Тема. Проблема добра і зла в творах Д.Р.Толкіна
Мета: ознайомити учнів зі змістом найбільш відомих творів Д.Р. Толкіна;
розвивати вміння переказувати та інсценізувати прочитане, аналізувати образи;
виховувати милосердя, доброту, любов, співчуття до ближніх.
Обладнання: ілюстрації до книги, портрет письменника, роздатковий матеріал.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації набутих знань, умінь та навичок.
Вид уроку: інтегрований урок-бесіда.
Епіграф до уроку:
Завжди на світі зневажалось зло...
Каані, перський поет
Хід уроку
Ι. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку
ΙΙ. Актуалізація опорних знань учнів
Інтерв’ю з улюбленим героєм улюбленої книги
Англія... край легендарних кельтів, синіх озер Шотландії, вересового напою, гірських пасовиськ Ірландії... Країна, яку поетично називають туманним Альбіоном через дощі й тумани, що сріблясто-молочним серпанком огортають цю землю. При згадці про Англію спливають на пам’яті Біг-Бен і Тауер, англійські королі і королеви, стримані леді й увічливі джентльмени, англійська гостинність з традиційним гарячим чаєм з молоком, який приємно випити біля палаючого каміна.
ΙΙΙ. Основний зміст уроку
Хто з головних героїв епопеї „Володар кілець” запам’ятався найбільше і чому?
|
Риси характеру |
Цитати з твору |
|
|
|
|
|
|
Ельфи – добрі, розумні, вродливі, носії божественних знань
Гноми – сильні, розумні, інколи жорстокі
Гобіти – маленькі, добрі, веселі, щедрі, балакучі та смішні
Орки – холодні, жорстокі, злі

ΙV. Узагальнення і систематизація вивченого
Проблемні запитання
V. Підсумок уроку
Чарівний світ, яким подорожував Фродо і друзі, наражаючись на небезпеки, зовсім не такий вже чарівний. У казковій формі Толкін зображує реальне життя і споконвічну боротьбу в ньому добра і зла. Людську гідність, стверджує письменник, потрібно зберігати за будь-яких обставин.
Саме цього навчають книги Толкіна, цим вони і завоювали визнання і популярність у всьому світі. Активні читачі з різних країн навіть створюють товариства (клуби) шанувальників Джона Рональда Руела Толкіна, гаслом яких є слова: „Толкінувся сам – Йолкіни іншого!”
VΙ. Домашнє завдання
Скласти „карту-маршрут” „Дорогами Фродо та друзів” та придумати гру до неї.