За допомогою презентації учні мають змогу ознайомитися із старовинними замками та фортецями України,прослідкувати маршрут родини Руснаків у пошуках козацької реліквії від початку до кінцевої зупинки.
Важливість знань про історичне минуле нашого народу (за повістю З. Мензатюк «Таємниці козацької шаблі»). Екзотика старовинних українських замків Підготувала вчитель української мови та літератури Пархоменко Галина Анатоліївна
Номер слайду 2
Випереджувальне завдання. Складіть маршрут родини Руснаків історичними місцями України в пошуках реліквії( козацької шаблі)
Номер слайду 3
Берестечко – село в Україні ( Демидівський район Рівненська обл.) Увійшло в історію України як місце безмежної хоробрості та слави запорізького козацтва. На місці Берестецької битви створено музей-заповідник «Козацькі Могили».
Номер слайду 4
Би́тва під Бересте́чком (18 червня — 30 червня 1651) — найбільший бій Хмельниччини, який відбувся біля містечка Берестечко між Військом Запорозьким під командуванням Богдана Хмельницького і союзним йому кримсько-єдисанським татарським військом Ісляма III Ґерая з одного боку, та армією Речі Посполитої під командуванням Яна ІІ Казимира з іншого.
Номер слайду 5
Початкова фаза битви. Наступ поляків та втеча з поля бою татар, які прихопили із собою Б. Хмельницького. Битва закінчилась перемогою Речі Посполитої, однак козацька армія не була розгромлена. Завершення битви увійшло в історію. 300 козаків в оточенні загинули, прихопивши вдесятеро більше поляків.
Номер слайду 6
Робота з документом. Легендарним став епізод, записаний Освєнцімом, та популяризований Пасторієм, а новішими часами, з його слів, Костомаровим:«Одна ватага козацька, зложена з двох або трьох сот козаків, — оповідає Освєнцім, — зробивши засіку на однім острівці, ставила мужній опір так відважно, що Потоцкий велів їм обіцяти життя, коли піддадуться. Але вони не схотіли того прийняти. На знак повного відречення викинули з чересів своїх гроші у воду, і так сильно почали відбиватися від наших, що кінець кінцем піхота мусила на них гуртом наступати. А хоч розірвала (їх укріпленнє) і розігнала з острову (з великими власними втратами, як видко з дальше поданої замітки) — але вони уступилися на болота, не хотячи піддатись, так що там їх кожного доводилось добивати. А оден з них, добившися до човна, на очах короля і всього війська дав докази мужності не хлопської! Кілька годин відбивався він з того човна косою, зовсім не зважаючи на стрільбу — котра чи то припадком його не трапляла — чи такий твердий був, що кулі його не брали. Аж оден Мазур з Ціхановецького повіту, розібравшися на голо і по шию бредучи, насамперед косою вдарив, а потім оден салдат пробив посередині пікою або списом і добив його таким чином — на велику потіху і вдоволеннє короля, що довго дивився на сю траґедію»
Номер слайду 7
В Берестечку щороку проходить з'їзд українського козацтва, богослужіння, мітинг, святковий концерт і ретроспектива бою. Святкування річниці легендарної битви. У пам’ять про минулі події в 1914р. тут побудовано Георгіївський собор, в підземеллях якого покояться останки загиблих запорожців.
Номер слайду 8
Дубенський замок – м. Дубно, Рівненська обл. Розташований на одному з мисів річки Іква. Звів його князь Костянтин Острозький у 1492р. Впродовж кількох століть цей замок жодного разу не було захоплено.
Номер слайду 9
Тараканівський форт (Дубенський форт) - оборонна споруда, архітектурна памятка ХІХ ст. Розташований неподалік с. Тараканів (Рівненська обл.) Форт має кілька рівнів – два наземні, а решта – підземні. В центрі форма є казарма, до якої ведуть 4 підземні ходи, та церква, що зберігає дух старовини. Сьогодні від фортеці залишилися одні руїни.
Номер слайду 10
Підгоре́цький за́мок (або Палац у Підгірцях) — пам'ятка архітектури епохи пізнього Ренесансу і бароко. Розташований у селі Підгірці Бродівського району Львівської області. Замок було збудовано протягом 1635–1640 років під керівництвом архітектора Андреа дель Аква за вказівкою коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського. Підгорецький замок є одним із найкращих в Європі зразків поєднання ренесансного палацу з бастіонними укріпленнями.
Номер слайду 11
Олеський замок — пам'ятка архітектури та історії XIII–XVIII століть, розташований у смт Олесько, Буського району Львівської області. Один із найдавніших в Україні замків, імовірно, побудований одним із синів галицько-волинського князя Юрія Львовича на плато пагорба, який височить серед заплави р. Ліберція. Під час Визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького селянсько-козацькі загони в 1648 році звільняють Олесько. Феодали тікають. Ян Собеський, польський король, власник замку.
Номер слайду 12
Зі стану руїни замок вивела ґрунтовна реставрація і створення музею. В 1989 році отримав статус музею –заповідника.
Номер слайду 13
Кам’янецьк – Подільська фортеця (Хмельницька обл.) Є складовою частиною Національного історико-архитектурного заповідника «Кам’янець», що належить до «Семи чудес України». Перші згадки про фортецю датовані ХІІст. До її складу входить 11 веж, кожна з яких має свою назву та історію.
Номер слайду 14
Хотинська фортеця — фортеця XIII–XVIII століть у місті Хотині на Дністрі, що у Чернівецькій області, Україна. Сьогодні «Хотинська фортеця» є Державним історико-архітектурним заповідником, одним з семи чудес України. Тут полюбляють проводити свята козацької звитяги і знімати фільми.
Номер слайду 15
Загадка з твору : « Не горіх, а тверде; не панни, а в жупанах;
Номер слайду 16
Війна султанської Османської імперії проти Речі Посполитої, яка завершилася 4-тижневою битвою об'єднаних сил українського козацького і польського шляхетського військ проти османсько-татарських загарбників під Хотином (звідси її назва) і поразкою османів. Петро Конашевич - Сагайдачний
Номер слайду 17
Маршрут родини Руснаків в пошуках старовинної реліквії
Номер слайду 18
Із твору :«В сутінках сяйнула гартована сталь. Це була справжня козацька шабля, схожа на місяць - молодик. У волинському торфі вона напрочуд добре збереглася. Руків’я мала просте, без золота й діамантів… Усі дивилися на шаблю, як заворожені…»