Безособові дієслова виражають стан безвідносно до участі в ньому дійової особи. На відміну від особових форм дієслова, вони не можуть сполучатися з іменником чи іншою частиною мови, вжитою в ролі підмета.
Номер слайду 3
Семантичні групи їх такі:{22838 BEF-8 BB2-4498-84 A7-C5851 F593 DF1}Дієслова стану природисмеркає, вечорієДієслова фізичного стану людиниморозить, нудить. Дієслова психічного стануспиться, сниться. Дієслова міри наявностібракує, вистачаєДієслова на означення стихійних явищвигоріло, замело. Дієслова успіхуфортунить, таланить
Номер слайду 4
Безособовість цих дієслів не передбачає лексично вираженого суб’єкта дії. Наприклад: Світає. Розвидняється. Суб’єкт дії може бути виражений додатком у Д.в, З.в., Ор.в.:йому болить, його пече, замело снігом.
Номер слайду 5
Безособові дієслова- не змінюються за особами- мають форми інфінітива:- мають форми 3-ї особи одн. тепер. і майб. часу:- мають форми с.р. мин. часу й умовного способу: Стало благословлятися на світ.засніжить, буде бракувати, везепідморозило, задощило, пощастило б
Номер слайду 6
У безособовому значенні можуть вживатися особові форми дієслів: Приємно пахло море (особове)Приємно пахло морем (безособове)Безособові слова є присудками в безособових реченнях: Сутеніло помалу (Є. Плужник)