Прикметник.Значення в українській мові

Про матеріал
Українська мова 4 клас Прикметник.Значення прикметника.Зв'язок прикметника з іменником
Перегляд файлу

Тема: Прикмеьтник як частина мови. Значення прикметників у мовленні

Мета: ознайомити учнів із частиною мови – прикметником;                       

          формувати вміння розрізняти їх у мовленні; розширювати та збагачувати  словник учнів; розвивати кмітливість, увагу аналітичне та образне мислення; виховувати мовленнєву культуру учнів, любов до рідного краю,мови.

Обладнання: мапа подорожі, предметні малюнки, опорні схеми та завдання, висловлювання про рідну мову, ребуси та логічні вправи.

 

Хід уроку

I. Організація класу

   Весело у світ дивіться,

Сум од себе проженіть.

Встали вранці – усміхніться

І добро весь день творіть.

Усмішка, неначе сонце,

Світло і тепло дає.

Як загляне у віконце,

Зразу радісно стає.

 

  • Дітки, посміхніться веселіше. Привітайтесь: «Добрий день».
  • Який у вас зараз настрій?
  • Спробуйте передати свій настрій виразом обличчя (сумне, веселе, усміхнене…) Посміхніться товаришам, мені.
  • Я бачу, що у вас все гаразд.
  • Давайте зараз з вами позначимо настрій нашого класу знаком. (діти вибирають правильний знак: усміхнене обличчя.

 

                         Сьогодні наш девіз такий:
                         Не просто слухати, а чути,
                         Не просто дивитися, а бачити,
                         Не просто мандрувати, а міркувати
                         Охайно, чистенько, красиво писати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку
 Сьогодні у нашому класі незвичайний урок. Я запрошую вас вирушити у цікаве далеке плавання казковим кораблем до країни Граматики. По дорозі нам траплятимуться ребуси, загадки, вірші. Ми побачимо на своєму шляху багато островів. А кінцевою метою плавання стане острів Досягнень. Отож, щасливої дороги!

ІІІ. Застосування набутих знань. Мотивація навчальної діяльності.
- Увага! Наш корабель піднімає вітрила! І вирушає в путь.
Ой, що це? Каліграфічний центр острова Каліграфії пропонує нам отримати пропуск на подальше плавання. Для цього ми повинні дуже красиво та охайно писати.

   Напишіть дату, класна робота.

 Яке слово зашифроване у цих буквосполученнях? (Мандрівка)

Діти записують з’єднання складів

мн ма  нд ів ка (записую на дошці)діти пишуть за мною.

Діти,запишіть повністю слово ,яке утворили ми.(мандрівка)

Яке слово є синонімом?(подорож)

 Яка це частина мови? (іменник)

         Молодці!
Пливемо далі. На нашому шляху Морфологія (а чи знаєте,що вивчає ця наука?Морфологія вивчає частини мови,тобто вона є  повелителькою в країні частин мови.

        - А які частини мови ви знаєте? (іменник, прикметник, дієслово)
ІV. Актуалізація опорних знань. Вивчення нового матеріалу

Дітки,який сьогодні день?(сумний,сірий ,печальний,сонячний,теплий,хмарний)

На які питання відповідають ці слова?(який)

До якої частини мови відноситься це питання(,який)?

         Отже діти,сьогодні ми будемо працювати над цією чудовою  темою-Прикметник.  Ось який вірш був надрукований на острові Морфологія. Послухайте його!

         Прикметник! Він узяв собі на плечі
Велике діло – давати ознаку предмета кожній речі
Прикметник – це частина мови
Без неї нам не обійтись.
То вслухайтесь у слово пречудове,
Йому, як другові, всміхнись.

Яке велике діло припало прикметникові?

Отже діти,Прикметники характеризують предмет, описують його, але не називають.

Відкрийте підручник на сторінці 123

Вправа 294 Розгляньте малюнки.

Що зображено на малюнках

Які з цих рослин ростуть в нашій місцевості?(яблуко,диня)

А що в нас не росте?(ананас)

 Ананас(Ананас – дуже смачний фрукт, завезений до нас з Південної Америки. Втім, як сказати – завезений … Він і зараз росте тільки в жарких країнах з вологим кліматом, звідки і поставляється любителям ананасів по всьому світу, або ж в критих оранжереях. Тільки ось в їжу його вживати потрібно помірно, інакше наслідки для системи травлення будуть не дуже хорошими.7

Прочитайте слова.

1 учень біля дошки записує.

(що?)яблуко.(яке?)

(що?)ананас(який?)

(що?)диня(яка?)

- Пригадайте на які питання відповідають прикметники?

                           (який?, яка?, яке?, які?)

       - Що називають прикметники? (ознаку предмета)

Подивіться на малюнки, що прислали нам жителі острова.

- , зображені на малюнках. (білочка, їжачок, лимон, малина, дерево, кущ)

           -Ці слова,якої частини мови? (іменник)

           За вказаними ознаками складіть словосполучення.

Малюнки: білочка, їжачок (за кольором)
          лимон, малина (за смаком)
          дерево, кущ (за розміром)

Запишемо ці словосплучення у зошити та хвилястою лінією підкреслимо прикметники.

Діти записують.

Наш корабель вирушає далі.

  • Як ви думаєте, чому від разу ж після іменника ми вивчаємо прикметник, а не іншу частину мови? (Бо іменник завжди  повязаний  з прикметником)
  • Дійсно, вони дуже часто зустрічаються і встановлюють між собою дружні звязки.
  • Щоб іменник гарним, яскравим зробити, треба з прикметником його подружити. Це ми зараз і зробимо.
    На нашому шляху острів Цікавинок.
  • Нам потрібно розгадати ребус
  • Що ви прочитали? (мова)
  • Про нашу рідну мову складено багато віршів.
  • Скажіть,про що розповідається у вірші?

Красивий, щедрий рідний край

і мова наша солов`їна.

Люби, шануй, оберігай
усе, що зветься Україна

Отже,про що розповідається у віршику?

(розповідається про рідний край, мову)

Любіть,оберігайте нашу славну Україну і вчіться правильно говорити, писати українською мовою.
Випишіть з вірша словосполучення «іменника і прикметника» поставте запитання.

Край (який?)красивий ,щедрий,рідний

Мова (яка?)солов’їна

  • Будьте уважні, адже на нашому шляху острів Книжковий! А це значить, що зараз прийшов час попрацювати з підручником.
  • Відкрийте підручник на с.123
  • Попрацюємо над правилом.

Учень читає правило.

Прочитайте правило про себе,і завчіть його.

Хто може мені розповісти?

Що виражає прикметник?

  • З якою частиною мови зв’язаний?  (таблиця на дошці)
  • Фізкультхвилинка.
  • Вправа 295

. Які зміни сталися через рік?

 Читаю дітям

Які зміни сталися через рік?

Чи знаєте ви ,які це яблучка –кислички?(дикі яблучка,тому що вони ростуть у лісі,а дикі яблуні дуже кислі.

Що зробив дідусь,щоб яблучка були солодкими?

(Щоб вони стали солодкими .до них прищеплюють солодкі яблучка.)

Хто допоміг яблуньці мати солодкі яблучка? (Старенький дідусь)

- Попутний вітер жене наш кораблик все далі і далі. Та ось попереду острів Порівнянь.

-  Зднайте вислів з відповідним малюнком 
Сильний, як…
Полохливий, як…
Гарна, як…
Хитрий, як …
Злий, як …
(малюнки: лис, ведмідь, заєць, квітка, вовк).

Робота в групах

- Попрацюйте в групах

Прочитайте загадки, відгадайте.

Підкресліть слова, які допомогли нам відгадати загадку.

- Які слова допомогли відгадати загадку?

- На які питання відповідають?

- Яка це частина мови?

1. Блискучий, білий і м’який 
Холодний, чистенький, пухкий. (Сніг)
2. Свіжий, солоний, смачний і хрусткий
довгий, зелений, пахучий такий. (Огірок)
4. Жовтеньке та дуже м’якеньке
беззахисне, миле й маленьке. (Курча)
5. Соковита, червоненька, солоденька ще й смачненька. (Ягода)
-Чи допомогли вам перелічені слова – ознаки у цьому завданні? (Звичайно)

  • Ось ми підливаємо до острова Віршованого. Завдання від його жителів таке: прослухайте вірш, та оплесками відшукайте прикметники у тексті.

Про найкращих
Найкращі пташенята
В сонливої сови.
Найкращі травенчата
В шумливої трави.
У вітра – найспритніші
Веселі вихорці.
У сонця найясніші
Гарячі промінці.
У річки голубої -
Струмочки гомінкі
В дороги степової.
Стежиночки в’юнкі
Лиш райдуга у небі
Не вихваля синів -
Такі вони у неї
Що  не потрібно слів.

Аж 7 найяскравіших,
Аж 7 найвеселіших,
Аж 7 найкрасивіших,
На світі кольорів. (Т.Коломієць)

  •         Як ви вже побачили, саме прикметники розфарбовують наше мовлення у чудові кольори і роблять його ще й емоційним.

VI. Підсумок уроку
- Ось і закінчилась наша кругосвітня мандрівка. Ми дуже добре  попрацювали і можемо пишатися нашими здобутками.
Бо учні нашого класу активні, творчі, розумні, енергійні, самостійні, артистичні, веселі, талановиті.

Якими словами я охарактеризувала  вас?

До якої частини мови належать ці слова?
Ці всі слова які характеризують вас теж належать до прикметників. 

Домашнє завдання: с.124, впр.296

Висновок:усі ознаки називає
                   прикметник як частина мови.
                   І жодної не обминають
                   слова ці,справді пречудові.                                  
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Драндар Аурика
Додано
11 березня 2019
Переглядів
1545
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку