Презентація " Жіноча доля в новелі Івана Франка «Сойчине крило». .

Про матеріал
Презентація " Жіноча доля в новелі Івана Франка «Сойчине крило» розроблена на основі цитат із твору допоможе вчителеві візуально розкрити питання та довести учням, що доля головної героїні залежала від неї самої.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Проєкт. Краще синиця в жмені, ніж журавель у небі.

Номер слайду 2

Молода дівчина Марія, як на мене, була щасливою: жила з батьком-лісником, мала доброго та люблячого чоловіка. –Любиш мене, Массіно? – запитуєш ти тихо.–Дитя моє, ти ж знаєш, як я люблю тебе!Я беру одну твою руку і тулю її до уст. Ти легенько відтягаєш її і знов кладеш на моє плече. Щось мов здавлене зітхання підіймає твої груди. А я сиджу і любуюся тобою.– Любиш мене, Массіно? – по хвилевій мовчанці знов запитуєш ти.– Манюсю моя!

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Проте одного разу Марія зраджує свого чоловіка з молодим практикантом Генрисем. Втікаючи з ним за кордон, вона мріє сягнути вершин людського щастя . Спочатку головна героїня з коханцем прямують до Польщі, де ,як він обіцяв, її з ним чекає розкішне та заможне життя . Марія у той час почувала себе дуже щасливою, тому що дивилася на стосунки з Генрисем крізь рожеві окуляри. Вона навіть не припускала думки, що насправді з ним на неї чекає не вимріяний рай, а початок пекельних страждань, які триватимуть 3 роки.

Номер слайду 5

Номер слайду 6

У Кракові , замість заможного батька, їх зустрічає пан Зигмунт . «То був пан високий, сильний, плечистий, як медвідь, з великою чорною бородою, з малими блискучими очима, з понурим видом, від якого віяло якимось холодом і жахом. Я відразу почула до нього антипатію.» Наївна Манюся навіть не здогадується, що це наступний її кривдник.

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Далі Манюся з Генрисем їдуть потягом до Варшави. Жінка дізнається від Зигмунта, чим вони насправді займаються. «Ми, панно Маню, треба вам знати, такі доброчинці людськості, що вменшуємо багатим людям клопоту. - Я витріщила на нього очі. Він розреготався і зробив рукою зовсім не двозначний знак, як витягають щось із чужої кишені. Я вся поблідла. Хотіла кричати, та щось у горлі здавило. Потім побігла до другого покою і пробувала повіситися. Та Зигмунт, почувши, як я тріпалася на шарфі, прибіг і відрізав мене вже зовсім непритомну». 

Номер слайду 9

Номер слайду 10

«Пробувши місяць у Варшаві, ми виїхали на «турне», як говорив Генрись. До Лодзі, Домброви, Радома і інших міст. З часом почав і мене втягати в свої плани. Я мусила одягатися в яркі сукні і ходити з Генрисем на прохід попри вистави і склепи, де було багато панства. Я мала звертати на себе увагу і приманювати багатих паничів, а члени шайки шниряли в юрбі і «працювали».»

Номер слайду 11

Номер слайду 12

У Дорпаті Генрися «схопили на гарячім і арештували». Щоб врятувати його Маня звабила поліцмейстера . «За десять мінут я сиділа в дорожці... За годину Генрись був на волі. Адже догадуєшся, якою ціною? Того вечора я другий раз пробувала повіситися, але знов Зигмунт відрятував мене.»

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Згодом грабіжники продовжили своє «турне» по російських містах. Весною побували в Одесі, де Генрись зник назавжди. «Зигмунт казав, що його піймали на крадіжці в кораблі і, небагато питаючи, зав’язали в мішок і кинули в море». «Ну, Маню, – заявив мені одного вечора Зигмунт, – ти тепер моя.»

Номер слайду 15

Номер слайду 16

«В Нижнім Новгороді в часі весняної ярмарки Зигмунта арештували на значній крадежі. Він не признався до мене, і мене не чіпали.»

Номер слайду 17

Номер слайду 18

«Я взяла білет і поїхала до Москви.» «По дорозі, в залізничім вагоні зо мною познайомився молодий залізничий інженер, що їхав до Іркутська.» Володимир Семенович програв Маню в карти багатому та дуже жорстокому золотопромисловцю Свєтлову.

Номер слайду 19

Номер слайду 20

«На другий день, позавивана в шуби та в медвежі шкіри, я з Никанором Ферапонтовичем їхала вже на схід, далеко на схід, у безмежні снігові простори Сибірі».

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Весною біля самого Красноярська на Марію та Никанора Ферапонтовича напали якісь бродяги. Під час бійки Свєтлова зарізали, а її забрав до себе ватажок Сашка. Через два тижні ватагу знайшла поліція в лісовій криївці . Капітан Сєрєбряков забрав Маню до себе.

Номер слайду 23

Номер слайду 24

У Порт-Артурі Марія жила з Миколою Федоровичем, який вже був при смерті, йому на війні куля відірвала ноги . Порт-Артур - тепер місто Люйшунь у Китаї, порт на узбережжі Жовтого моря. За російсько-китайською конвенцією 1898 року був переданий в оренду Росії і перетворений царським урядом на військово-морську фортецю. Під час російсько-японської війни 1904-1905рр. фортеця була ареною запеклих боїв. Можемо тільки уявити, що прийшлося пережити у цей час бідній жінці. «Страшна була ніч. Бомбардування сильніше, як коли-будь досі. Здавалося, що все місто розторощать на порох.». Саме з цього міста вона написала лист до Хоми .

Номер слайду 25

Порт-Артур

Номер слайду 26

У листі героїня написала, що він був «палким сонцем у її житті». Марія щиро розкаялася і просила у нього пробачення . «Прощай! Гармати грають. Чи новий штурм? Іду над море, щоб передати лист китайцеві. Ще раз прощай! До побачення. Твоя Сойка».

Номер слайду 27

Номер слайду 28

Номер слайду 29

Як бачимо, доля, яку обрала собі Марія, не шкодувала для неї випробувань. Щоб збагнути, що таке щастя , їй прийшлося пройти тяжкий і тернистий шлях. Проте, зрештою, вона зрозуміла, хто з чоловіків кохав її по-справжньому, з ким було їй тепло, спокійно та затишно. Жінка усвідомила, що потрібно цінувати те, що дала тобі твоя доля. Адже гонитва за заможними чоловіками не є запорукою жіночого щастя.

Номер слайду 30

Номер слайду 31

Краще синиця в жмені, ніж журавель у небі.

pptx
Додав(-ла)
Шамбрай Ольга
Додано
20 лютого 2022
Переглядів
2083
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку