На Всеукраїнський конкурс авторських програм практичних психологів і соціальних педагогів «Нові технології у новій школі»
номінація: «Просвітницькі програми»
«МІЙ ВИБІР – МОЄ МАЙБУТНЄ»
Просвітницька програма тренінгу на формування свідомого вибоу професії, кар’єри, життєвого шляху.
Автор: Пришва Олена Михайлівна,
практичний психолог
КЗ «Могильненський ліцей»
Заваллівської селищної ради
Голованівського району
Кіровоградської області
Просвітницька програма «Мій вибір – моє майбутнє»
Анотація
Підготувала Пришва Олена Михайлівна практичний психолог КЗ «Могильненський ліцей» Заваллівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області.
Кожний випускник навчального закладу, розмірковуючи над своїм майбутнім, перш за все вирішує, яку професію йому обрати. І в цей особливий період життя підлітків, доречною буде допомога у оволодінні навичками самостійного вибору майбутньої професії.
Загальновідомо, що коли змінюється середовище, в якому живе учень, змінюються його уявлення про себе, свої можливості. У зв’язку з цим актуальними є пошуки точок відліку для самоствердження, самовизначення у майбутньому, збільшення стійкості підлітків у ситуації «мінливості» суспільства, ринку праці.
В сучасних умовах необхідно виховувати конкурентноспроможну особистість, яка б мала не тільки високий інтелектуальний розвиток, а й ще була б психологічно підготовлена до вирішення питань нашого сьогодення.
З метою допомогти учням зорієнтуватися у світі сучасних професій, здійснити професійне самовизначення з урахуванням психолого-індивідуальних особистісних властивостей, розроблена просвітницька програма «Мій вибір – моє майбутнє»
Зміст
РОЗДІЛ І. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ПРОГРАМИ…………… 4
РОЗДІЛ ІІ. НАУКОВО-МЕТОДИЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ ПРОГРАМИ……………………………………………………….... 5
РОЗДІЛ ІІІ. СТРУКТУРА ТА ЗМІСТ ПРОГРАМИ………….... 8
РОЗДІЛ ІV. ПРОГРАМА «МІЙ ВИБІР – МОЄ МАЙБУТНЄ»..10
СПИСОК ВИКОРИСТАНИЗ ДЖЕРЕЛ………………………… 30
ДОДАТКИ…………………………………………………………… 31
РОЗДІЛ І. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ПРОГРАМИ.
В умовах реформування системи освіти в Україні особливої ваги набуває проблема, пов’язана з прагненням сучасної молоді знайти місце рівноправного партнера у суспільних процесах, які протікають швидко і вимагають від них одночасно високого рівня загальної підготовки й ґрунтовних знань в обраній сфері професійної діяльності. У сучасному суспільстві молодь не може успішно реалізувати свої соціально-професійні орієнтації без сприяння інститутів системи освіти. Такі заклади не тільки транслюють підростаючому поколінню обсяг знань і передають спеціальні вміння, а також і формують життєві орієнтації, установи та трудові навички, зокрема – вибір майбутньої професії, продовження освіти й професійну підготовку. Таким чином, одним із пріоритетних завдань сучасної системи освіти є організація роботи з учнівською молоддю щодо усвідомленого професійного самовизначення.
Профорієнтаційна робота з учнями – один із головних аспектів виховної роботи, спрямованої на підготовку учнів до свідомого вибору професії, роботу з учнями покликані проводити класні керівники,практичні психологи. Така робота організовується з урахуванням вікових та індивідуально-психологічних особливостей учнів (вихованців), їхніх нахилів, інтересів, задатків та готовності до певних видів діяльності й рівня сформованості учнівського колективувизначення свого місця у суспільстві.
Адаптація – пристосування людини або групи людей до соціального середовища і водночас пристосування до нього цього середовища з метою співіснування та взаємодії.
Задатки – вроджені, зумовлені іноді генним фондом, а іноді пренатальними умовами потенційні можливості розвитку більшості анатомічних, фізіологічних та деяких психічних рис людини.
Здібності – індивідуально-психологічні особливості особи, які є суб’єктивними умовами успішного виконання певного виду діяльності. Вони проявляються у швидкості, глибині, міцності, оволодінні засобами та прийомами діяльності і не зводиться до знань, вмінь, навичок.
Індивідуальність – неповторна своєрідність кожної людини, її неповторність; сукупність тільки їй властивих особливостей психіки, свідомості і самосвідомості, що визначають її суб’єктивну позицію у власному розвитку і її місце в системі суспільних відносин.
Інтелект – відносно стійка структура розумових здібностей індивіда; система розумова операція, стиль і стратегія вирішення життєвих проблем.
Кваліфікація – рівень підготовленості, майстерності, ступінь готовності до виконання праці за визначеною спеціальністю чи посадою, що визначається розрядом, класом чи іншими атестаційними категоріями.
Компетентність – психолого-педагогічна якість, що означає силу і впевненість, джерелом яких є відчуття власної успішності та корисності.
Посада – службовий обов’язок, коло дій, покладених на конкретну людину і безумовних виконань.
Професійна інформація – дає змогу учням ознайомитися з різними професіями, з вимогами, які ці професії висувають до людини, а також де ними можна оволодіти.
Професійна консультація – науково організована система взаємодії психолога – профконсультанта та особи, яка потребує допомоги у виборі або зміні професії чи виду діяльності, на основі вивчення індивідуально-психологічних характеристик, особливостей життєвої ситуації, професійних інтересів, нахилів, стану здоров’я особи з урахуванням потреб ринку праці.
Професійна орієнтація – заходи, спрямовані на ознайомлення людини з її здібностями й можливостями для того, щоб запропонувати їй вибрати одну з найбільш підхожих для неї професій з врахуванням потреб виробництва.
Професійна придатність – це сукупність психічних і психофізіологічних особливостей людини, необхідних і достатніх для досягнення прийнятної ефективності праці в тій або іншій професії
Професія – це рід трудової діяльності, який вимагає визначеної підготовки і являється зазвичай джерелом існування.
Спеціальність – це вид занять в рамках однієї професії.
Темперамент – характеристика індивіда з боку його динамічних особливостей, інтенсивності, швидкості темпу, ритму психічних процесів, станів.
Уміння – засвоєння суб’єктом спосіб виконання дії, що забезпечується сукупністю набутих знань і навичок.
РОЗДІЛ II. НАУКОВО-МЕТОДИЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ ПРОГРАМИ.
В основу профорієнтаційної діяльності покладено такі принципи:
Підходи до організації ефективної профорієнтаційної роботи:
- соціально-економічний – аналіз потреб суспільства в різних професіях, з’ясування їх перспектив у трудових ресурсах. Робота за покликанням забезпечує максимальну віддачу працівника і, відповідно, дає кращий економічний ефект;
- психофізіологічний – забезпечення вибору такої професії, яка максимально відповідає психофізіологічним характеристикам людини;
- психолого-педагогічний – виховання в учнів любові до праці, формування інтересу до майбутньої професії.
Розвиток ринку праці, зростання вимог до якості підготовки фахівця визначає необхідність якісного покращення усієї системи професійної підготовки кадрів. Одним із важливих напрямів реалізації такого завдання є розвиток і вдосконалення роботи з професійної орієнтації молоді у процесі набуття нею середньої освіти. Важливою умовою ефективності профорієнтаційної роботи є проведення означеної діяльності з дітьми. Система профорієнтаційних справ дозволить всебічно ознайомити учнів зі світом професій, усвідомити важливе значення кожної з них та необхідність правильного вибору.
У підлітків часто змінюється інтерес до професії. Іноді це відбувається в результаті впливу зовнішніх факторів, наприклад, коли учні отримують неправильне уявлення про зміст праці або недостатньо об’єктивно оцінюють свої можливості, ігноруючи психофізіологічні особливості і переоцінюють їх. Чимало учнів узагалі не цікавляться майбутньою професією. Ці аспекти необхідно враховувати у процесі організації профорієнтаційної роботи в основній школі.
Базовий етап (8-9, 10-11 класи). Організація роботи на цьому етапі полягає у вивченні наукових основ вибору професії, її класифікаційних ознак, вимог професій до людини, основних професійно важливих якостей, правил вибору професії. Старшокласники мають оволодіти методиками самопізнання, самооцінки, розвивати індивідуальні професійно важливі якості, формувати вміння зіставляти необхідні для здобуття конкретної професії вимоги з власними можливостями та кон’юнктурою ринку праці.
Учні старших класів потребують розширення, поглиблення та систематизації знань про професії. У зв’язку з цим основними напрямами програми є: професійне виховання (формування та розвиток в учнів стійких професійних інтересів до тієї чи іншої професії), професійна діагностика (вивчення характерних особливостей людини)
Ефективність організації профорієнтаційної діяльності полягає у використанні педагогом активних форм та методів роботи. Залежно від мети, завдань та змісту їх поділяють на: інформаційно-просвітницькі, у ході яких вихованцям розповідається про канали працевлаштування, умови прийому на роботу і навчання, надається інформація про світ професій та вимоги, які ставляться до людини; діагностичні, які спрямовані на вивчення особистості учня, його інтересів, нахилів, здібностей з метою виявлення їх відповідності обраній професії. Серед таких форм профорієнтаційної роботи виокремлюють: ситуаційно-рольову гру, сюжетно-рольову гру, гру-драматизацію, інсценування, гру-бесіду, гру-експрес, гру-мандрівку, вікторину, відгадування загадок, ребусів, кросвордів, екскурсію на підприємства, віртуальну екскурсію, бесіду, розповідь, годину спілкування, калейдоскоп, усний журнал, уявну подорож, творчий конкурс, моделювання життєвих ситуацій, виставку творчих робіт, школу професійної майстерності, презентацію професій, перегляд мультфільмів, кінофільмів, документальних фільмів, відеороликів, станційну форму роботи, гру з літерами та словами, ігрову програму, місто веселих майстрів, прес-шоу, теле-ревю, свято (професійне свято), зустріч із людьми різних професій, ярмарку професій, клуб веселих та кмітливих, акцію, театральну виставу, майстер-клас, анкетування, тестування, мульти/моно проекти, конверт дружніх питань, твір-роздум, тренінг, калейдоскоп професій, професійну вітальню, колаж, диспут, брифінг, моделювання розвивально-виховних ситуацій, брейн-ринг, складання індивідуальних програм саморозвитку, агітбригаду, тематичний діалог, інтернет-подорож, інтернет-форум.
Мета програми: сформувати готовність учнів до свідомого вибору професії, кар’єри, життєвого шляху у зв’язку з їхніми потребами, здібностями, можливостями.
Завдання роботи:
Методи роботи: Опитування, міні-лекції, робота в мікрогрупах, ділова гра, дискусія, бесіда, ситуативна гра.
Програма «Мій вибір – моє майбутнє» розрахована на учнів 8-11 класів
РОЗДІЛ ІІІ. СТРУКТУРА ТА ЗМІСТ ПРОГРАМИ.
№ |
Види робіт |
Орієнтовна тривалість, хв. |
Ресурсне забезпечення |
||
Заняття 1. «Темперамент і професії» |
|||||
1 2 3 4 5 6 7 8 9 |
Вправа «Психологічний настрій». Правила роботи в групі. Очікування . Гра «Асоціації». Вправа «Бінго». Інформаційне повідомлення. Вивчення темпераменту. Вправа «Подарунок».. Рефлексія. |
2 3 2 4 4 15 7 3 2 |
папір,ручки, олівці,ватман, заготовлені картки , відеоматеріали, комп’ютер.
|
||
Заняття 2. «Обираєш професію – обираєш долю» |
|||||
1 2 3
4 5
6 7 8 9 10 11 |
Оголошення теми і мети. Вправа «Гормони щастя». Вправа «Професія яка починається з літери мого імені». Вправа «Квітка очікування». Інформаційне повідомлення «Всі професії потрібні, всі професії важливі». Вправа «Мозковий штурм». Робота в групах. Гра «Знайди будинок». Тестування «Професійна придатність». Гра «Знайди професії». Рефлексія..
|
1 2 2
2 10
5 5 5 7 4 2 |
Презентація, саморобні плакати-вислови, аркуші, маркери, стікери, скочт, таблиці, кросворди, роздатковий матеріал, кольоровий папір, картки, |
||
Заняття 3. «Формула професій» |
|||||
1 2 3 4 5 6 7 |
Вправа «Психологічний клімат». Повідомлення теми і мети заняття. Тестування. Вправа «Мозковий штурм». Ділова гра «Аукціон». Гра «Вибір професії за знаком зодіаку». Вправа «Квітка сподівань».
|
3 3 10 9 6 7 5 |
роздатковий матеріал, геометричні фігури, папір, маркери, комп’ютер, фото професій, кольоровий папір. |
||
№ |
Види робіт |
Орієнтована тривалість, хв. |
Ресурсне забезпечення |
||||||
Заняття 4. «Усвідомлений вибір професії»
|
|||||||||
1 2 3 4 5 6 7 |
Вправа «Психологічний клімат». Профорієнтаційна гра «Вгадай професію» Аналіз тестування . Вправа «Най -най». Ситуативна гра. Анкетування. Підсумок заняття.
|
4 4 7 5 8 12 4 |
таблиця «Професії й спеціальності»;тест Джон Холланда; інтерактивна дошка. |
||||||
Заняття 5. «Роль сімї у професійному визначенні підлітка»
|
|||||||||
1 2 3 4 5 6 7 |
Вправа «Вітання». Оголошення теми. Інформаційне повідомлення. Анкетування «Чи знаєте ви своїх дітей?». Презентація «Професії». Вправа «Ситуаці». Підсумок . |
4 3 11 8 7 6 5 |
роздатковий матеріал, комп’ютер, аркуші. |
||||||
РОЗДІЛ ІV. ПРОГРАМА «МІЙ ВИБІР – МОЄ МАЙБУТНЄ»
ЗАНЯТТЯ 1.
«Темперамент і професія»
Мета:ознайомити учнів з поняттям «темперамент»; навчити виділяти основні типи темпераменту і враховувати свій тип темпераменту при виборі професійного шляху; сприяти підвищенню в учнів знань про світ професійної праці.сприяти професійної орієнтації; дати уявлення про те, що при будь-якому типі темпераменту можна досягти висот професіоналізму; розвивати навички робота з діагностичним матеріалом; виховувати толерантне ставлення до індивідуально-психологічних особливостей людей з різними типами темпераменту.
Обладнання: папір,ручки, олівці,ватман, заготовлені картки , відеоматеріали, комп’ютер.
Хід заняття
1.Вправа «Психологічний настрій».
Встаньте всі, будь ласка, в коло. Візьміться за руки і давайте привітаємо один одного. Всі один одному повернулися. І один одному посміхнулися.
У мене в руках різнокольорові промені, виберіть той колір, який збігається з вашим настроєм.
І наклейте промінчики на сонечко так, щоб вийшло «променисте» сонечко.
Далі виконаємо.
2.Прийняття правил роботи групи
В ході роботи учні приймають правила роботи в групі. Правила потрібні для створення такої обстановки, щоб кожен учасник:
Існує декілька основних правил: (приклад)
3.Очікування
Учням було роздані аркуші паперу на яких потрібно було написати і наклеїти на плакат з деревом.
Визначення учнями очікування від тренінгового заняття. Важливо, щоб кожний учасник проговорив свої очікування вголос: висловлені очікування надають можливість учасникам усвідомити свої цілі і взяти на себе відповідальність за їх реалізацію.
4. Гра «Асоціація»
Вона призначена для корекції уявлень учнів про професії, формування загального й емоційного ставлення до них, дає змогу розвивати уяву, інтуїцію, творче мислення.
Мета: виявити ставлення учнів до професій і по можливості відкоригувати це ставлення).
З групи вибираються 3 особи, що за допомогою асоціативних запитань повинні будуть відгадати загадану іншими учнями професію. Краще попередньо назвати хлопцям професію і разом подумати, якого вона швидше за все може бути «кольору», яким «рок-ансамблем», «мелодією», «запахом» чи «порою року» представлена. Це робиться для того, щоб хлопці зрозуміли суть асоціативних запитань, адже в грі забороняється ставити «правильні» запитання про предмет, умови, знаряддя праці.
Учні, які відгадують, виходять із класу і придумують по 2 асоціативних запитання. Група у цей час загадує одну професію.
Ті, які вгадують, заходять і, звертаючись до конкретних учнів, ставлять свої запитання. Ведучий коротко фіксує 6 запитань і 6 відповідей, після чого команда, що відгадує, повинна за 30 секунд запропонувати 3 варіанти відповідей. Якщо хоча б одна відповідь правильна, вважається, що команда, що відгадує виграла.
5.Вправа «Бінго»
Мета: формування установок на виявлення позитивних особистісних якостей; уміння представитис вогото вариша і увійти впервинний контакт з оточуючими; активізувати роботу групи та спілкування між учасниками.
Ведучий роздає кожному учаснику кольоровий папір А-4.При надані інструкції ведучий розказує і одночасно показує, як це можно зробити.
Інструкція: «потрібно скласти аркуш вертикально навпіл,а потім без ножиць або будь-яких інших ріжучих предметів, тільки руками, «вирізати» фігурку «Бінго» - силует людини» . на виконання -3 хв.
Коли всі учасники виготовляють фігурки, ведучий вивішує плакат «Бінго» і зазначає : «Кожен учасник пише на власній фігурці «Бінго» свій темперамент, позитивні риси, негативні риси і обрану професію».
Плакат «Бінго»
Тип темпераменту
+ риси - риси
професія
Давайте подивимося один на одного. Згадаймо, як у Вправі «Бінго» відображається індивідуальність товариша.
Подивіться на сонечко, які вийшли різнокольорові промені сонця, і фігурки «Бінго»? Чому ж кожен з вас вибрав свій якийсь певний колір?
6. Інформаційне повідомлення
На́стрій— загальний емоційний стан, який своєрідно забарвлює на певний час діяльність людини, характеризує її життєвий тонус.
Розрізняють позитивні настрої, які виявляються у бадьорості, та негативні, які пригнічують, демобілізують, викликають пасивність.
Характер- Термін «характер» - грецького походження, він означає «риса», «ознака», «відбиток». Це сукупність відносно стійких індивідуально-своєріднихякостейособистості, щовиявляються у поведінці, діяльності та ставленні до людей, колективу, до себе, речей, роботи і тощо.
Темпера́мент (лат. temperamentum — «належне співвідношення частин») — вроджена (біологічно зумовлена) і мало змінна властивість людської психіки, що визначає реакцію людини на інших людей та на обставини.
Темперамент становить основу розвитку характеру. З фізіологічної точки зору, темперамент — тип вищої нервової діяльності людини.
У чистому вигляді темпераменти зустрічаються вкрай рідко
Отже, робимо висновок – сьогодні будемо говорити про особистісні якості людини про його темперамент.
7. Вивчення темпераменту. Перегляд відео ролика «Класифікація темпераменту за Гипократу.
Давайте охарактеризуємо
- Кожен тип темпераменту маєсвої характеристики.
співвідношення типів нервової системи і темпераментів виглядає наступним чином:
1) сильний, врівноважений, рухливий тип («живий», по В. П. Павлову — сангвінічний темперамент;
2) сильний, урівноважений, інертний тип («спокійний», по В. П. Павлову — флегматичний темперамент;
3) сильний, неврівноважений, з перевагоюзбудження («нестримний» тип, по В. П. Павлову — холеричний темперамент);
4) слабкий тип («слабкий», за В. П. Павлову — меланхолійний темперамент).
8. Вправа «Подарунок».
Зараз, будь ласка, встаньте в коло, розрахуйтеся за порядком і запам'ятайтесвій номер. Відмінно.
Тут, у цій кімнаті, для кожного з вас є невеликий подарунок. Згадайте свій номер, під таким же номером визнайдете свій подарунок. І пам'ятайте, ніщо не випадково. Те, що скаже твій подарунок, - призначене сааме тобі.
Кожен знаходить вкімнаті кулька зі своїм номером, всередині якого написано побажання. Приклади побажань:
1. Щоб контролювати ситуацію, треба залишатися спокійним.
2. У суперечці умій вислухати співрозмовника до кінця.
3. Поважайте почуття інших людей.
4. Будь-яку проблему можна вирішити.
5. Будь уважний до людей, з якими спілкуєшся.
6. Не сердься, посміхнися.
7. Почни свій день з посмішки.
8. Будь впевненіше в собі.
9. Відкрий своє серце, і світ розкриє свої обійми.
