Профорієнтаційна гумористично - ділова гра “Червоний чепчик»
Мета: ознайомити учнів із правилами розгляду справ у судах та діями кожного члена під час судового розгляду; спонукати учнів поглянути на проблему злочинності з різних сторін; розвивати в учнів акторські здібності.
Актуальність: на жаль, злочинність продовжує бути актуальною соціальною проблемою сьогодення, яка негативно впливає на політичний та соціально-економічний розвиток нашого суспільства та держави. Злочинність продовжує бути проблемою, розв’язання якої в Україні стоїть на одному із перших місць. Даний сценарій розроблено у формі судового засідання, де учасниками є учні (як 7 –х так і 9-10 – класів), які формують не лише громадянську та соціальну компетентність, а також підвищують пізнавальну активність з бажанням бути свідомими громадянами незалежної правової держави.
Практична спрямованість
Проблема боротьби із злочинністю в Україні залишається такою ж актуальною, як і у минулому десятиліття. Саме корумпована злочинність пронизала наше суспільство, як павутина та створює серйозну небезпеку як для держави, так і для кожного із нас, оскільки порушує найцінніше: право на життя. Жертвами злочинності часто стає людина, її життя, здоров’я, честь та гідність. Ви, як підростаюче покоління, маєте стати тією основою суспільства, яке свідомо та цілеспрямовано повинне боротись з цим ганебним явищем.
Вступне слово психолога: Добрий день всім, хто завітав на наш відкритий захід, який присвячений одній із найбільших проблем людства – злочинності. На жаль, сьогодні у нашій державі точиться страшна війна, коли Росія напала на Україну і знищує нас, як націю, як народ, якому більше немає місця під сонцем і який не має права називатися українцем. Неймовірна жорстокість російських вояків вражає своєю лютістю та цинізмом, але не меншого осуду заслуговує той, хто вчиняє зло своїм близьким, хто задля збагачення, позбавляє життя іншу людину, не усвідомлюючи важливого закону життя «Що тільки людина посіє, те й вона і пожне». На уроках права старшокласники вивчили, а ви ще будете вчити визначення злочину, що це «суспільно-небезпечне винне діяння дія чи бездіяльність скоєне суб’єктом злочину». Кожен злочин в Україні карається відповідним законом і не залишається безкарним ніхто, хто вчиняє протиправну дію. Обсяг злочинних дій настільки великий, що ми просто не можемо не звернути уваги на це. Тому вирішили провести сьогоднішнє заняття у формі судового засідання. Об’єктом звинувачення виступатиме злочинність Вовка.
Дійові особи: секретар, суддя, підсудна –Вовк, прокурор, розпорядник, адвокат, прес –секретар; потерпілі: Червоний Чепчик, мама Червоного Чепчика, бабуся Червоного Чепчика; свідок – Мисливець
ХІД ГРИ
Секретар: Прошу всіх встати. СУД іде.
Суддя: Пані та панове прошу сідати. Я оголошую сьогоднішнє засідання відкритим (удар молотком) Слухається справа по обвинуваченню Вовка у скоєнні злочину передбаченого ч 2. ст.115 Кримінального кодексу України. Прошу секретаря доповісти про явку учасників судового засідання.
Секретар: Ваша честь, доставлена під вартою, підсудна Вовк. Також до судового засідання з’явилися потерпілі: Червоний Чепчик, бабуся, та свідки: мати Червоного Чепчика, мисливець. Усі учасники попереджені про поведінку у суді.
Суддя: Дякую, секретарю судового засідання. Тепер відповідно до статі 286 Кримінально Процесуального кодексу України, переходимо до встановлення особи підсудної. - Назвіть своє прізвище, ім’я по батькові, де і коли народились, де проживали?
Підсудна: Я Вовк Лісова Красуня. Народилася 17 липня 1993 р. в районному лісі.
Суддя: Ваш сімейний стан і де працювали до затримання.
Підсудна: Я самотня і в мене нікого немає. Заробляла на життя шукаючи всяку дрібну здобич.
Суддя: Відповідно до статі 287 КПКУ, я оголошую склад суду:
“Сьогодні головувати буде суддя (вказати ініціали учня), прес-секретар судового засідання ( вказати ініціали учня), за участю адвоката (вказати ініціали учня) та прокурора (вказати ініціали учня). Прошу свідків залишити залу судового засідання і очікувати виклику в кімнаті для свідків. А я прошу пана прокурора оголосити винувальний висновок. Будь-ласка, пане прокуроре.
Прокурор: Коротко, по суті обвинувачення. Органами судового слідства встановлено, що підсудна Вовк вчинила злочини при наступних обставинах: “Червоний Чепчик йдучи провідати бабусю, що жила далеко за лісом, натрапив на Вовка, яка тікала від переслідування мисливців, бажаючи з’їсти Чепчика, навела його на невірний шлях. За допомогою маскування, підсудній вдалося ввести потерпілого в оману задля здійснення ганебного злочину. Свідок Мати Червоного Чепчика заявила про зникнення свого сина. В ході слідства і допиту ми з'ясували наявність важливого свідка Мисливця, який помітив вчинення злочину та сам звільнив потерпілих. Таким чином Вовк обвинувачується в умисному вбивстві, у вчиненні злочину передбаченого ч.2 ст.115 ККУ. В мене все, Ваша честь. Суддя: Дякую пане прокурор. Підсудна Вовк, вам зрозуміло у чому вас звинувачують. Підсудна: Так, Ваша честь, мені все зрозуміло. Суддя: Добре, тоді переходимо до допиту потерпілих. Потерпілі, суд вас уважно слухає. Назвіть свої прізвище, ім'я, по батькові, дату народження, місце проживання, і ваш погляд на те що відбувалося того дня.
1-й (Червоний Чепчик): Я, Червоний Чепчик, народився у хатинці в лісі, мама не казала коли. Того трагічного дня приблизно о 1200, я вийшов з дому, щоб відвідати свою бабусю за дорученням мами. От іду, я іду, бачу з далеку йде Вовчиця, так нічого дівка, культурна. Та якби ж я знав, що вона мене з’їсть з капцями!
2-й (Бабуся): А, а я бабуся Червоного Чепчика, живу далеко за лісом у своїй хатинці, землю нікому не продаю, а то чула що земля дорожчає, ті олігархи чекають дня коли я вмру, щодня навідуються, я вже й почала закриватися, ох як надоїдають. А тут лежу собі спокійно дивлюся кіно по телику. Тут бац, вікно розбивається і вовчиця виплигує прямо на мене, і з’їла, Собака паршива. Далі нічого не пам’ятаю.
Суддя: Дякую сідайте. А зараз ми переходимо до допиту свідків. Прошу, розпоряднику, запросіть до залу Матір Червоного Чепчика.
Розпорядник: Викликається свідок, Мати Червоного Чепчика!
Суддя: Свідок , назвіть своє прізвище, ім'я, та по батькові, дату народження , місце проживання, місце роботи.
Мати Червоного Чепчика : Я, Мати Червоного Чепчика, народилася 19 червня 1999 року у с. Лісовому, проживаю у своїй хатинці, домогосподарка.
Суддя: (до адвоката і прокурора) Прошу, задавати питання!
Адвокат: Розкажіть, свідок, про події, що сталися, все що вам відомо.
Мати Червоного Чепчика: Ми приїхали сюди недавно. Приблизно о 12.00, я відправила цього урвителя до бабусі, хай хоч щось корисне зробить, а то лиш валяється перед телевізором цілими днями. І то він умудрився вляпатись. Після трьох днів, замітила, що когось не вистачає і згадала про сина. Тут же я й звернулася до поліції.
Адвокат: Дякую вам. В мене все, Ваша честь.
Суддя: У вас пане прокурор є запитання!
Прокурор: Ні ваша честь , але я просив би викликати на допит свідка Мисливця!
Суддя: Дякую Мати Червоного Чепчика, ви можете присісти поки що.
Запрошується свідок Мисливець.
Мисливець: Добий день!
Суддя: Свідок, назвіть своє прізвище, та ініціали, дату народження, місце проживання, місце роботи.
Мисливець: Я Мисливець, народився 18 серпня 1991 року в с. Сушківка, Уманського району, постійного місця проживання не маю.
Суддя: (до адвоката і прокурора) Прошу пане прокурор.
Прокурор: Так, дякую! Свідок назвіть причини і обставини, якими ви пов’язані з даною справою!
Мисливець: Все трапилось так. От одного дня я іду біля хатинки, ввесь такий при параді, на побачення. І тут чую хтось кричить не своїм голосом. Я ввесь такий залізаю через вікно, бачу, аж не повірив своїм очам, сидить оскаженіла Вовчиця і лиш капці Чепчика облизує.
