Тема. Ступені порівняння прикметників
Мета:
навчальна: пояснити причини виникнення ступенів порівняння
прикметників; навчити розпізнавати ступені порівняння в мовленні;
розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи;
здатність до логічного мислення,творчу уяву,мовленнєві навички
виховна: виховувати пошану і повагу до народних традицій, що
формують духовну цінність народу, прилучати їх до атмосфери високої
культури життя
Обладнання: опорна таблиця, роздатковий матеріал, відеопроектор,
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, урок мандрівка.
Хід уроку
Епіграф
На землі стільки криниць, скільки зірок на небі
I Організаційний момент
Хлопець: Гостей дорогих, ми раді вітати
Дівчинка: Хлібом і сіллю їх зустрічати.
(Всі встали: Привіталися)
Для того, щоб справитися на уроці із завданнями, будьте старанними й уважними. Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте за мною:
Я-шестикласник!
Я хочу якомога більше знати!
Я думаю, замислююся, пригадую!
Я – творча особистість!
II Актуалізація опорних знань.
І ГРУПА (Я-охайний, високий. В- український, партизанський. П-батьків, партизанів)
ІІ ГРУПА (Я- красивий, охайний. В- спортивний, шкільний. П-дідусів, батьків)
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Мотивація навчальної діяльності. Цілі уроку.
Коли ми почали вивчати тему Прикметник я вам сказала що ми будемо мандрувати на великому кораблі упродовж багатьох уроків. Тож ми сьогодні продовжуємо нашу подорож по морю на кораблі і побачимо які завдання приготувала нам море сьогодні.
І ЗУПИНКА . Завдання від Русалочки.
Учитель. Порівнювати можна ознаки людей, тварин, явища природи,
предмети, переживання. Ці ознаки можуть бути звичайними, наприклад,
добрий, сміливий, грізний, важливий, або виявлятися неоднаковою мірою,
тобто мати вищий і найвищий ступінь. Для того, щоб відтворити різні ступені
ознак у нашому мовленні, прикметники мають ступені порівняння.
Порівняйте речення:
З нашої криниці ми п’ємо смачну воду.
З батьківської криниці вода смачніша.
Вода найсмачніша у ріднім краю.
Саме якісні прикметники мають ступені порівняння.
Пояснення нового матеріалу за опорною таблицею (способи творення
ступенів порівняння прикметників)
Вправа. «Розумне перо». Після кожного виділеного прикметника
позначте його ступінь порівняння.
1. А найсвятіша ( найвищий ступінь проста форма) у світі стежка до рідної
хати.
2. Після зливи і грози світ чистіший ( вищий ступінь порівняння проста
форма) од сльози
Прочитайте вірш М.Сингаївського. Назвіть прикметники, від яких можна
утворити ступені порівняння
За селом у нас криничка.
І глибока, і висока.
Клен шумить над нею листом,
В ній вода холодна, чиста.
З кожної команди по одному учню до дошки, Утворити ступені порівняння прикметників.
Глибокий – глибший, більш глибокий, найглибший, найбільш глибокий
Високий – вищий, менш високий, найвищий, найбільш високий
Холодний – холодніший, більш холодний, найхолодніший, найбільш холодний
Чиста – чистіша, менш чиста, найчистіша, найменш чиста.
Правило
При творенні вищого ступеня порівняння відбувається чергування:
Кінцеві приголосні основи [ г], [ж], [з] при поєднанні із суфіксом -ш-
змінюється на [жч]
Кінцевий приголосний основи [ с] при поєднанні із суфіксом –ш- змінюється на
[шч] ( на письмі щ)
Можуть випадати суфікси- к, -ок, -ек
ІV. Закріплення нової теми.
А) Робота з підручником
Б) Робота з ілюстрацією (скласти речення або словосполучення за картиною)
Гра. « Я- вчитель» Уявіть себе вчителем. Учень дав вам зошит на перевірку.
Виправте помилки в поданих формах ступенів порівняння. Запишіть
словосполучення з правильними формами.
1. Сама рідніша людина ( найрідніша)
2. Найглибокіша криниця ( найглибша)
3. Найбільш найяскравіша зірка ( найбільш яскрава )
V. ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ
Щасливий- щасливіший , більш щасливий, найщасливіший, найбільш щасливий.
Молодий- молодший, більш молодий, наймолодший, найбільш молодий.
Поганий – поганіший, більш поганий, найпоганіший, найбільш поганий.
Добрий- добріший, більш добрий, найдобріший, найбільш добрий.
- Мені найбільше сподобалося…
VII. ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ.
VIII. Домашнє завдання.