Двадцять сьоме квітня Класна робота. Тема: Види міжфразового зв’язку в тексті
Номер слайду 2
Номер слайду 3
Пригадаймо, що однією з важливих ознак тексту є зв’язність. Речення в тексті або абзаці можуть поєднуватися двома видами зв’язку :— паралельним і послідовним.
Номер слайду 4
Для послідовного зв’язку речення поєднують різними мовними одиницями, які називають засобами міжфразового зв’язку. Засобами міжфразового зв’язку можуть бути: 1. Займенники. Наприклад: Монтег піднявся на ескалаторі в нічну тишу. Він простував до рогу (Рей Бредбері). У другому реченні підмет «він». Про кого саме йдеться — ми дізнаємось з першого речення: це Монтег.2. Сполучники: Нічого ганебного в тому не було. Але містер Редлі був іншої думки (Гарпер Лі). Друге речення починається з протиставного сполучника «але», який і поєднує ці два речення. 3. Синоніми: Петро хотів їхати поруч із верховими, да й сам не знав, як оставсь коло ридвана, мов прив'язаний.Іде сердега мовчки і голову понурив (Пантелеймон Куліш). В обох реченнях ідеться про Петра. У першому він названий на ім’я, а в другому для позначення цієї особи вживається слово «сердега». Хто саме сердега — ми дізнаємось з першого речення. Синоніми вжиті, щоб уникнути тавтології.
Номер слайду 5
4. Повтори слів: Слово — зброя. Як усяку зброю, його треба чистити й доглядати (Максим Рильський). В обох реченнях згадується зброя, що пов’язує речення за змістом.5. Прислівники: У неділю віконниці та двері в домі Редлі були завжди зачинені — явище теж незвичайне для Мейкомба. Двері тут зачиняють лише в холод або коли хто захворіє (Гарпер Лі). У другому реченні вжито прислівник «тут».Із першого речення ми дізнаємося, що йдеться про місто Мейкомб.6. Єдність часових форм дієслів-присудків: Він сказав це сам собі. Визнав як факт. Він носив своє щастя, мов маску (Рей Бредбері). У всіх трьох реченнях ужито дієслова-присудки в минулому часі, чоловічому роді. Це й пов’язує всі речення за змістом.7. Вставні слова: Поставимо «Ревізор» Гоголя. По-перше, це не про любов. По-друге, за програмою, отже, це нам навіть дуже корисно. По-третє,це просто надзвичайно весела й хороша річ (Всеволод Нестайко). Речення пов’язані за допомогою вставних слів: «по-перше», «по-друге», «по-третє».
Номер слайду 6
Проаналізуймо такий уривок із книги «451 градус за Фаренгейтом» Рея Бредбері: А ще я думав про книжки. І вперше зрозумів, що за кожною з них стоїть людина. Людина думала, виношувала в собі думки. Витрачала безліч часу, щоб записати їх на папері. А мені це раніше і в голову не приходило (Рей Бредбері). Текст має послідовний зв’язок — кожне наступне речення поєднується з попереднім. У тексті 5 речень. За допомогою яких міжфразових зв’язків вони пов’язані?
Номер слайду 7
Проаналізуймо такий текст. Це уривок з листа Василя Стуса до свого сина: Коли Ти матимеш свій характер — щоб був по Тобі і щоб був міцний, то буде найважливіше — за всякі там університети. Бо характер — це фундамент для майбутньої будівлі. Коли він міцний, то на ньому можна зводити хмарочоси, він витримає будь-яке навантаження (В. Стус). Текст має послідовний зв’язок — кожне наступне речення поєднується з попереднім. У ньому три речення. За допомогою яких міжфразових зв’язків вони пов’язані?