Презентація допоможе учням 9 класу повторити теорему синусів, теорему косинусів, цей захист проєкту показує практичну спрямованість математики, розглядаються прикладні задачі з використанням даних теорем.
Вимірювання і тригонометрія «Геометрія — це світ, що нас оточує». М. Ломоносов
Номер слайду 2
Роботу виконав Тимченко Богдан Володимировичучень 11 класу Оленівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Керівник Пархоменко Г. О. учитель математики
Номер слайду 3
Мета дослідження: показати практичну спрямованість математики. Задачі дослідження: • виділити основні типи задач на обчислення елементів довільних трикутників; •дослідити застосування тригонометрії до розв’язування прикладних задач.
Номер слайду 4
Об’єкт дослідження: тригонометричні формули та співвідношення між сторонами та кутами трикутника. Предмет дослідження: знаходження лінійних розмірів, які не можна виміряти безпосередньо.
Номер слайду 5
Тригонометричні функції - основний інструмент тригонометріїsinα=a/c cosα=b/c tgα =a/b 𝛼
Номер слайду 6
Основні теореми тригонометрії
Номер слайду 7
Задачі на обчислення елементів довільних трикутників 1. За стороною і прилеглими до неї кутами2. За двома сторонами і кутом між ними3. За двома сторонами і кутом, протилежнимодній із них4. За трьома сторонами.
Номер слайду 8
Прикладні задачіПрикладна задача – це задача, що виникла зовні математики, але для її розв’язування потрібно використати математичні моделі.
Номер слайду 9
Прилади для вимірювання на місцевостіТеодоліт
Номер слайду 10
Задача. Знайдіть відстань до недоступного пункту. Обираємо на місцевості таку точку С, щоб з неї було видно пункт В і можна виміряти відстань АС. Вимірюємо АС=b ВАС=α, ВСА=γ В=1800-α-γ. За теоремою синусів: АВ=𝒃∙𝐬𝐢𝐧𝜸𝐬𝐢𝐧𝟏𝟖𝟎°−𝜶+𝜸=𝒃∙𝐬𝐢𝐧𝜸𝐬𝐢𝐧𝜶+𝜸.
Номер слайду 11
Знаходження ширини місцевого ставка. Для цього на одному березі визначив дві точки, рулеткою виміряв відстань між ними, потім з кожної точки на березі, приладом для вимірювання горизонтальних кутів, виміряв кути, з яких видно недоступну точку на другому березі ставка. Застосувавши теорему синусів та теорему про суму кутів трикутника, знайшов ширину ставка. Результати вимірювань такі: b=80 м, 𝛼=43о, 𝛾=29о. Тоді, АВ=80∙𝑠𝑖𝑛29𝑜sin43𝑜+29𝑜=80∙𝑠𝑖𝑛29𝑜sin72𝑜≈80∙0,4850,682≈56,9 (м).
Номер слайду 12
Знайти висоту вежі, яка відокремлена річкою. Розв’язування. На горизонтальній прямій, яка проходить через основу вежі, позначемо дві точки А1 і С1. Вимірюємо А1 С1=b, DAB=α, DCB=β. За теоремою синусів, з трикутника АВС дістанемо: АВ= АСsin𝛽sin. В. З прямокутного трикутника ABD: BD=ABsin𝛼 BD=𝑏sin𝛼sin𝛽sin𝛼−𝛽, BK=𝑏sin𝛼sin𝛽sin𝛼−𝛽+h, де h – висота приладу.
Номер слайду 13
Знаходження висоти водонапірної вежі, розташованій на території місцевого господарства. Неподалік від вежі, визначив дві точки, рулеткою виміряв між ними відстань і з кожної точки, приладом для вимірювання вертикальних кутів, виміряв кути, з яких видно вершину вежі. Застосувавши теорему синусів, співвідношення в прямокутному трикутнику, знайшов висоту вежі. Виміри такі: h= 1,7 (м),DC=10 (м), α=25°, β=20°𝑥=10sin25°sin20°sin25°−20°+1,7=10∙0,4226∙0,3420,0871+1,7≈18(м)
Номер слайду 14
Тригонометрія у геодезії, навігації, астрономії. Место для уравнения.
Номер слайду 15
Висновок. Теореми косинусів та синусів за допомогою яких розв’язуються трикутники, є основою для розв’язання прикладних задач. Прикладні задачі – це пізнання реальної дійсності, розвивають інтерес і допитливість, дозволяють краще реалізувати принцип нерозривності теорії і практики, підтверджують зв’язок математики з життям.