі рушники. Давно забуті, горнуться до мене. ДЗ,(ОЗ) … .

Номер слайду 16

3. Далеко Під час перерви Лілі сідала на учительський стіл, гойдала довгими ногами в строкатих панчохах і, страшенно горда із загальної уваги, перелічувала усі свої таланти. ОС … , ДЗ ДЗ, …. ОС

Номер слайду 17

4. Перед ОС уже є означення Ближче до старезного лісу, чорного, густого, ставало сумно. Але за бажанням автора: Музика, бадьора, чарівна, полинула через шкільне подвір’я. Музика бадьора, чарівна полинула через шкільне подвір’я. …означення ОС, означення, … . Означення ОС, означення, … .

Номер слайду 18

5. Є причина Знесилений, кінь зупинився. Налякані громом, курчата збилися докупи. ДЗ, ОС … . ЧОМУ? ЧОМУ? ЧОМУ?

Номер слайду 19

6. Тире Нитками вишито сорочку – чорними й червоними. Олеся йде сама дорогою – легка, витончена, пругка. Це вже звичка в мене така була - поговорити! ОС…. – непоширене означення. ОС…. – (а саме) означення.

Номер слайду 20

7. Неузгоджені означення - як перед, так і після означуваного слова. Треба виділяти За бажанням Подали чудовий торт, із вишнями й горішками по біло-рожевому кремі, з шоколадом по краях. Катерина, на високих підборах, у новій сукні, здивувала всіх. Подали торт із вишнями й горішками по біло-рожевому кремі, з шоколадом по краях.

Номер слайду 21

Прикметник, дієприкметник = присудку Дорога овіяна туманом віків. Але: Дорога, овіяна туманом віків, стелилася переді мною. Є Не виділяємо означення

Номер слайду 22

2. ДЗ перед ОС + немає причини Умиті дощами поля раділи сонцю. Край моря сонце золотить укриті лісом гори. Над озером стояв оповитий серпанком загадковості ранок. Шумлять білим цвітом налиті сади навесні.

Номер слайду 23

Тренувальні вправи 1. У якому реченні означення відокремлюється комою (розділові знаки вилучено) А. Гудуть з вітрами до світання дощем оплакані сади. Б. І тиха осінь мрійна яснолиста несла в серця надію і тривогу. В. У снігу по коліно стоїть з хати винесена ялинка. Г. Побите дощем поле ще й град поб’є. Д. Здобутий працею сухар м’якший від дарованого бублика.

Номер слайду 24

2. Не відокремлюється означення в реченні (розділові знаки вилучено) А. Ганна з її охотою до роботи безпосередністю щирістю та привітністю теж якось одразу сподобалася своїм новим знайомим. Б. На голій одполірованій морозом до блиску шматині землі розпросторився калачик. В. Покинута людьми на довгі дні дорога помирає в бур’яні. Г. Досвітні огні переможні урочі прорізали темряву ночі. Д. Наляканий громовицею тихенько заіржав кінь.

Номер слайду 25

3. Речення Задоволені й усміхнені … поверталися зі стадіону додому ускладниться відокремленим означенням, якщо на місці крапок уписати слово А глядачі; Б футболісти; В тренери; Г футболісти й тренери; Д вони.

Номер слайду 26

4. Прочитайте речення. На березі хвилястої Десни стояло місто, оповите в сни. Відокремлена в реченні конструкція — це А дієприслівниковий зворот; Б дієприкметниковий зворот; В прикметник із залежними словами; Г дієприслівник.

Номер слайду 27

Домашнє завдання 1. Перегляд відео за посиланням: https://youtu.be/q7E2p0vJoMA 2. Параграф 27 – вивчити, вправа 321 – усно; вправа 323 – письмово. 3. Опрацювати параграфи 36-37 з підручника Авраменка О.М. «Українська мова. 8 клас» - за бажанням.

Номер слайду 28

Дякую за увагу!

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 5
Оцінки та відгуки
  1. Лісовська Оксана Григорівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Бачурська Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Артеменко Раїса
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Бельмега Богдан Богданович
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Скрипник Світлана Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 2 відгука
ppt
До підручника
Українська мова 8 клас (Ющук І.П.)
Додано
26 березня 2020
Переглядів
29293
Оцінка розробки
5.0 (5 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку