Розв’язування вправ1. Складіть йонно-молекулярні рівняння реакцій, що відбуваються в розчині між такими електролітами:а) ферум(ІІІ) сульфатом і барій гідроксидом; в) барій гідроксидом і купрум(ІІ) нітратом;б) магній хлоридом і калій ортофосфатом; г) літій карбонатом і нітратною кислотою. 2. Чи можлива реакція у водному розчині між такими сполуками:а) магній хлоридом і калій гідроксидом; в) калій сульфідом і натрій нітратом;б) цинк сульфатом і натрій хлоридом; г) купрум(ІІ) нітратом і барій гідроксидом?Відповідь аргументуйте. 3. Напишіть молекулярні та йонно-молекулярні рівняння реакцій, які відбуваються, якщо змішати розчини:
6. Доберіть пари електролітів, які взаємодіють у розчині з утворенням: а) магній гідроксиду; в) барій ортофосфату; б) манган(ІІ) сульфіду; г) хром(ІІІ) гідроксиду.7. Складіть йонно-молекулярні рівняння таких реакцій: 8. Яка з реакцій виражається йонно-молекулярним рівнянням OH– + Н+ = H2 О:
9. У воді, об’єм якої 200 мл, розчинили 0,2 моль калій ортофосфату. Визначте: а) масу йонів К+;б) масову частку йонів К+ в отриманому розчині. 10. Користуючись таблицею розчинності, напишіть повні й скорочені йонні рівняння реакцій (якщо вони відбуваються) для таких пар речовин: 11. Напишіть рівняння реакцій, що відповідають таким скороченим йонним формамрівнянь реакцій:
12. У яких із поданих нижче випадків можливий перебіг реакції? Чому? Складіть рівняння можливих реакцій у молекулярній, повній і скороченій йонній формах: 13. Наведіть повні рівняння реакцій, сутність яких можна виразити такими йонними рівняннями в скороченій формі: 14. Складіть рівняння реакцій, за допомогою яких можна здійснити такі перетворення: а) кальцій → кальцій гідроксид → кальцій хлорид → кальцій карбонат; б) натрій → натрій гідроксид → натрій хлорид → натрій нітрат. Складіть рівняння відповідних реакцій у молекулярній, повній і скороченій йонній формах.
17. Наведіть приклад розчинної у воді солі, під час взаємодії якої як з калій сульфатом, так і з аргентум(I) нітратом утворюється осад. Складіть рівняння цих реакцій у молекулярній та йонно-молекулярній формах. 18. Із поданого переліку випишіть формули речовин, з якими взаємодіє калій гідроксид у водному розчині. Складіть молекулярні та йонно-молекулярні рівняння реакцій. HCl, Na. NO3, Ca(OH)2, Mg. Cl2. 19. Доповніть рівняння реакцій, складіть йонно-молекулярні рівняння: 20. До хлоридної кислоти додавали кальцій карбонат до припинення виділення газу. У результаті утворився розчин кальцій хлориду масою 500 г із масовою часткою солі 0,333%. Обчисліть масу гідроген хлориду в початковому розчині. 21. До розчину, що містить суміш калій сульфіту й натрій хлориду, спочатку додали розчин хлоридної кислоти до припинення виділення газу, а потім — розчин аргентум(I) нітрату. Які йони залишилися в розчині? Відповідь підтвердьте рівняннями реакцій.
22. До розчину аргентум(I) нітрату масою 200 г із масовою часткою солі 0,85 % додавали хлоридну кислоту до припинення виділення осаду. Обчисліть масу осаду, що утворився. 23. Із поданого переліку випишіть формули солей, що взаємодіють із хлоридною кислотою. Складіть молекулярні та йонно-молекулярні рівняння реакцій.24. Які з наведених йонів не можуть одночасно перебувати в розчині: 25. Складіть молекулярні та повні й скорочені йонні рівняння можливих реакцій обмінуміж електролітами в розчинах:а) натрій гідроксид й ортофосфатна кислота;б) барій гідроксид і калій хлорид;в) алюміній сульфат і літій гідроксид.