Відома косметична фірма Vichy рекламуючи свою косметику пишуть: «Ваша шкіра унікальна. Це найбільший орган тіла, який дихає, захищає, попереджує та реагує. Це єдиний орган, який Ви можете побачити та до якого Ви можете доторкнутися» Проблемне питання нашого уроку: Які особливості будови шкіри дають змогу дихати, захищати, попереджувати, регулювати?
Похідні епідермісу Похідні епідермісу, що виконують додаткову захисну функцію, є волосся й нігті. Волосся вкриває майже всю поверхню шкіри, за винятком долонь, підошов, бічних поверхонь пальців. На голові людини у середньому росте близько 100 тис. волосин, і хоча 75–100 з них людина щодня втрачає, їх кількість у нормі відновлюється.
Ніготь — це щільна рогова пластинка, яка лежить на нігтьовому ложі. Ложе з боків обмежене шкірними складками — нігтьовими валиками. Росте ніготь унаслідок поділу клітин кореня нігтя так само, як росте волосся. Швидкість росту нігтя складає близько 0,5 мм на місяць на руках і 0,15 мм на місяць на ногах. Ніготь
У волосині розрізняють стрижень, який виступає над шкірою, і корінь, розміщений у дермі. Кожна волосина має корінь, до якого надходять кровоносні судини та нерви. До основи волосинок підходять м `язові волоконця, які при скороченнях піднімають волосся.Корінь закінчується потовщенням — волосяною цибулиною. Волосяна цибулина складається з епітеліальних клітин, які діляться, за рахунок чого волосина росте. Просуваючись до поверхні шкіри, ці клітини наповнюються кератином і роговіють. За місяць волосина виростає приблизнона 1 см.. Волосся Будова волосини: 1 — корінь; 2 — волосяна цибулина; 3 — волосяний фолікул; 4 — сальна залоза; 5 — стрижень
Це цікаво Волосся виростає на 12 мм в місяць . Окремі волосини живуть сім років. Якщо ніколи не стригти волосся, воно можуть вирости до 107 см . У жінок волосся довше, ніж у чоловіків. Волосся росте швидше влітку і під час сну . Волосся росте швидше у віці від 16 до 24 років . У жінок у віці від 40 до 50 років може випасти до 20%-ти волосся . З віком волосся стає сухіше.
Узагальнення знань учнів Тестові завдання: 1. У якому шарі шкіри розміщуються пігменти клітини : а) в епідермісі;б) у власне шкірі;в) у підшкірній клітковині . 2. Які функції не притаманні шкірі: а) органи чуттів; б) участь в утворенні імунітету; в) видільна; г) участь у теплорегуляці ; д) дихальна ; е) запас поживних речовин. 3. В якому шарі шкіри людини знаходяться потові залізи:а) епідермісі;б) в дермі; в) підшкірній жировій клітковині;г) в м'язах. 4. Вітамін, який утворюється у шкірі:а) В6;б) С;в) А;г) Д.