Презентація з української мови для 5 класу на тему «Правопис префіксів роз-, без-, пре, при-, прі-, з-, зі-, с-».

Про матеріал
Подана презентація допоможе навчати учнів правильно писати та вживати префікси роз-, без-, пре-, при-, прі-, з-, зі-, с-; розвивати вміння використовувати ці префікси для творення нових слів, вміння співпрацювати, навики колективної роботи; формувати навички аналізу через спостереження за мовним матеріалом; збагачувати словниковий запас; виховувати працелюбність, дружелюбність.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Підготувала вчитель української мови і літератури Дніпровської гімназії № 92 Черняк Надія Григорівна Правопис префіксів роз- (розі-), без-, пре-, при-, прі-, з- (зі-, с-)

Номер слайду 2

Сьогодні на уроці навчати учнів правильно писати та вживати префікси роз-, без-, пре-, при-, прі-, з-, с-; розвивати вміння використовувати ці префікси для творення нових слів, вміння співпрацювати, навики колективної роботи; формувати навички аналізу через спостереження за мовним матеріалом; виховувати працелюбність, дружелюбність.

Номер слайду 3

«Мій настрій» Все у нас уже на місці, залишилось тільки сісти! Сядьте, дітки, всі гарненько, Ручки покладіть рівненько. Голівку вище підніміть, Плечі свої розведіть. Всі на мене подивіться, і приємно посміхніться!

Номер слайду 4

«Асоціативний кущ» Будова слова

Номер слайду 5

«Мозковий штурм» Будова слова – це розділ науки про мову, що вивчає.. Значущі частини слова… Корінь – це.. Префікс – це.. Суфікс - … Основа – це.. Закінчення – це..

Номер слайду 6

Робота з текстом Одного разу у школі трапився цікавий випадок. У класі відбувалося заняття з природознавства, і вчителька попросила учнів підготувати мініпроєкти про екосистеми. Усі захоплено працювали, окрім Максима, який вирішив розмалювати свій підручник, забувши про завдання. Вчителька помітила це і вирішила його попередити: "Максиме, якщо ти не завершиш свою роботу, отримаєш незадовільну оцінку". Хлопець швидко взявся до справи, але у поспіху переплутав кольори для малюнка. У результаті він перемалював свій проєкт кілька разів, поки не вийшло щось пристойне. На презентації своїх робіт Максим так перестарався у поясненнях, що всі засміялися. Але його проєкт, попри всі непорозуміння, отримав схвальні відгуки від вчительки. Цей випадок навчив Максима, що краще одразу підготуватися, ніж переробляти роботу кілька разів. А ще він зрозумів, як важливо уважно обдумувати свої дії.

Номер слайду 7

Робота з текстом Визначте тему та основну думку тексту. Визначте його тип і стиль мовлення. Доберіть заголовок. Що б ви порадили Максимові? Чи траплялися з вами такі казуси? Випишіть слова з префіксами, розберіть за будовою.

Номер слайду 8

Правопис префіксів РОЗ-, БЕЗ- Щоб грамотно писати, Правила треба знати. Сьогодні треба постаратись. І щоб не помилятись, Всім нам треба пам’ятати: Букву З у префіксах РОЗ- і БЕЗ- писати.

Номер слайду 9

Потренуйся! 1.Списати слова, вставляючи на місці крапок префікси РОЗ або БЕЗ. Виділити префікси. ..чепити, ..пушити, ..кінечний, .. в’язати, ..зубий, ..чулилися, ..крилий, ..писати, ..хмарний, ..плакалися.

Номер слайду 10

Правопис префіксів ПРЕ-, ПРИ-, ПРІ- ПРЕ- і ПРИ- тепер розберем. Щоб писати правильно кожен елемент, ЗАПАМ’ЯТАЙ: вони несуть значення різні для нас, давай їх згадаємо ще раз. ПРЕ- означає "дуже", "вищий ступінь». Наприклад: пресмачний чи предобрий. Це щось величне, велике, ясне, Тут "пре" вживати цілком доречне. Премудрий, прекрасний, пречудовий. А ось ПРИ- — це "наближення" знак або "трохи", "частково", якийсь маленький смак. Прибігти, прилетіти чи прикрасити щось, І ще значення в ПРИ- є одне: Це "приєднання", де ПРИ потрібне: Прив'язати мотузку, пришити ґудзик, принести додому ПРІ- пиши лише у словах: ПРІзвище, ПРІзвисько, ПРІрва Тож правила ці запам’ятай - і помилок у словах не допускай!

Номер слайду 11

Дібрати до поданих слів спільнокореневі з префіксами ПРЕ-, ПРИ- . Пояснити написання префіксів. Шкільний, думати, казати, мудрий, смачний, бігти, копати, гарний, великий, міський, солодкий, писати.

Номер слайду 12

«Четверте зайве» 1.Прибіг, присадибний, пришкільний, придорожній. 2. Предобрий, пресмачний, презирство, премудрий. 3.Преосвященний, преподобний, прекрасний, презирливий. 4. Прикордонний, прегіркий, прегірклий, присісти.

Номер слайду 13

Замінити словосполучення синонімічними з префіксами ПРИ-, ПРЕ- Ділянка біля школи- Дуже смачний пиріг – Берег біля Дніпра- Дуже гарна троянда- Надто мудра дівчина- Кав’ярня при дорозі -

Номер слайду 14

Правопис префіксів З-, С-, ЗІ- Якщо слово з глухого [к, п, т, ф, х] починати, Тоді "С" у префіксі має стояти. Скажімо, «сказати», «списати», «сфотографувати». Далі треба пам’яти: в усіх інших випадках префікс З- писати. Зробити, здати, зв’язати. Якщо ж слово з двох приголосних починається Тоді префікс ЗІ прикладається. Зіскочити, зігрити, зібрати.

Номер слайду 15

Утворити від поданих слів нові за допомогою префіксів З-, С-, ЗІ- . Записати утворені слова у три колонки. Казати, робити, гріти, давати, скочити, фотографувати, мовчати, хотіти, стрибнути, писати, копати, терти, гнути, варити, брати, шити, бити. Префікс З- Префікс С- Префікс ЗІ-

Номер слайду 16

«Відгадай слово» Робота в групах 1 група: Префікс від слова «прибіг». Корінь від слова «садиба». Суфікс від слова «осінній». Закінчення від слова «темна». 2 група: Префікс від слова «предобрий». Корінь від слова «мудрість». Закінчення від слова «школьний». 3 група: Префікс від слова «безкоштовний». Корінь від слова «хмари». Суфікс від слова «туманний». Закінчення від слова «шкідливі». Записати слова, розібрати за будовою, скласти і записати речення.

Номер слайду 17

Творча лабораторія Робота в парах. Користуючись своїми технічними засобами, надішліть один одному повідомлення ( 4-5 повідомлень) про те, що ви вивчали сьогодні на уроці, використовуйте слова з вивченими префіксами. Перевірте: чи правильно написані повідомлення.

Номер слайду 18

Рефлексія « Скажи одним реченням» Я навчився… Було цікаво… Було важко… Мене здивувало… Я спробую… Тепер я можу…

ppt
Додано
26 грудня
Переглядів
44
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку