М.В. Ломоносов (1711 - 1765) Історія людства знає багато різносторонньо обдарованих людей. І серед них на одне із перших місць слід поставити великого вченого Михайла Васильовича Ломоносова. Оптика і теплота, электрика і тяжіння, метеорологія і мистецтво, географія і металургія, історія і хімія, медицина, філософія і література, геологія і астрономія — це ті області, в яких Ломоносов залишив свій слід.
НАВЧАННЯ В УКРАЇНІ 1734 р. Ломоносов вирушає до Києва, де протягом кількох місяців навчається у Києво-Могилянській академії. У житті помора Ломоносова чималу роль зіграли українці: - Феофан Прокопович (наполіг у сенаті, щоб Ломоносов був включений у число обраних для відправлення з Москви на навчання в Петербурзьку Акадамію). - Кирило Разумовський – президент Академії, завдяки якому Ломоносов одержав “місце серед професорів”, допомогу у справі з установою хімічної лабораторії, підписав указ про друкування “Древньо – Руської історії” М. Ломоносова в Академічній друкарні.
Засвоївши теорію, 1739 р. російські студенти перебралися до Фрайберга, де під керівництвом Генкеля вивчали металургію та гірничу справу. Незабаром Ломоносов повернувся до Марбургу, де мешкала його наречена Єлизавета Цильх (таємний шлюб з нею було укладено 1740 р.), а 1741 р. за допомогою російського посла повернувся до Росії. Тут Ломоносова призначили ад'юнктом Академії з фізичного класу
Ломоносов став самою освіченою людиною в Росії Знав декілька мов. Склав безліч віршів. Викладав в Академії наук російську мову, історію, фізику, хімію і інші дисципліни. Написав першу російську граматику, підручник російської історії. Першим пояснив, звідки беруться тепло і дощі, що таке планети і комети, внаслідок чого відбувається північне сяйво та ін.
Відкриття Ломоносова Організував першу в Росії хімічну лабораторію./Хімія/ Развивав атомно-молекулярне вчення /фізика/ Створив ряд оптичних приладів. Відкрив атмосферу на Венері. Описав будову Землі. Пояснив походження багатьох корисних копалин і мінералів. Видав практикум по металургії. Підкреслював важливість дослідження Північного морського шляху і освоєння Сибіру. Автор праць з російської історії.
«Фізична хімія» М. В. Ломоносов сформулював нову теорію, якій суждено було стати фундаментом сучасної науки - Фізична хімія. М. В. Ломоносовим були закладені основи фізичної хімії, коли він зробив спробу пояснити хімічні явища на основі законів фізики. «Вступ в істинну фізичну хімію». Рукопис М. В. Ломоносова. 1752.
Наука про скло Ще в 1740-ві роки Ломоносов вивчав мозаїчні роботи, привезені з Риму графом Михайлом Воронцовим. Рецепт виготовлення скляних сплавів (смальт) зберігався італійцями у суворій таємниці. Ломоносова охопило бажання розкрити її. Протягом двох років він цілими днями перебував у своїй лабораторії і крок за кроком йшов до мети. Зрештою він відкрив спосіб отримання смальти будь-якого кольору. Йому довелося самому стати художником, тому що майстрів-мозаїчників у Росії не було.
РОЛ Ь М.В. ЛОМОНОСОВА В РОЗВИТКУ ОСВІТИ Прогрес людства вчений вбачав у розвитку науки і освіти. У вихованні відстоював принцип народності. До змісту освіти включав вивчення рідної мови, літератури, історії, математики, іноземних мов, природознавства, пиїтики, риторики, географії. Головне завдання школи – виховати в дітей любов до праці, навчати їх “правил і прийомів поведінки”, дати освіту. М. Ломоносов створив ряд підручників для різних типів шкіл. Доречно згадати й благодійницьку діяльність Ломоносова. У його будинку (у Петербурзі) постійно проживали найздібніші діти з малої батьківщини, котрі за кошти вченого отримували вищу освіту.
М.В. ЛОМОНОСОВ І МЕДИЦИНА Великий учений, що вражає своєю різнобічністю навіть серед учених-енциклопедистів XVIII століття, М.В.Ломоносов не був чужий і медицині. - "Велика частина фізики і корисна роду людському наука є медицина... ". -”Медик без глибоких знань хімії досконалим бути не може”. М. В. Ломоносов
Студентом в Марбурзі він, як видно з виданих йому свідоцтв, відвідував лекції на двох факультетах – філософському і медичному. На медичному факультеті його приваблювала найбільше хімія, яка в той час була нерозривно пов'язана з медициною. Але, слухаючи хімію, він разом з тим і знайомився з медициною. Після закінчення Марбурзького університету М.В. Ломоносов отримав звання кандидата медицини. В Марбурзі…
РОБОТИ М.В. ЛОМОНОСОВА В ГАЛУЗІ МЕДИЧНОЇ СПРАВИ Спеціально - або переважно - медицині М.В. Ломоносов присвятив лише дві роботи, написані одна на початку, інша - в кінці його наукової діяльності. Перша з них це - переклад статті "Про збереження здоров’я". Стаття цілком відповідає стану медичної науки того часу і містить ряд доцільних гігієнічних порад і прогресивних думок з багатьох питань. Друга з цих робіт, про які йде мова, - це суспільний лист І.І. Шувалову 1 листопада 1761 року, яка отримала згодом назву "Про розмноження і збереження російського народу"
РОЛ Ь М.В. ЛОМОНОСОВА В РОЗВИТКУ ПРИРОДОЗНАВСТВА ТА МЕДИЧНОЇ СПРАВИ Знання будови і властивостей тіла для лікарів, на думку М.В. Ломоносова, - головне. Без цього не може бути досягнуто основної мети медицини - зцілення хвороб. Геніальний вчений ясно бачив, що медицина - наука про хвороби та їх лікування, ґрунтується на знанні будови і життєдіяльності організму в його нормальному стані. Для лікування хвороб необхідно зрозуміти їхню безпосередню причину