Мова художніх творівпрозовавіршована. Віршована мова має ритм і риму, вона розмірена. Рима — це співзвучні закінчення рядків у віршованому творі. Ритм — рівномірне чергування наголошених і ненаголошених складів, розміреність і злагодженість у звучанні. «Цар Плаксій та Лоскотон»«Мавка-Вербинка»«Фарбований Лис» Строфа — це поєднання кількох віршованих рядків, об’єднаних однією думкою, інтонацією та способом римування.
Номер слайду 3
Віршована мова має риму Рима — це співзвучні закінчення рядків у віршованому творі. Отака була сім’я. У царя у Плаксія. Цілі дні вони сиділи,Голосили, та сопіли,Та стогнали, та ревли,Сльози відрами лили.
Номер слайду 4
Мова вірша може мати риму, а може й не мати. У палаці кожен скаче. Та від щастя гірко плаче,Ллються сльози, як ріка, —Бачте, радість в них така!І за дядьком ЛоскотономІз нагайками в руках. Охоронці злих законів. Полювали по хатах.
Номер слайду 5
Сам же він живе й понині,Дітям носить щирий сміх. В розмальованій торбині,В пальцях лагідних своїх. Римування може відбуватися і в інший спосіб: наприклад, перший рядок римується з третім, а другий — із четвертим, як у такому уривку.
Номер слайду 6
Віршована мова має ритм, вона розмірена Цар Плак-сій ве-лів сер-ди-то:«Хай із ни-ми день при дніПла-чуть всі в краї-ні ді-ти Ллють-ся сльо-зи, як рі-ка, —Бач-те, ра-дість в них та-ка. Ритм -рівномірне чергування наголошених і ненаголошених складів.
Номер слайду 7
Строфа — це поєднання кількох віршованих рядків, об’єднаних однією думкою, інтонацією та способом римування.
Номер слайду 8
Строфа (куплет)Строфа — це кілька рядків, згрупованих за змістом та інтонаційно. Вона може об’єднувати два рядки (двовірш)Про спогади (Ліна Костенко)Навшпиньки повертаюсь у ті дні. Вони, як сонце, сходять у мені. Там є наш дім і обрій твоїх рук,і ще душа не відає розлукІ ще є час для друзів та гостей.І щастя є. І донечка росте.І син малює квіточку зорі,як той Маленький принц Екзюпері.
Номер слайду 9
три рядки (тривірш)МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ Осіньмаляр із палітрою пишноютихо в небі кружляє,осипає красою розкішною.
Номер слайду 10
МИКОЛА ВІНГРАНОВСЬКИЙчотири рядки (чотиривірш) і більше. Сама собою річка ця тече,Маленька річечка, вузенька, як долоня. Ця річечка Дніпра тихенька синя доня,Маленька донечка без імені іще.
Номер слайду 11
А ще ритмізації сприяють паузи — короткі перерви (або зупинки) під час читання, які у вірші здебільшого збігаються із закінченням рядка. Віршовану мову записують у колонки та стовбчики
Номер слайду 12
Запишіть у зошит перші чотири рядки Державного Гімну. України й підкресліть у ньому рими.
Номер слайду 13
Ще не вмерла Україна, і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля. Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці, Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці. Приспів: Душу, тіло ми положим за нашу свободу. І покажем, що ми, браття, козацького роду.