Розробка уроку з літературного читання "Хочеш мати друга - будь з ним добрим"

Про матеріал
Тема. «Хочеш мати друга – будь з ним добрим» Іван Франко «Лисичка і Журавель» Мета: • вчити учнів виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки; визначати головну думку прочитаного; • закріплювати вміння відтворювати зміст знайомих казок, правильно оцінювати поведінку персонажів; знаходити причинно – наслідкові зв’язки; • формувати навички правильного і свідомого читання вголос і мовчки; • розвивати пам'ять,критичне мислення, увагу; • виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність.
Перегляд файлу

   Тема.               «Хочеш  мати друга – будь з ним добрим»

Іван Франко «Лисичка і Журавель»

 

Мета:

  • вчити учнів виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки; визначати головну думку прочитаного;
  • закріплювати вміння відтворювати зміст знайомих казок, правильно оцінювати поведінку персонажів; знаходити причинно – наслідкові зв’язки;
  • формувати навички правильного і свідомого читання вголос і мовчки;
  • розвивати пам'ять,критичне мислення, увагу;
  • виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність.

 

Хід уроку

І. Організація класу.

                    Продзвенів і стих  дзвінок,

  Починається урок.

  Він незвичний і цікавий,

  До нас гості завітали.

  Повернімось до гостей,

  Дружно скажем:

Діти: Добрий день! Добрий день!

           Добрий день гостям.

           Ми бажаєм щастя і здоров’я  Вам

           А щоб щастя ось таке, і здоров’я ось таке . 

Вправа «Очікування»

Вчитель: З гостями привіталися та не з усіма. У нас є ще одна гостя, яка дуже хоче почути ваші очікування від уроку. Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.(діти передають ляльку по колу і розповідають свої очікування. Цікавим, навчальним, трохи казковим, продуктивним, веселим, світлим, загадковим).

Вчитель: Сьогодні на уроці нам потрібні взаємодопомога, взаєморозуміння, повага одне до одного. Лише завдяки нашим спільним зусиллям урок пройде швидко й цікаво. Але давайте спочатку пригадаємо яке у вас було домашнє завдання?

II. Перевірка домашнього завдання.

Гра «У художньому музеї»

Учні презентують свої малюнки, розповідають, яким вони уявляють

Казкаря.

Вчитель: Молодці, на перерві ви більш детально розглянете малюнки у нашій галереї, а зараз ми з вами об’єднаємось у групи за допомогою пазлів. (діти об’єднуються в групи і відгадують казку ілюстрацію до якої склали).

(сідають за парти)

ІІІ. Мовленнєва розминка.

Вчитель: А зараз пропоную розбудити ваші язички, щоб вони правильно, чітко, із дотриманням усіх норм читали протягом уроку. Для цього давайте

попрацюємо зі скоромовкою.

Погляньте на екран.

На болоті журавель

Цілий день збирав щавель

Назбирав собі на борщ

Та якраз вперіщив дощ

Спочатку прочитайте скоромовку у повільному темпі разом зі мною. Потім читаємо повільно, весело, сумно, тихенько.

 

.IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

— Сьогодні ми ознайомимося ще з одним казкарем, який написав дуже багато казок.

 Подивіться на портрет письменника.

  • Хто це?
  • Що ви можете сказати про цю людину?

Детальніше нас познайомить наш літературознавець.

Розповідь про письменника Івана Франка

 

 Вчитель:  Одну з найкращих своїх збірок І. Франко назвав «Коли ще звірі говорили».

Він писав так: «Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли вам люба мама чи

бабуся розповідали казку, не забудете ніколи». Ви матимете велику насолоду після прочитання вдома цієї збірки! Сьогодні ми ознайомимося тільки з однією казкою. Спробуйте відгадати героїв цієї казки. Хто це?

 

• Йшов собі якось Журавель

І зустрів Лисицю,

Стали друзями вони,

Все як і годиться.

Та нечемною була

Лисичка-сестричка,

Тому казочка про них

Зовсім невеличка.

Та мораль там непроста

І для всіх дається.

Як же казочка про них,

Любі друзі, зветься?

(Лисичка і Журавель)

— Діти, які ключові слова допомогли вам назвати героїв казки?

 

  • Тож яку казку на уроці ми будемо читати?
  •  «Лисичка і Журавель».

Героїв казки ви назвали, але цікавого ще не пізнали. Давайте казку ми

прослухаємо і в ролі юних дослідників побудемо.

 

1. Слухання аудіозапису казки

— Чи сподобалася вам казка?

— Який настрій вона у вас викликала?

2. Читання казки учнями «ланцюжком», «як рибки».

 

Фізкультхвилинка

Журавель проснувся зранку

Вийшов радо на зарядку

Крильця вверх крильця вниз

І прийшов до нього лис

Із журавликом удвох

Присідали і вставали

Головою покрутили

Вітрячка вони зробили

Потім трішки пострибали

І за парти посідали

 

4.  Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

 

-Зачитайте, як лисичка запрошувала журавля до себе в гості?

-Як припрошувала? Прочитайте.

-Як відреагував журавлик на лисиччине частування? Прочитайте.

-Прочитайте, яку посудину обрав журавлик?  Чому?

-Як відреагувала лисичка на журавлине частування? Прочитайте.

-Чому вона не змогла приховати свого обурення?

-Чи приятелюють від того часу лисичка з журавлем? Чому?

-Від чого застерігає автор у цій казці?

Робота в групах.

Як ви думаєте як відчували себе лисичка і журавель після походу в гості один до одного? Чому? Зараз я пропоную вам скласти рецепт страви  для лисички і журавля ,яка б їм допомогла змінитися. Інгредієнти в цій страві повинні бути незвичайні, такі щоб ставлення героїв один до одного змінилися.

Підказка (добро, любов, повага, взаєморозуміння, дружба, допомога, чуйність, гостинність, порядність).

Діти працюють у групах, складають «рецепт», презентують свою роботу. Учні обирають найкращий рецепт.

 

Гра «Шість капелюхів»

Діти обирають собі колір капелюха і об’єднуються в групи відповідно до кольорів

Білий капелюх – інсценізація казки.

Жовтий капелюх – позитивні риси героїв

Чорний капелюх – негативні риси героїв

Червоний капелюх - своє ставлення до героїв

Зелений капелюх – складіть казку так щоб лисичка і журавель стали друзями.

Синій капелюх – яка головна думка казки, які прислів’я найкраще передають її.

Вчитель:  Дуже добре, коли людина має справжнього друга, такого, який не залишить в біді, підтримає, допоможе.

 

Формувальне оцінювання

А зараз я пропоную оцінити свою роботу на уроці. (Діти за допомогою кола самооцінювання оцінюють свою роботу.)

VI. Підсумок уроку.

Гра «Так чи ні?» (на кожну відповідь  «так» діти стають крок вперед )

  • Казка вчить нас бути гостинними? (Так)
  • Ми повинні бути такими, як Лисичка? (Ні)
  • Казка засуджує порядність? (Ні)
  • У кожного повинні бути друзі? (Так)
  • З друзями потрібно бути чуйними, доброзичливими? (Так)

Всі обіймаються

 Вчитель:  Ви ще маленькі і у вас все попереду. Я бажаю вам, щоб ніколи не згас той вогник доброти, дружби, української гостинності, який оселився у ваших сердечках.

Дякую вам за роботу на уроці. Ви молодці.


 

 

 

 

docx
Додано
12 липня 2022
Переглядів
262
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку