Розділові знаки в складнопідрядному реченні з кількома підрядними
Номер слайду 2
Пунктуаційний практикум. Спишіть речення. Поставте розділові знаки і поясніть їх.І скрізь де генія сіяє слава де світ новий підвівся із руїн Франкові нашому — земний уклін! (М. Рильський). 2. Хто тебе любов'ю обікраде хто твої турботи обмине хай того земне тяжіння зрадить (В. Симоненко). 3. О ціна що платить довелося щоб всміхалася нині дитина щоб на сонці іскрилось колосся не журилася в лузі калина (Р. Братунь).
Номер слайду 3
Пунктуаційний практикум. Спишіть речення. Поставте розділові знаки і поясніть їх.І скрізь, де генія сіяє слава, де світ новий підвівся із руїн, Франкові нашому — земний уклін! (М. Рильський). 2. Хто тебе любов'ю обікраде, хто твої турботи обмине, хай того земне тяжіння зрадить (В. Симоненко). 3. О ціна, що платить довелося, щоб всміхалася нині дитина, щоб на сонці іскрилось колосся , не журилася в лузі калина (Р. Братунь).
Розділові знаки у складнопідрядному реченні з кількома підрядними.
Номер слайду 6
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Правило. Приклади1. Між однорідними підрядними реченнями, що не з'єднані сполучником сурядності, ставиться кома... Ми дивились довго, як хмаринка тане,... як синіє синь, як колише вітер струни павутинь (М. Рильський).2. Між однорідними підрядними реченнями, що з'єднані неповторюваними сполучниками і, й, та, або, чи, кома не ставиться. Ми підійшли до наметового містечка, коли вже зовсім звечоріло і коли вівчар гнав з поля отару.
Номер слайду 7
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}3. Між однорідними підрядними реченнями, якщо вони поширені й мають свої розділові знаки, ставиться крапка з комою. Люблю дивитись, як повільно падає сніг, покриваючи землю білою, мов сукня нареченої, ковдрою; як потім цей сніг тане, даючи простір для буйноцвіття.4. Між однорідними підрядними реченнями, якщо вони з'єднані повторюваними сурядними сполучниками, ставиться кома перед другим і наступними сполучниками. Цим поглядом було сказано і яка це несподівана зустріч, і яка вона приємна, і яка радість від побачення нестримна.
Номер слайду 8
1. Конструювання синтаксичних конструкцій за зразком. З поданих конструкцій утворіть складнопідрядні речення з кількома підрядними, використавши наведені засоби зв'язку. Зразок. Я люблю дивитися на сонце, що сходить. А ще мені подобається спостерігати, як на небі з'являється перша зірка. (як) Я люблю дивитися, як сходить сонце, як на небі з'являється перша зірка.
Номер слайду 9
1. Я простягаю руку. Беру в жменю кілька колосків і відчуваю, як тіло наливається земною силою. (щоб) 2. Пізній вечір поволі розтанув у густій темряві. У ній потонули хати, вулиці, високі в'язи. А до небосхилу пливли сірі хмари. (коли, яка) 3. Дорогу перебігла чорна кішка, але я впевнено йду вперед — я не вірю в прикмети. (хоч, бо) 4. Умився, остаточно прокинувся, вода і рушник стерли з мене останні клапті сну. (коли, оскільки) 5. Мені довелося подолати чимало кілометрів шляху для зустрічі з друзями. Ми з ними не зустрічалися десять років. (щоб, які)
Номер слайду 10
2. Вибірково-розподільна робота. І. Прочитайте речення і спишіть, групуючи їх за видами підрядності: варіант 1 – з однорідною підрядністю; варіант 2 – з послідовною підрядністю; 3 – з неоднорідною підрядністю; 4 – зі змішаною підрядністю. Поясніть розділові знаки. Доберіть з кожної групи по одному реченню і накресліть їхні схеми.
Номер слайду 11
1. Я люблю, щоб сонце гріло, щоб гукали скрізь громи, щоб нове життя будило рух і гомін між людьми (П. Грабовський). 2. Вже було за південь, коли минули ліс і виїхали на чистий степ, що легенько піднімався вгору (О. Маковей). 3. Якби не жовте листя в садках, то можна було б подумати, що на¬ дворі не бабине літо, а справжнє літо (І. Нечуй-Левицький). 4. Серед тієї краси світової, де закльовується радість і щастя, де прокидається любов до всього, лиха смерть та розбій появились (Панас Мирний).
Номер слайду 12
5. Як тільки човен вийшов з-за кручі, де річка була дуже вузька, несподівано пролунав різкий крик пугача (О. Бойченко). 6. При світлі воскової свічки, що вони роздобули у млині, вони взялися до роботи і так захопилися, що забули про втому та сон (М. Коцюбинський). 7. Емма Андієвська розповідає, що до шести років узагалі не володіла українською мовою і що для неї навіть вибирали няньок зі справжнім російським акцентом, аби виховати панську дитину.
Номер слайду 13
Домашнє завдання. Відновити схеми-моделі складнопідрядних речень з кількома підрядними, уставивши потрібні розділові знаки.1. [ ... ] (так що (поки ...) ...).2. [ ... земля (яка ...) (яка ...) і (яка ...) ... ] .3. [ ... ] (бо (якщо ...) ... то ...) .4. [ ... ] (якщо ...) і (якщо ...) .5. (Коли ...) (коли ...) (коли ...) [ ... ] . За поданими 2–3 схемами-моделями скласти складнопідрядні речення з кількома підрядними. Розставити потрібні розділові знаки, обґрунтовуючи уживання їх.