ВІДОКРЕМЛЕНІ УТОЧНЮВАЛЬНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯПро те, які члени речення є уточнювальними, про їхню роль у мовленні та умови відокремлення
Номер слайду 2
Уточнювальними є члени речення, які конкретизують, пояснюють зміст попередніх членів речення, звужуючи або обмежуючи їхнє значення. Уточнювальні члени речення відповідають на питання а де саме? а коли саме? а як саме? а хто саме? і под.куди? а куди саме?НАПРИКЛАД: У цьому реченні обставина між кучугури уточнює обставину угору, звужуючи її значення. Стежечка повела їх угору, між піщані кучугури.
Номер слайду 3
Відокремлені уточнювальні члени речення можемо вводити в речення також за допомогою слів тобто, цебто, або (=тобто), чи (=тобто), а саме, наприклад, зокрема, у тому числі, особливо та ін. Ці слова від уточнювальних членів речення комою не відділяємо. НАПРИКЛАД: Книги старих часів, тобто в XVII-XVIII століттях, продавалися перш за все в друкарнях (В. Шевчук).
Номер слайду 4
Уточнювальним може бути будь-який член речення, але найчастіше - обставина місця й часу. НАПРИКЛАД: Вони жили далеко, за Розкатом (Л. Костенко)НАПРИКЛАД: Ніч була гаряча, жнив'яна(І. Нечуй-Левицький)
Номер слайду 5
У деяких випадках члени речення можуть бути або не бути уточнювальними. Це залежить від того, який зміст вкладає автор у своє висловлення.де?ПОРІВНЯЙМО: На письмі уточнювальні члени речення відокремлюємо комами, а в усному - інтонацією. Проміння блиснуло недалеко за річкою.речення без уточнювальної обставини. Проміння блиснуло недалеко, за річкою.речення з уточнювальною обставиноюде? а де саме?
Номер слайду 6
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!Уточнювальний член речення стоїть безпосередньо після слова, яке він уточнює.