Презентація з біології "Вітаміни" ознайомить вас із вітамінами, продуктами, в яких міститься найбільше той чи інший вітамін. Стане у нагоді як при вивченні теми "Вітаміни", так і при проведенні виховного заходу.
З ІСТОРІЇ… Відкриття вітамінів пов'язано з іменем російського лікаря і вченого Миколи Івановича Луніна, який в 1881 році виконав досліди над двома групами мишей. Одних годував натуральним молоком, а інших - штучною сумішшю, куди входили білки, жири, вуглеводи, солі і вода в тих же пропорціях, що і в молоці. Тварини другої групи незабаром загинули. Досліди М. І. Луніна були повторені в Росії, Швейцарії, Англії, Америці іншими вченими. Результати були ті ж. М.І. Лунін зробив висновок, що в їжі є ще якась невідома речовина, необхідне для підтримки життя. Ці речовини назвали вітамінами (в перекладі з латинського vita - життя та amin - містить азот). Потім виявилося, що не всі вітаміни містять азот, але назва залишилася.
ВІТАМІН B1 Бере участь в обміні речовин, регулює циркуляцію крові і кровотворення, роботу гладенької мускулатури, активізує роботу мозку. При нестачі - захворювання Бері-бері (ураження нервової системи, відставання в рості, слабкість і параліч кінцівок). Міститься в горіхах, апельсинах, хлібові грубого помолу, м'ясі птиці, зелені.
ВІТАМІН B2 Регулює обмін речовин, бере участь у кровотворенні, знижує втому очей, полегшує поглинання кисню клітинами. При нестачі - слабкість, зниження апетиту, запалення слизових оболонок, порушення функцій зору Міститься в м'ясі, молочних продуктах, зелених овочах, зернових і бобових культурах.
Гіпервітаміноз виникає при надмірному споживанні вітамінів. Виявляється у вигляді інтоксикації (отруєння) організму. Більш токсичною дією володіють надмірні дози жиророзчинних вітамінів, так як вони накопичуються в організмі. Гіпервітаміноз дуже часто спостерігається у людей, які займаються культуризмом - бодібілдінгом і нерідко без міри вживають харчові добавки та вітаміни.
ТЕСТ «Чи є у мене авітаміноз?» 1.Весною ви зазвичай застуджуєтеся частіше, ніж восени і взимку? А – так Б - ні 2. Весняні застуди ви переносите важче, ніж осінні і зимові? А – так Б - ні 3. Ви важче засинаєте і прокидаєтеся навесні, ніж в інші пори року? А – так Б - ні 4. Властиві вам навесні дратівливість, втомлюваність? А - так Б - ні 5. Шкіра і волосся так само добре виглядають в березні, як влітку, восени? А - так Б - ні 6. Чи не виникають навесні проблеми з травленням? А – так Б - ні 7. Чи часто навесні вам доводиться знижувати фізичне навантаження? А – так Б - ні 8. Ви віддаєте перевагу термічно обробленій їжі, ніж свіжим овочам? А – так Б - ні 9. Кожен день у вас на столі буває зелень? А - так Б - ні 10. Ви багато часу проводите на свіжому повітрі? А – так Б - ні
За кожну відповідь«А» - 1 бал, За кожну відповідь «Б» - 0 балів 0 балів. Ви – ідеальна людина! На вас слід рівнятися. 1 – 2 бала. Ризик авітамінозу невеликий. 3 – 5 бала. Невеликий вітамінний голод. 6 – 8 балів. Авітаміноз – фон вашого життя. 9 – 10 балів. Кардинально поміняйте своє харчування. ПІДРАХУНОК РЕЗУЛЬТАТІВ