Прийом «Фішбоун»
Фішбоун (діаграма «риб’ячої кістки» (англ. Fishbone Diagram) – один з найбільш ефективних прийомів, який можна використовувати тоді, коли необхідно встановити причинно-наслідкові зв’язки, здійснити обгрунтований вибір, розвинути навички роботи з інформацією, навчити вирішувати проблеми тощо.
Метод Fishbone можна використовувати як окремо для здійснення аналізу певної ситуації, так і зробити його стратегією цілого уроку. При цьому найбільшого ефекту можна досягти під час уроків узагальнення та
систематизації знань, коли тема вже вивчена.
Схема включає в себе чотири основні блоки, представлені у вигляді голови, кісток та хвоста риби. Кожна з них відповідає за конкретні складові:
Стратегія Fishbone чудово підходить для використання на уроках історії. З її допомогою можна обговорювати будь-які проблемні питання та розвивати критичне мислення.
Наприклад, урок всесвітньої історії в 10 класі.
Тема. «Завершальний етап Першої світової війни»
ГОЛОВА- тема уроку, проблемне запитання.
ГОЛОВА- поясніть, чому Німеччина зазнала поразки і змушена була підписати принизливе Комп’єнське перемир’я, адже , як відомо, вона була найкраще підготовлена до ведення війни, мала союзників, воєнні дії до останнього моменту відбувалися на чужих територіях.
КІСТОЧКИ- чіткі відповіді на проблемне запитання:
- на четвертому році війни країни Антанти нарешті дійщли згоди і у квітні 1918 р. створили спільне командування, що привело до наступу на всьому Західному фронті; становище Четверного союзу ( тобто Німеччини, Австро-Угорщини, Туреччини та Болгарії) й на інших фронтах стало критичним;
-28 вересня Болгарія вийшла з війни;
-29 жовтня Австро-Угорщина запросила перемир’я, яке було підписано 3 листопада;
- Османська імперія фактично розвалилася, Туреччина була змушена підписати 30 жовтня перемир’я з Антантою на кабальних умовах;
- з листопада в країні вибухнула революція;
- Кайзер зрікся престолу.
ХВІСТ – відповідь на поставлене питання, висновки.
ХВІСТ :- після капітуляції всіх союзників становище Німеччини стало безнадійним;
-В ранці 11 листопада 1918 року німецька делегація підписала акт про перемир’я у штабному вагоні маршала Фоша в Комп’єнському лісі, неподалік станції Ретонд.
-Комп’єнське перемир’я стало завершальним актом світової війни 1914-1918 рр.