10. Поглянь на свого кривдника – може, йому просто потрібна твоя допомога.
11. Будь позитивним.
12. Стався до інших людей так, як тобі хотілося б, щоб ставилися до тебе.
13. Не засмучуйся через дрібниці.
14. Безвихідних ситуацій не буває
15. Від посмішки стане всім світліше
9.Рефлексія, підведення підсумків
Давайте згадаємо, про що ми з вами сьогодні говорили? Які питання вирішували? Що нового дізналися?
Висновок:
Людина, яка знаходиться поруч з тобою, відрізняється від тебе. Це не означає, що він гірший за тебе; він просто інший, зі своїми сильними або слабкими сторонами особистості.
У будь-якому колективі є представники різних типів темпераментів, але це їм ніяк не заважає жити в мирі і дружбі один з одним.
Хлопці та дівчата, у висновку я хочу сказати вам, що професій у світі дуже багато. Важливо, щоб з усього цього розмаїття ви вибрали правильнее рішення.
Кожна професія корисна, потрібна, шанована.
ЗАНЯТТЯ 2.
«Обираєш професію - обираєш долю»
Мета: привернути увагу школярів до важливого вибору в житті людини - вибору професії; сформувати в них свідоме й відповідальне ставлення до цього вибору; надати учням уявлення про різноманітність існуючих професій; формувати повагу до праці людини; виховувати повагу до людей різних професій, до їхньої праці.
Обладнання: презентація «Людина для професії чи професія для людини?», саморобні плакати-вислови, аркуші формату А4, маркери, стікери, скочт, таблиці, кросворди, роздатковий матеріал, кольоровий папір, картки, плакати «Квітка сподівань» «Правила роботи».
Хід заняття
Дорога, шлях, стежина. Слова-синоніми. Усі вони різні за формою, але близькі за значенням. Дорога манить ступити на неї. Але коли ступиш — не зупинишся. Вона то спускається вниз, то піднімається вгору, далеко до заповітної мрії. Але яка ж дорога найкраща? Як важливо вибрати в житті свою дорогу. Від того яку ти вибереш, як ти підеш по ній, з ким, хто тебе поведе, залежить твоя доля. Незабаром ви повинні будете зробити перший серйозний крок у майбутнє. І ціна цього кроку — ваша доля. Напевно, нікому не треба пояснювати, що в умовах твердої конкуренції на ринку праці місце під сонцем зможе завоювати лише той, хто зможе довести свою компетентність, корисність.
Нашу з вами зустріч я розпочну з притчи.
Якось один народ вів нелегку боротьбу проти загарбників. І коли всім стало ясно, що вони програють битву, вояки вже не вірили своєму воєначальнику, пішла паніка, тоді люди обернулися до Господа і попросили: «О, Господи, допоможи нам, покажи, де та людина, яка поверне військо і надихне його на перемогу над ворогом!» Господь змилувався й показав дім, де жила така людина. Це був дім шевця. Отже, людина, яка могла бути генералом, шила не дуже гарне взуття, а бездарний генерал вів військо до поразки.
В чому ж суть притчи?
Отже, ви зрозуміли, що на сьогоднішньому уроці ми з вами будемо говорити про вибір професії. Тема нашогозаняття: «Обираєш професію - обираєш долю» .
Для того, щоб почати роботу ми повинні мати гарний настрій. Ви, мабуть, чули про «гормони щастя». Що ж це таке? У нашому головному мозку виробляються ендорфіни – «гормони щастя». Найпростішим способом підвищення концентрації ендорфінів є поїдання шоколаду. Шоколад – це відмінний антидепресант. Він стимулює викид ендорфінів, які покращують настрій і підтримують тонус організму. За даними істориків, видана заміж за Людовика ХІІІ, дочка іспанського короля Ганна Австрійська використовувала привезений з батьківщини шоколад як рятівний засіб від самотності і ностальгії. Тож давайте почнемо заняття із збільшення «гормонів щастя» в нашому організмі – з’їмо шоколадну цукерочку.
Мета: створення позитивної атмосфери на занятті, розкрити свою мрію щодо вибору майбутньої професії.
Зараз кожен з вас називатиме своє ім’я, а потім назве професію чи вид професій, який починається на першу букву вашого імені. Ну, наприклад: мене звати Оксана – організатор.
Обговорення:
Мета: виявити очікування підлітків від тренінгу й рівень зацікавленості проблемою.
Учасники на кольорових стікерах - пелюстках квітки записують свої очікування від тренінгу й прикріплюються на плакат, де намальовано стебло квітки.
Вибір професії - складний та відповідальний період в житті кожної людини. Обираючи професію, людина здійснює не тільки вибір роду занять, але й складний процес самовизначення, визначає своє місце у житті. Роблячи вибір, людтна дає відповіді на питання:
5.Який стиль життя обирати ?
Вибір професії – один з найбільш відповідальніших рішень,які людина приймає у своєму житті. Звичайно, можна перервати навчання якщо на третьому курсі ти зрозумієш що ця справа не твоя ,а можна за декілька років залишити роботу, яка не подобається. Однак час буде втрачено і розчарувань багато .
Свідомо обрана професія допомагає людині реалізувати свої фізичні, розумові та душевні самовизначення Вибір професії - чи не найголовніший чинник того, як складеться ваше подальше життя та як ви в ньому будете себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності. Саме від того, як людина працюватиме, залежатиме майбутнє не тільки сім’ї, але й держави.
А зараз подивіться, що говорить Конституція України про права громадян на працю.
Стаття 43. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно - технічного навчання, підготовки та перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Використання примусової праці забороняється.
Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Право на своєчасне одержання нагороди за працю захищається законом.
То що ж таке, на вашу думку, праця, професія?
Перейдемо до вправи, яка називається
6) «Мозковий штурм»
1.Що таке професія? (Професія — це рід трудової діяльності.)
Професія – це вид трудової діяльності, який вимагає певного рівня знань, спеціальної підготовки і може бути джерелом доходу.
Слово «професія» виникло на Землі дуже давно, що підтверджують найдавніші пам’ятки, знайдені археологами. Свідоцтво про роль усвідомленого вибору професійної діяльності ми знаходимо навіть у Новому заповіті (послання св.апостола Павла до римлян 12.6,7,8).
Професія - це конкретна діяльність, ремесло, комплекс функцій, рід роботи, який виконує людина, і який є складовою якоїсь трудової діяльності.
2. Що необхідне у першу чергу, щоб отримати професію? (Освіта.)
3. Президент, двірник, прибиральниця — це професії? (Ні, тому що ніде не навчають цим заняттям, хоча вони є трудовою діяльністю.)
4. На що ми сподіваємось, отримуючи професію? (Вона приноситиме нам радість, задоволення й забезпечуватиме матеріально.) (Робота з термінами - слайд
У кожній професії є свої різновиди праці - спеціальності. Наприклад, немає вчителів загалом, а є вчитель біології, історії, географії та ін.
5.Що таке спеціальність? Які спеціальності ви знаєте в професії лікаря, вчителя? (Вид заняття в межах однієї професії.) Спеціальність - це комплекс знань, умінь і навичок, необхідних для певного роду діяльності в рамках тої чи іншої професії
6. Що таке посада? (Це перелік обов'язків, які покладаються на певну людину і є обов'язковими для виконання.)
- Молодці. А зараз пропоную вам попрацювати в группах.
Завдання: визначити професію, посаду, спеціальність і пояснити на таких прикладах:
1-ша група:
головний бухгалтер — бухгалтер — бухгалтер - касир;
старший інженер — інженер — інженер-технолог;
головний лікар — лікар — терапевт.
2-га група:
учитель початкових класів — учитель — завуч;
продавець — завідувач відділу — продавець продовольчих товарів;
бригадир — будівельник — штукатур.
(Робота з термінами - слайд )
В наш час за підрахунками спеціалістів нараховують понад 55 тисяч професій.
Слід відмітити, що кількість професій швидко змінюється. Щорічно виникає більше 500 нових професій, причому процес природного відмирання старих професій проходить значно повільніше ніж народження нових.
Цікаво, що більше 50% існуючих в наші дні професій ще 30 років тому взагалі були невідомі. Особливо багато нових професій являють собою різновидності назв різних агентів і менеджерів, наприклад, комерційний агент, рекламний агент, менеджер з персоналу, фінансовий менеджер та ін.
