11 травня о 15:00Вебінар: Закінчення навчального року: документи, звіти, аналіз, планування та власний емоційний стан

Презентація з української мови "Вставні слова"

Про матеріал

Після уроку учні зможуть:
усвідомити поняття «вставні слова, словосполучення, речення»;
знаходити їх у тексті й виділяти за допомогою інтонації в усному мовленні та за допомогою розділових знаків на письмі;
розрізняти вставні слова, словосполучення, речення;
розрізняти групи вставних слів за значенням, підбирати власні приклади.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Вставні слова Учитель української мови та літератури Ковальчук Анна Миколаївна

Номер слайду 2

Завдання : Прочитайте. Визначте, що виражають і яку роль відіграють у реченнях виділені слова. Кажуть, дитинство грайливе, щасливе, веселе. На жаль, ці роки залишаються тільки у пам’яті та на фотокартках. Безперечно, їх не забуде ніхто й ніколи. Отже, діти, живіть щасливо і безтурботно, щоб у майбутньому було про що розповісти своїм дітям.

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Вставні слова не є членами речення . Наприклад : Будь ласка , зачиняйте двері .

Номер слайду 5

На письмі вставні слова виділяються комами. Може, треба інакше це виконати? На деревах вже листочки , отже, вже весна прийшла до нас непомітно. На щастя , ми вільно можемо говорити англійською мовою.

Номер слайду 6

Вставні слова можуть стояти у середині, на початку та в кінці речення. Ви , звичайно, знаєте мою сестру. Початок речення , ВС , кінець речення. Звичайно, ви знаєте мою сестру. ВС, кінець речення. 3. Ви знаєте мою сестру, звичайно. Початок речення, ВС.

Номер слайду 7

Завдання. Знайдіть вставні слова й виділіть їх комами. Не можна кажуть людині помолодшати, а подобрішати завжди можна(О.Гончар ). Здавалось загримів десь на небі грім ( С.Васильченко). І справді то скрипіли сінешні двері у хаті баби Ярини.

Номер слайду 8

Найуживаніші вставні слова Упевненість: Звичайно, Безперечно, Безумовно, справді Невпевненість: очевидно, здається, може, мабуть. Різні почуття: На щастя, на радість, на сором Належність: Кажуть, По-моєму, гадаю, Як відомо Увічливість: Вибачте, будь ласка, дозвольте, даруйте.

Номер слайду 9

Завдання : Складіть речення із даними вставними словами . Отже , по-моєму , по-перше , будь ласка .

Номер слайду 10

Завдання : Спишіть , увівши в речення замість крапок вставні слова . Відступати нам , … , пізно , а … , немає підстав . … , цей вірш можна швидко вивчити напам’ять . Сміх додає років , … .

Номер слайду 11

Деякі слова бувають лише вставними : мабуть , по-перше , по-друге , щоправда , отже . Завдання : Усно складіть речення із цими словами .

Номер слайду 12

Бувають вставними словами або членами речення : правда , кажуть , може , здається , на щастя . Кажуть , розумний багато говорить. Люди кажуть , що в гостях чудово , а вдома найкраще . Завдання : Складіть і запишіть речення , у яких подані слова виступали б то вставними словами , то членами речення . На щастя , здається .

Номер слайду 13

Творче завдання : Складіть усне висловлювання про свій відпочинок на зимових канікулах , використовуючи вставні слова .

Номер слайду 14

Тестові завдання Вкажіть вставні слова, що виражають упевненість: а ) Звичайно, по-перше, дійсно ; б ) очевидно, на щастя, будь ласка ; в ) звичайно , дійсно , безумовно. 2. Вкажіть вставні слова , що виражають різні почуття : а ) на щастя, безперечно, на жаль ; б ) по-моєму, кажуть, мабуть; в ) на щастя, на біду, на радість. 3. Вкажіть вставні слова, що виражають порядок викладу думок ; а ) по-перше, по-друге, наприклад ; б ) будь ласка, що й казати, справді ; в ) кажуть, по-перше, по-друге. 4. Вкажіть вставні слова, що виражають належність : а ) вибачте, на щастя, безперечно ; б ) по-перше, кажуть, як відомо ; в ) дозвольте, за словами, що й казати. 5. Вкажіть вставні слова, що виражають увічливість : а )прошу вас, по-моєму, на радість ; б ) даруйте, по-третє, наприклад ; в ) будь ласка, дозвольте, вибачте.

Номер слайду 15

Відповіді до тестових завдань В В А Б В

Номер слайду 16

Список використаної літератури 1.Авраменко О. Українська мова та література . Довідник 1700 завдань у тестовій формі .1 частина .-К.:Грамота , 2009.-480 с. 2.Грищенко А. та ін. Сучасна українська літературна мова . К., 1997. 3. Зубков М. Українська мова : Універсальний довідник .- Х. :ВД “Школа” , 2004. -496с. 4. Козачук Г.О. Українська мова – для абітурієнтів : Навч. Посібник . – 2-ге вид , стер . – К.:Вища шк., 1997.- 272 с.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
 1. Мельник Ірина Романівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Черепенина Ирина
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
ppt
До підручника
Українська мова 8 клас (Ющук І.П.)
Додано
17 березня 2018
Переглядів
16507
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку