Презентація з географії "Погода та клімат"

Про матеріал
Презентація на тему "Погода та клімат" відноситься до розділу №2 Загальні закономірності географічної оболонки землі, теми №4 Атмосфера та система Землі за 11 клас. Презентація містить всі необхідні відомості до темі. Може використовуватись як повноцінний матеріал до урок, так і доповнення вже існуючого.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Погода та клімат. Географія 11 клас

Номер слайду 2

ПОГОДА — це фізичний стан нижнього шару атмосфери в тому або іншому місці в певний момент часу.

Номер слайду 3

Усі погодні явища визначають на метеорологічних станціях. Характеристику та прогноз погоди складають на основі аналізу метеорологічних елементів і явищ.

Номер слайду 4

До найважливіших із них належать температура повітря, атмосферний тиск, вологість, напрямок і швидкість вітру, хмарність, види та інтенсивність опадів.

Номер слайду 5

Синоптичні карти. Це географічні карти, на яких умовними позначеннями і цифрами нанесено основні відомості про погоду, отримані в ході спостережень. Окреслені карти дають наочне уявлення про погоду в цей момент

Номер слайду 6

Поміркуйте. Як розрізняти погоду під час проходження циклонів, антициклонів та атмосферних фронтів?Важливу роль у зміні погоди відіграють замкнуті області високого і низького тиску – своєрідні атмосферні вихори, які можуть охоплювати всю площину тропосфери

Номер слайду 7

Характерними властивостями погоди є її мінливість і різноманітність. Періодична зміна погоди обумовлена добовою та річною відмінностями в надходженні сонячного випромінювання. Нерівномірність нагрівання залежить від географічної широти місця, а також різноманітності підстилаючої поверхні. Різкі зміни погоди найчастіше бувають спричинені зміною повітряних мас. Це великі рухомі об'єми повітря із характерними фізичними властивостями: температурою, густиною, вологістю, прозорістю.

Номер слайду 8

АТМОСФЕРНИЙ ВИХОР З НИЗЬКИМ ТИСКОМ В ЦЕНТРІ. ВІТРИ В ЦИКЛОНІ В ПІВНІЧНІЙ ПІВКУЛІ ДМУТЬ ПРОТИ ГОДИННИКОВОЇ СТРІЛКИ, І В НИЖНЬОМУ ШАРІ ВІДХИЛЯЮТЬСЯ ДО ЦЕНТРУ, В ПІВДЕННІЙ ПІВКУЛІ — ЗА ГОДИННИКОВОЮ СТРІЛКОЮ. Розрізняють два основні види циклонів — ПОЗАТРОПІЧНІ Й ТРОПІЧНІ. ПОЗАТРОПІЧНІ утворюються в помірних або полярних широтах і мають діаметр від тисячі кілометрів на початку розвитку, і до декількох тисяч у випадку так званого центрального циклону. ТРОПІЧНІ утворюються в тропічних широтах і мають менші розміри (сотні, рідко — більше тисячі кілометрів), але великі баричні градієнти й швидкості вітру, що доходять до штормових. Тропічні циклони можуть у процесі свого розвитку перетворюватися у позатропічні.

Номер слайду 9

Антициклон. ЗАМКНЕНА ОБЛАСТЬ ПІДВИЩЕНОГО АТМОСФЕРНОГО ТИСКУ З МАКСИМАЛЬНИМ ТИСКОМ У ЦЕНТРІ. ВІТРИ В АНТИЦИКЛОНІ ОГИНАЮТЬ ЦЕНТР ЗА ГОДИННИКОВОЮ СТРІЛКОЮ В ПІВНІЧНІЙ ПІВКУЛІ І ПРОТИ ГОДИННИКОВОЇ СТРІЛКИ В ПІВДЕННІЙ. НИЗХІДНИЙ РУХ ПОВІТРЯ В АНТИЦИКЛОНІ ОБУМОВЛЮЄ НЕУТВОРЕННЯ ХМАРНОСТІ. Ознаки антициклональної погоди: Ясне або малохмарне небо. Відсутність вітру. Відсутність опадів. Стійкий характер погоди (помітно не змінюється з часом, поки існує антициклон)

Номер слайду 10

Антициклони разом з якісно протилежними їм циклонами (областями зниженого тиску) є найважливішими вихровими формами загальної циркуляції атмосфери.

Номер слайду 11

Залежно від місця формування. Низька температура прозоріЗміна температури за сезонами. Переважно вологіВисока температура. Переважно сухіВисока температура. Вологі

Номер слайду 12

НАПРИКЛАДзавдяки західним вітрам в Україну з Атлантичного океану надходять морські помірні повітряні маси. Влітку вони дають прохолоду, особливо на заході, підвищують вологість повітря та приносять опади. Взимку — пом'якшують морози, викликають снігопади й відлиги

Номер слайду 13

Атмосферні фронти. Коли зустрічаються повітряні маси з різними фізичними властивостями, виникають перехідні зони, які називають атмосферними фронтами Якщо тепла маса повітря наступає на холодну, то утворюється теплий фронт. А якщо холодне повітря, як більш важке, підтікає під тепле і витісняє його, — це холодний фронт. Атмосферні фронти характеризуються хмарною погодою та несприятливими погодними явищами: зливи, грози, град, сильні вітри; можливе виникнення смерчів.

Номер слайду 14

Холодний фронт. Атмосферні фронти. Теплий фронт

Номер слайду 15

Клімат. Клімат — багаторічний режим погоди, що характерний для певної місцевості. На відміну від погоди, яка може змінюватися кілька разів протягом дня, клімат — більш стійке явище, що формується століттями. Клімат має вирішальний вплив на водний режим, ґрунт, рослинний і тваринний світ, можливість вирощування сільськогосподарських культур. Відповідно, від клімату залежать розселення людей, розвиток сільського господарства, промисловості (зокрема енергетики), транспорту, умови життя й здоров'я населення.

Номер слайду 16

Клімат. Головним чинником формування клімату будь-якої території є СОНЯЧНА ЕНЕРГІЯТам де кут падіння сонячних променів великий протягом року, клімат теплий, а там, де цей кут незначний або Сонце зовсім не з’являється з-за горизонту, - холодний

Номер слайду 17

Особливості клімату певної території зумовлені поєднанням багатьох умов, які називають кліматотвірними чинниками

Номер слайду 18

Номер слайду 19

кліматотвірні чинникиатмосферна циркуляція — закономірне переміщення повітряних мас, у процесі якого відбувається перенесення тепла й вологи як між широтами, так і між материками та океанамикількість сонячної радіації, яку отримує земна поверхня. Вона визначається за допомогою кута падіння сонячних променів, який в першу чергу залежить від широти місцевостіхарактер підстиляючої поверхні (розподіл суходолу та води, рельєф, океанічні течії, ґрунтово-рослинний покрив тощо)

Номер слайду 20

Дослідження клімату. Дослідження клімату ґрунтується на багаторічних спостереженнях за зміною кліматичних показників: температури повітря (середньої річної, січня та липня), переважаючих вітрів, річної кількості та режиму опадів тощо. Територіальний розподіл кліматичних показників відображають на кліматичних картах. За допомогою ізотерм позначають середні річні температури або середні температури найхолоднішого та найтеплішого місяців — відповідно січня й липня. Опади зображують за допомогою ізогієт і фонового зафарбовування за шкалою кольорів; вітри — стрілками переважаючих напрямків або розами вітрів.

Номер слайду 21

Кліматичні карти

Номер слайду 22

Кліматичні карти

Номер слайду 23

Типи клімату. ТИП КЛІМАТУ — сукупність кліматичних показників, характерних для певної території. Для графічного відображення змін кліматичних показників протягом року на певній території використовують кліматичні діаграми — графічне подання інформації про клімат. Для її аналізу потрібно знати умовні позначення та характеристики типів клімату.

Номер слайду 24

Типи клімату. Складовими елементами кліматичних діаграм є шкала температур (ліворуч), шкала опадів (праворуч), горизонтальна шкала — номери (або перші літери назв) місяців, вертикальні стовпчики синього кольору — режим випадання опадів за місяцями, число посередині — сумарна річна кількість опадів; червона (синя) лінія відображає річний хід температури повітря Мал. 1. Кліматичні діаграми: а) екваторіальний клімат; б) субекваторіальний клімат Південної півкулі; в) тропічний континентальний клімат; г) субтропічний клімат із рівномірним зволоженням; д) субтропічний середземноморський клімат.

Номер слайду 25

Типи клімату. Складовими елементами кліматичних діаграм є шкала температур (ліворуч), шкала опадів (праворуч), горизонтальна шкала — номери (або перші літери назв) місяців, вертикальні стовпчики синього кольору — режим випадання опадів за місяцями, число посередині — сумарна річна кількість опадів; червона (синя) лінія відображає річний хід температури повітря Мал. 2. Кліматичні діаграми помірного клімату: а) помірний морський; б) континентальний; в) помірно континентальний; г) мусонний.

Номер слайду 26

Завдання1) Порівняйте кліматичні показники різних типів помірного клімату.2) Поясніть чинники, що обумовили розбіжності кліматичних показників.

Номер слайду 27

Типи клімату. Клімат змінюється як за широтою, так і з висотою в горах. Клімат, змінюючись із широтою, утворює так звані КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ Виділяють 13 кліматичних поясів, які майже симетрично змінюються щодо екватора. Проте основними кліматичними поясами є лише сім: ЕКВАТОРІАЛЬНИЙДВА ПОЛЯРНИХДВА ПОМІРНИХДВА ТРОПІЧНИХА ще шість з них це перехідні кліматичні пояси, які утворюються внаслідок переміщення повітряних мас за сезонами (до їхньої назви додають префікс «суб»)Субполярні, субтропічні, субекваторіальні

Номер слайду 28

Головне. Основними характеристиками погоди є температура повітря, атмосферний тиск, напрямок і швидкість вітру, вологість, хмарність, види та інтенсивність опадів. Найголовніша особливість погоди — мінливість. • Синоптична карта графічно відображає результати спостережень за погодними елементами та явищами. • Особливості клімату певної території визначають сукупність та взаємодія кліматотвірних чинників: кількість сонячної радіації, атмосферна циркуляція, характер підстилаючої поверхні. • Кліматичні умови впливають на розміщення населення, їх ураховують під час будівництва доріг, роботи повітряного, морського, автомобільного транспорту, спорудження промислових об'єктів. • Клімат впливає на інтенсивність вивітрювання, є одним із чинників рельєфоутворення.

Номер слайду 29

Перевіримо здобуті знання1. Назвіть основні метеорологічні елементи та явища, що характеризують стан погоди. Які чинники зумовлюють мінливість погоди?2. Що таке синоптична карта? Для чого її використовують?3. Чим клімат відрізняється від погоди? Назвіть основні кліматотвірні чинники.

Номер слайду 30

На конкретних прикладах доведіть вплив кліматичних умов на розселення людей, розташування виробництва та інфраструктурних об'єктів. Домашнє завдання

Номер слайду 31

Використана література і джерела. Географія (рівень стандарту): підручник для 11-го кл. Пестушко В. Ю.Інтернет-ресурси https://uk.wikipedia.org/, https://www.youtube.com/, https://uahistory.co/

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Легка Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Gurba Elena
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Пов’язані теми
Географія, 11 клас, Презентації
Додано
26 березня 2024
Переглядів
1048
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку