презентація розроблена до уроку з біології у 8 класі
Тема. Захворювання органів дихання та їх профілактика.
Тип уроку: Урок-дослідження з елементами рольової гри (вивчення нового матеріалу).
Система органів дихання Що таке дихання? Яку будову має дихальна система ? За допомогою яких фізичних процесів відбувається обмін речовин між кров’ю і тканинною рідиною? У пригодницьких романах Фенімора Купера індіанці, ховаючись від ворога у водоймах, дихали за допомогою пустотілих стебел осоки. Однак, дихати так можна на глибині до 1,5 м. Чому так? Орган в якому утворюються звуки? Яку назву має стійка сполука гемоглобіну з чадним газом? Яких людей можна віднести до категорії майстрів дихання? Чому потрібно дихати через ніс?
Завдання: «Дослідити основні захворювання органів дихання, причини їх виникнення та класифікацію.» Ми дослідили, що висока запиленість і погане провітрювання приміщень, порушення правил особистої гігієни, відсутність вакцинації та загартування, не раціональне харчування, розумове й фізичне перенапруження, стреси – це головні чинники, які спричиняють захворювання органів дихання. Під час вдиху до органів дихання потрапляє не тільки повітря, у якому є 21% кисню, а і величезна кількість мікроорганізмів: вірусів, бактерій, грибів. Більшість із них гине у дихальних шляхах, але частина – визиває інфекційні хвороби. Група «Біологи»
Мікобактерія туберкульоза (палочка Коха) Туберкульоз – досить поширене і небезпечне інфекційне захворювання. Збудником його є туберкульозна паличка, або паличка Коха, названа так на честь ученого, який її відкрив. Туберкульоз уражає всі органи і тканини людини. Найчастіше трапляється туберкульоз легень.
Поширенню туберкульозу сприяє цілий ряд факторів: Тютюнокуріння Стресові ситуації Голодування Незбалансованість харчування Слабкий імунітет Недотримання санітарно-гігієнічних норм Супутні захворювання Несвоєчасне звернення до лікарів Елементарна неосвіченість населення Відсутність інформації та пропаганди
Захворюваність населення на туберкульоз набула характеру епідемії в всьому світі, в тому числі і в Україні з 1995 року. Щодня реєструють 82 нових випадки захворювання, і трапляється 30 смертей. Щороку вмирає близько 11 тисяч хворих, зростає захворюваність у дітей. Туберкульоз – хвороба молодого покоління віком від 13 до 44 років. За останні 8 років рівень захворювання на туберкульоз по Україні збільшився на 72%, а смертність зросла на 92,6%. Щороку в світі туберкульоз виявляють у понад 10 млн людей, з них щодня помирають 8 000 осіб.
Ми дослідили, що причинами слабкого імунітету можуть бути: несприятливі умови праці і життя неправильне і не збалансоване харчування екологічні катастрофи, чорнобильська трагедія економічна і політична криза бідність недоступність лікарських засобів невиконання законів про охорону природи і здоров’я населення недоліки інформаційної профілактичної роботи шкідливі звички
У разі спалаху епідемії вживають таких медичних заходів: • Ізоляція хворого • Виявлення джерела та переносників зараження • Встановлення карантину • Лікування, проведення масової вакцинації, профілактика. Дотримування людьми, які контактують з хворими, особливих гігієнічних правил ( частіше мити руки, вдягати респіратори, або ватно-марлеві пов′язки, стежити за особливим режимом харчування та відпочинком.
Епідемії грипу були відомі ще в ІІІ ст.до.н.е. В 412 році до н.е. Гіппократ описав захворювання, схоже на грип. Але й досі ця хвороба забирає життя багатьох людей. Епідемії грипу відбуваються щорічно у холодну пору року і заражають до 15% населення земної кулі. Грип становить 95% від числа всіх інфекційних хвороб.
Для запобігання туберкульозу МОЗ проводить • Соціальну профілактику - туберкульозу, суть якої полягає в поліпшенні загального рівня життя населення, екологічного стану довкілля, охорони праці та здоров’я, сприянні розвитку фізкультури та спорту. • Санітарну профілактику – лікування хворих, спостереження й обстеження членів їх сімей. Для виявлення туберкульозу застосовуємо флюорографічне обстеження, туберкулінові проби, наприклад Манту. • Специфічна профілактика – введення всім новонародженим, а за потреби – підліткам і дорослим, вакцини БЦЖ, що являє собою послаблені туберкульозні палички, які сприяють утворенню активного штучного імунітету.
Сьогодні у світі налічується 1,2 млд. курців. Курці в 14 разів частіше хворіють на рак легенів. 70% померлих від інфаркту міокарда курці. Як тільки людина запалює цигарку в органи дихання надходить безліч токсичних речовин. Радіус їхньої дії – близько 5 метрів. Тож не тільки активне, але і пасивне куріння провокують хвороби: бронхіт, трахеїт, рак легень. Група «Хіміки»
Ми радимо вам дотримуватись основних заходів профілактики захворювань органів дихання: Проведення вакцинації. Карантин (уникнення контакту із хворими). Дотримання правил особистої гігієни. Регулярне диспансерне обстеження. Не нехтувати порадами народних цілителів і травників – бути ближче до природи. Здоровий спосіб життя.
Вправа «Правда чи міф» Епідемії грипу найчастіше виникають влітку. Ніхто з наших учнів не курить. Пандемія грипу «іспанка» забрала 20 млн. людських життів Туберкульоз найчастіше вражає печінку. Вірус грипу передається повітряно-крапельним шляхом. Хронічні палії тютюну мають білі зуби і гарний голос. В минулому навчальному році учні і вчителі хворіли на грип. При нежиті носовичок може стати джерелом повторного зараження.
Вправа «Якщо – то» : 1. Якщо в організм людини потрапить вірусна інфекція, то це … 2. Якщо вчасно запровадити карантин, то … 3. Якщо зробити щеплення, то… 4. Якщо вживати продукти, що містять вітамін С, то … 5. Якщо дотримуватись правил особистої гігієни, то … 6. Якщо людина відчуває слабкість, нежить, ломоту в тілі, температуру, кашель, то… 7. Якщо у вас в сім’ї не дружать з цигарками, то…