ПРЯМЕ ТА ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВАСлова переважно вживаються в прямому значенні. Слово, вжите у прямому значенні, - це його звична назва (лексичне значення). Деякі слова вживаються у переносному значенні. Слово, вжите у переносному значенні, - це образна назва, перенесена з одних предметів, явищ, дій на інші за подібністю. ПРЯМЕ ЗНАЧЕННЯПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯцвітепідсніжник
Випишіть з кожної групи одне сполучення слів, у якому багатозначне слово вжито в переносному значенні. Складіть речення з одним виписаним сполученням.1. Глибока криниця – глибокі знання.2. Вершина знань – вершина гори. 3. Зерно пшениці – зерно істини. 4. Солодкий торт – солодкі слова. 5. Ллється музика – ллється вода. 6. Пливе думка – пливе корабель.7. М’яка тканина – м’який характер. 8. Сяє обличчя – сяє сонце.
Завдання-відновлення До кожної пари іменників дібрати із довідки прикметник, утворені словосполучення записати, підкреслити ті з них, у яких прикметники будуть вжиті у переносному значенні. Руки, прикраси; зима, характер; полин, доля; ніж, погляд; спогад, хліб; кімната, настрій. Довідка: золотий, світлий, свіжий, лютий, гострий, гіркий.
Вибірковий диктант Виписати словосполучення, у яких слова вживаються у переносному значенні. Тонкий папір, тонкий натяк; важкий пакунок, важкий погляд; мертвий птах, мертвий спокій; гарячий прийом, гарячий борщ; підошва гори, підошва черевика; небесна блискавка, пластмасова блискавка; крила пісні, крила орла; отруйне слово, отруйний напій; міська аптека, зелена аптека.
І. Прочитайте уривки з народних пісень. Знайдіть епітети, які виражено за допомогою прикметників, ужитих у переносному значенні. Яка роль епітетів в усній народній творчості?1. Ой коню мій, коню, та золота грива, возьми мене, коню, де дівчина мила. 2. Шовкова трава на покоси лягає, козак дівчину та й про життя питає. 3. Стояла тополя край чистого поля. Стій, тополенько, стій, не розвивайсь, буйному вітроньку не піддавайсь. 4. Чи я в лузі не калина була, чи я в лузі не червона булa? Взяли ж мене поламали і в пучечки пов’язали – така доля моя! Гірка доля моя!ІІ. Простим чи складним є друге речення? Визначте його граматичну основу.
Складіть усно з кожним словом по два сполучення: один з вас використовує подане слово в переносному значенні, а другий –у прямому. ЗРАЗОК. Краяти: краяти хліб, краяти небо. М’який, теплий, вершина, сіяти. Словничок: Краяти – різати що-небудь на шматки, розрізувати; перен. вриватися, врізуватися в простір, у воду тощо.
« Відгадай ключове слово» Дайте відповіді на питання і підкресливши перші літери у словах відповідях отримаєте слово-ключ до королівства Лексикології. Південна вічнозелена фруктова рослина чи її плід, кислий на смак. Наука про мораль і поведінку людей. Усна народна творчість, вид якої полюбляють маленькі діти. Воно – не горобець, вилетить – не спіймаєш. Буква з якої ніколи не починається слово. Найбільша полосата і солодка ягода. Приміщення для стоянки і ремонту літаків.
Домашнє завдання§ 42, стор. 154, вправа 346І. Доберіть до поданих іменників прикметники або дієслова з переносним значенням. Утворені сполучення запишіть. Земля, річка, сонце, хмаринка, листя, ліс, весна.ІІ. Напишіть твіропис на тему «Пробудження весни» (5–7 речень), використавши деякі з утворених сполучень слів, а також епітети й порівняння. Якого стилю мовлення ви будете дотримуватися?