Презентація Зірка Мезантюк "Молоданчик"

Про матеріал
Дана презентація була створена під час дистанційного навчання. Містить цікаві факти біографії Зірки Мезантюк. У презентацію вміщено текст оповідання "Молоданчик" та слайди, які ілюструють зміст. У презентації є підбірка фотоматеріалів рослин, про які згадується в оповіданні. Невеличкий тест на завершення роботи дозволяє перевірити уважність опрацювання тексту.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

«Молоданчик»Зірка Мензатюк

Номер слайду 2

Мензатюк Зірка Захаріївна - письменниця, авторка творів для дітей, журналістка. Народилася 21 жовтня 1954 року в cелі Мамаївці Кіцманського району Чернівецької області. У 1977 році закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. Живе і працює в Києві. Авторка понад п’ятнадцяти книжок для дітей та підлітків. Лауреат літературних премій імені Наталі Забіли (2005), імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва (2007), Міжнародного літературного конкурсу в США (2002).

Номер слайду 3

Писати вірші і друкуватися в районній і обласній газетах почала в шкільні роки (перший вірш був надрукований в 11 років). Це сталося так: одного разу вчителька задала написати вдома переказ «Ліс восени». Почавши з переказу, Зірка написала про лисячу нору, яку бачила в лісі, про білочку, що збирала ліщинові горіхи, а далі й про те, яким ліс стане взимку, коли його засипле сніг. Замість кількох рядків переказ розтягнувся на п'ять сторінок. Їй так сподобалося викладати на папері власну розповідь, що написала ще й віршовану «Казку про кицю Мурку і дівчину Ганну», а в наступні дні — чимало віршів. Однокласники чомусь не повірили, що дівчинка пише вірші сама, і стали говорити, що все те написав її прадід Олекса та й закопав, а вона викопала і видає за свої. Проте вже за три роки вірші Зірки почали друкувати районна і обласна газети.

Номер слайду 4

Друкувалася в газетах: «Літературна Україна», «Зірка», «Культура і життя», «Наша віра» та інших; а також журналах: «Соняшник», «Барвінок», «Малятко», «Дніпро», «Веселочка», «Паросток», «Дошкільне виховання», «Мамине сонечко», «Дзвіночок», «Перець», «Ластівка», «Сільські обрії» (всі — Україна), «Веселка» (США), «Веселка» (Словаччина). Друкувалася за кордоном у США, Словаччині та Польщі. У 1990 році видавництво «Веселка» випустило першу книжку казок «Тисяча парасольок». Невдовзі в тому ж видавництві вийшла друга книжка «Арніка» — казка про найчарівніше зілля Карпат. У видавництві «Лелека» побачила світ книжка «Мільйон мільйонів сестричок». А далі в українському книговиданні почалася затяжна криза. Книжки майже не виходили у світ. І знову письменниці знадобилося вміння чекати, не розчаровуючись і не зневірюючись. Хоча книжки не видавалися, вона продовжувала писати. Для журналу «Соняшник» написала розповіді про українські церкви, з якими пов'язано багато дивовижних історій. Нариси мали успіх, тому «Соняшник» видав їх окремою книжкою «Наші церкви: історія, дива, легенди».

Номер слайду 5

За Прутом є село, за селом — гора, а на горі лісок-перелісок, такий невеличкий, що його можна оббігти довкола. У тому лісочку живе мавка-зеленавка, мала, як і він. Взимку вона спала в сухому листячку, а поверх листя лежав сніг. Але прийшла весна, сніжок розтав, і мавка прокинулась.— Що це дзвенить, мов чисте срібло, аж мене розбудило? Може, це ви, струмочки? — спитала вона.— Ні, мавко. Ми дзюрчимо не перший день, але ти не будилася, — відповіли струмки.— То, може, це ти, берізко?— Я всю зиму дзвонила обмерзлими гілочками, — сказала берізка. — Але ти того не чула.

Номер слайду 6

— Тоді, напевно, це вітер, що гуляє над горою?— Ні, мавко, не я це. Я взимку дзвенів-свистів, мів летючими снігами, а тепер я тихий і лагідний.— То хто ж воно? — роззирнулася мавка довкола й побачила на лужку, на узліссі, дівчаток. Вони бігали й сміялися голосно-голосно, аж котилася луна. Адже почалися канікули, і нарешті була весна: тепле сонечко й воля гратися скільки захочеш.— Он хто мене розбудив, — усміхнулася мавка, бо цих дівчаток вона знала від торік: Марусю, Олюсю і старшеньку Миросю.— Скоро Великдень, — тим часом казала до менших дівчаток Мирося. — А ви ще не навчилися веснянок.

Номер слайду 7

— Таки ні... — кивнули Маруся й Олюся.— Я знаю "Молоданчика". Мене бабуся навчила, а я навчу вас.І Мирося почала навчати: треба стати в коло, а одненькій дівчинці — посередині, тоді заспівати: А мій милий молоданчик,Поплинь, поплинь на Дунайчик,Та вмий собі біле личко,Та розчеши косу русу,Та вберися в сорочину,Підпережи горботчину,Та взуй жовті черевички, —Шукай собі товаришки!— А ти, Олюсю, раз ти в колі, маєш ніби вмиватися, вдягатися в сорочину, а в кінці вибрати собі товаришку: ти станеш на її місце, а вона замість тебе в коло.

Номер слайду 8

— Виберу, — киває Олюся. — А мама мені не сорочку, а блузочку вишила. З трьома рядами на рукавах. Я на Великдень її вдягну.— В мене буде нова сукня, — й собі похвалилася Маруся. — І сукня, і плащик, і жовті черевички. Такі гарнесенькі!— Ось і добре, — каже малим Мирося. — На Великдень одягнемо обновки та й будемо грати в "Молоданчика". Дівчатка пішли до села, бо вже набігались, а мавка-зеленавка сіла на торішнє листячко й заплакала.— Мавка плаче? — здивувався вітерець, бо був він тепер ласкавий і сумував, коли хтось журився.— Мавка плаче! — зашуміли берізки, грабки й буки. А полем саме йшла весна. Почула, про що шумлять дерева, повернула в лісок.— Чого тобі, дитинко? — погладила мавку по голівці.

Номер слайду 9

— Діти мають обновки і на Великдень гратимуться в "Молоданчика", — захлипала та. — Я також хочу гратися, а маю лишень старе торішнє платтячко...— Яка ж бо ти мала-нерозумна, — засміялася весна. — Хіба ти забула, що я обновляю весь світ? Будуть і в тебе обнови.І весна подала мавці гарні жовті черевички, горбатку, виткану листям-квітками, ще й білу-білісіньку сорочину.— А сорочка не вишита...— Буде тобі й вишивка, та така, як наша земля Буковинська! — мовила весна й повернулася до поля: — Гей ти, рілле, чорна, масна, родюча! Дай своєї чорнющої барви!Дала рілля чорної барви — і лягли на білих рукавах дрібні узори.— Гей ти, траво шовкова, дай свого зеленого кольору! І з’явилися на сорочці зелені візерунки.

Номер слайду 10

— Ми, буки, дерева поважні, ми й барви дамо дорогої: вишневої, з молодих бруньок! — зашуміли високі дерева.— Тепер ще вишиймо небо та сонце в ньому, і готова сорочка-буковинка, — мовила весна, а в узорах ураз заясніли погідне небо та щире сонце. Зраділа мавка, з утіхи заплескала в долоньки. А весна повела рукою — і зацвів під деревами ряст, тендітні білі анемони, а що вже фіялок, та пшінки, та пролісків!Тут і Великдень настав. На майдані серед села зійшлися дівчатка. Всі гарненькі, чепурненькі, у святкових обновах. Взялися за рученята, заспівали: А мій милий молоданчик,Поплинь, поплинь на Дунайчик.. Почула їх мавка і собі спустилася до села.

Номер слайду 11

— Хто ти, красуне зеленокоса? — здивувалися дівчатка.— Це наша мавка! — гукнули Олюся, Маруся й Мирося. — Ми торік з нею гралися.— Ой, які в неї обновки! Ой, яка в неї сорочка! — задивилися дівчатка. — Ставай, мавко, серед кола, бо ти в нас найгарніша. І вони заспівали, а мавка в колі вмивалася, чесалася, маяла пишними вишиваними рукавами, і було їй весело-весело, і всім дітям також весело, і всім людям, і всьому селу. У небі стояло сонце, а на горі під ліском-переліском — весна. Вона розгорнула свій фартушок і вийняла з пелени біло-рожеві сорочки: одну сорочку абрикосі, другу — вишні, ту — черешні, а ту — яблуні. Вбрали садочки білі сорочки, цвітуть вишні-черешні, цвітуть абрикоси, цвітуть яблуні. А над білими садами, над запашними черемхами плине пісня про молоданчик, запливає далеко-далеко і зливається з блакитним Дунаєм.

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Номер слайду 15

А мій милий молоданчик,Поплинь, поплинь на Дунайчик,Та вмий собі біле личко,Та розчеши косу русу,Та вберися в сорочину,Підпережи горботчину,Та взуй жовті черевички, —Шукай собі товаришки!

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Чи уважно ти слухав?За якою річкою було розташовано село? А) Дніпро; Б) Прут; В) Десна. Познач послідовність спілкування Мавки. берізка струмки дівчата вітер3. Яке свято чекали дівчата: А) Великдень; Б) Зелені свята; В) День Матері. В яку гру грали дівчата? А) Подоляночка; Б) Молоданчик; В) Найпрудкіший. Вишивку якої землі використала Весна для сорочки: А) Чернігівщини; Б) Поділля; В) Житомирщини.6. Спробуй назвати дерева, яким Весна роздавала біло – рожеві сорочки.

Номер слайду 22

pptx
Додано
18 червня 2022
Переглядів
575
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку