Матеріал презентація буде корисним під час вивчення теми "Воєнне лихоліття. Участь українських письменників у Другій світовій війні. Засилля соцреалізму в мистецтві повоєнного періоду" в 11 класі
Воєнне лихоліття. Участь українських письменників у ІІ світовій війні. Засилля соціалізму в мистецтві повоєнного періоду
Номер слайду 2
Україна під час Другої світової війни була ареною ідеологічноїборотьби двох ворожих сил — комуністичного та німецько-фашистського режимів. З обох боків велася активна боротьба за вплив на свідомість українців. Однією з провідних у ці роки стала публіцистика як найдієвіший засіб впливу на читачів.
Номер слайду 3
У Харкові в газеті «Нова Україна» працювали Іван Багряний та Юрій Шевельов, на Волині в часописі «Волинь» — Улас Самчук, у Києві видавали «Українське слово» та «Литаври» О. Теліга, Олег Ольжич, легально діяли часописи «Сурма» та «Українські вісті» у Львові. Однак гітлерівська окупаційна адміністрація швидко зрозуміла їхню небезпеку для себе й ліквідувала всі друковані засоби інформації, що ставили питання про шляхи розвитку України, обстоювали інтереси рідного народу. Літераторів, які становили загрозу, або заарештовували (У. Самчук), або знищували (О. Теліга).
Номер слайду 4
Активними учасниками ідеологічного фронту були українські радянські письменники. Митці старшого покоління змушені були евакуюватися на схід Росії, в Уфу, і працювати в тилу (П. Тичина, М. Рильський, М. Бажан, В. Сосюра та інші). Майже третина літераторів Спілки письменників України воювали в армії, у підпіллі та партизанських загонах, працювали кореспондентами фронтових газет (О. Довженко, І. Нехода, Л. Дмитерко, П. Воронько та інші).
Номер слайду 5
Номер слайду 6
У літературі провідними стають патріотично-визвольні мотиви, зокрема синівські почуття, сповнені любові до свого народу, віри в його перемогу над фашистською навалою; посилюється філософське спрямування: ≪Клятва≫ М. Бажана, ≪Україно моя≫ А. Малишка, ≪Я утверждаюсь≫ і ≪Похорон друга≫ П. Тичини, ≪Жага≫ і ≪Слово про рідну матір≫ М. Рильського, ≪Земля≫ Л. Первомайського. У цей час О. Довженко написав кіноповість ≪Україна в огні≫, відтворивши страшний початок війни на українських землях. Цей твір, як і вірш ≪Любіть Україну≫ В. Сосюри, роман ≪Жива вода≫ Ю. Яновського, був підданий нищівній критиці й заборонений. Саме в період війни розквітнув талант О. Довженка. Митець створює лаконічні новели й оповідання ≪Ніч перед боєм≫, ≪На колючому дроті≫, ≪Мати≫, ≪Воля до життя≫.
Номер слайду 7
У післявоєнні роки розвивається жанр роману з широким описом подій Другої світової війни, виходять друком трилогія ≪Прапороносці≫ О. Гончара, ≪Велика рідня≫ М. Стельмаха, ≪Вир≫ Г. Тютюнника. З’являються романтичні новели ≪Модри Камень≫, ≪Гори співають≫ О. Гончара, кіноповість ≪Зачарована Десна≫ О. Довженка, ≪Мисливські усмішки≫ Остапа Вишні. Ці високохудожні твори контрастували на тлі єдиного й панівного методу — соцреалізму, який набирав силу в післявоєнній країні, що розбудовувала соціалізм.
Номер слайду 8
Соцреалізм Соціалістичний реалізм — термін, що закріпився у радянському мистецтвознавстві для позначення художнього методу та стилю, що панував у СРСР з 1930-х років. У соцреалізмі вбачали «естетичне вираження соціалістично усвідомленої концепції світу й людини, зумовленої епохою боротьби за встановлення й творення соціалістичного суспільства», тому він був єдиним офіційно дозволеним в Радянському Союзі «творчим методом» літератури і мистецтва. Фактично соціалістичний реалізм був радянським варіантом монументалізму, стилю, притаманного й іншим тоталітарним державам.
Номер слайду 9
“Поема про море”У житті все забувається. Але завжди треба думати, ніби ніщо не забувається. Чуєш?
Номер слайду 10
Домашнє завдання. Підготувати біографію Олександра Довженка (підручник Слоньовської: с.176-179)
Номер слайду 11
Підготувала матеріалвчитель української мови та літератури ПЛ «Академія мудрості» Шутко Сніжана Леонідівна