Прокурор: Розкажіть, будь-ласка, свідок, як же вам вдалося звільнити потерпілих.
Мисливець: Як-як? Все було дуже просто. При мені, як завжди, була моя вірна рушниця. Недовго думаючи я як стрельнув Вовчиці солі під хвіст, то вона їх відразу повипльовував. От вони живі й здорові.
Прокурор: Дякую. В мене все ваша честь.
Адвокат: В мене теж немає запитань до свідка.
Суддя: Ну що ж свідків більше немає отже переходимо до судової дискусії. Прошу пане прокурор!
Прокурор: Дякую, ваша честь! Коротко по суті обвинувачення. Органами судового слідства встановлено, що підсудна Вовк вчинила злочини при наступних обставинах: “Червоний Чепчик йдучи провідати бабусю, що жила далеко за лісом, натрапив на Вовчицю, яка тікала від переслідування мисливців, при цьому, бажаючи з’їсти Чепчика, навела його на невірний шлях. За допомогою маскування підсудній вдалося ввести потерпілого в оману задля здійснення наступного злочину. Також з показів свідків випливає що підсудна Вовк дійсно винна . Її вину доводить те, що свідок Мисливець бачив, та документально засвідчив, що Вовк дійсно вчинила даний злочин. В якості доказів на судовому засіданні було представлено капці потерпілого. Таким чином прошу Суд признати підсудну винною в умисному вбивстві, у вчиненні злочину передбаченого ч.2 ст.115 ККУ і назначити покарання у вигляді позбавлення волі строком на 15 років. В мене все, Ваша честь.
Суддя: Прошу пане адвокат!
Адвокат: Дякую, Ваша честь! З показів свідків та потерпілих можна сказати що вина моєї підзахисної не доведена повністю. А саме те, що її звинувачують у скоєнні обтяжуючого злочину. Проте, прошу Суд звернути увагу на причини, які привели підзахисну до такого життя. Прошу Суд бути більш милосердним до підсудної. Вона просто не змогла стриматися, адже вона не їла три дні й три ночі. Це несвідомий злочин, це інстинкт самозбереження. В зв’язку з вищесказаним прошу суд віднестися до моєї підзахисної милосердно і призначити якомога м’якше покарання.
Суддя: Потерпілі Вам слово!
Потерпілі: Ми повністю згодні з прокурором.
Суддя: Підсудна, вам надається останнє слово.
Вовк: Мені нема чого казати! (тут вона хоче йти, але повертається і каже) Не винна я, він сам прийшов!
Суддя: Все! Суд іде до нарадчої кімнати для винесення вироку.
Секретар: Прошу всіх встати суд іде.
(СУДДЯ ВИХОДИТЬ)
(СУДДЯ ЗАХОДИТЬ)
Секретар: Прошу всіх встати, СУД іде.
Суддя: Від імені народу України я проголошую наступний вирок: суд у складі судді ( вказати ініціали ), прес-секретаря судового засідання ( вказати ініціали ), за участю адвоката ( вказати ініціали ), та прокурора ( вказати ініціали ), розглянувши у відкритому судовому засіданні справу по обвинуваченню Вовка раніше, не судимої, оцінивши на судовому слідстві покази свідків Матері Червоного Чепчика та Мисливця, а також оцінивши докази, які були представлені сторонами, суд прийшов до висновку про доведеність вини підсудної у вчинені злочину передбаченого ч 2 ст115 КК, а саме у вчинені умисного вбивства що мало тяжкі наслідки: визнати ВИННОЮ. При призначенні виду та міри покарання підсудної суд приймає до уваги характер, ступінь тяжкості і громадську небезпеку вчинених підсудною Вовком злочинів і вважає, що підсудній необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі.
На підставі викладеного суд присудив: Вовк визнати винною у скоєнні злочину передбаченого ч 2. ст. 115 ККУ та призначити покарання у вигляді позбавлення волі строком на 10 років. Судові витрати покласти на підсудну. Запобіжний захід засудженій до вступу вироку в законну силу залишити без змін. Вирок протягом встановленого законодавством строку може бути оскаржений у вищестоящому суді. Прошу всіх сідати! Підсудна, вам зрозуміло обвинувачення.
Підсудна: Так .
Суддя: порядок і строки оскарження зрозуміло.
Підсудна: Так, Ваша честь.
Секретар: Засідання Суду оголошується закритим. (удар молотком).