Відносно нові професії з'явилися в галузі інформаційного проектування і забезпечення: менеджер інформаційних систем, адміністратор комп'ютерних мереж, спеціаліст з комп'ютерного дизайну тощо.
Наведені факти ситуації вибору професії переконливо свідчать, що для його правильності необхідно знати з чого вибирати. Для цього доцільно мати класифікацію професій, виділення певних груп, об'єднаних спільними вимогами до працівника.
3. Сьогодні існує декілька підходів до класифікації професій. Їх можна умовно розділити на великі групи: фізична або розумова. Щоб людині легше було орієнтуватися у світі професій, вчені розділили їх на 5 типів, в залежності від предмету праці ( за Є. Климовим) :
1. Людина - природа.
2. Людина - техніка.
3. Людина - людина.
4. Людина - знакова система.
5. Людина - художній образ
Перший тип: людина - природа. Люди цих професій мають справу з живою і неживою природою (ветеринар, агроном, гідролог, вівчар, механізатор, тракторист). Для них характерний загальний предмет праці - тварини і рослини, грунт і повітряне середовище. Вимоги: спостережливість, терплячість, дбайливе ставлення до природних об'єктів, акуратність, фізична витримка, вміння передбачати результати своєї праці
Другий тип: людина - техніка. Вимоги: професії потребують від спеціаліста широкого використання різних схем, креслень, графіків. Важливим є вміння переводити умовні позначення креслень, схем у наочно-конкретні образи та оперувати ними. Необхідно також володіти комплексом рухових навичок: точність і плавність рухів, швидке перемикання й розподіл уваги. Це можуть бути льотчики, водії, матроси, токарі, слюсарі та інші професії, які використовують
технічні пристрої.
Третій тип: людина - людина. Предметом праці у цій професії є інша людина, а характерною рисою діяльності - вплив на інших людей. Вимоги: високі моральні якості, вміння налагоджувати взаємини з людьми. До такого типу професій належать учитель, лікар, журналіст, продавець.
Четвертий тип: людина - знакова система. Фахівці такого типу використовують в своїй праці різні знаки: усна і письмова мова, цифри, хімічні та фізичні символи, ноти, схеми, карти, графіки, малюнки, дорожні знаки і т. п. Вимоги: гарна пам'ять, точність сприймання, стійкість концентрованої уваги. Це бухгалтери, учені, люди, що працюють в лабораторіях, наукових центрах.
П'ятий тип: людина - художній образ. Людей цього типу відрізняє наявність живого образного мислення, художня фантазія, талант. Вимоги: розвинений художній смак, художні і творчі здібності. Це музиканти, художники, актори, дизайнери та ін.
Щоб не помилитися у виборі професії, потрібно врахувати свої психологічні особливості, здібності, фізичні можливості.
Зараз ви будете працювати в групах.
8 .Гра «Знайди будинок»
Зараз ми з вами з’ясуємо, як ви орієнтуєтесь у групах професій, наскільки вони вам відомі.
Завдання: прикріпити назву професії під відповідним будиночком із зазначеною групою.
Людини-природа |
Людина-техніка |
Людина-знакові ситеми |
Людина-людина |
Людина-художній образ |
Агроном |
Слюсар |
Бухгалтер |
Секретар |
Артист |
Зоотехнік |
Електрик |
Програміст |
Вчитель |
Косметолог |
Лісник |
Водій |
Діловод |
Підприємець |
Візажист |
Доберіть якомога більше прикладів професій певного типу.
(Перша група - «Людина - природа», друга група - «Людина - техніка» і т. д.)
Час минув. Яка група підібрала найбільше професій? Слухаємо ваші відповіді.
9.Тестування «Професійна придатність» (додаток 2)
10 .Знайди професії
Як у краплині води можна побачити море, так і в будь-якому рукотворному предметі можна побачити професії людей, чия праця вкладено у цей предмет. Як дізнатися, які професії нині потрібні? Подивіться навколо себе, і вам все стане ясно.
Складіть список професій, які потрібні для виготовлення таких предметів:
- шкільна парта (перша група);
- шкільний підручник (друга група);
Час минув. Слухаємо ваші відповіді.
Які професії повторюються?
Про що це говорить? Але всіх людей цих професій хтось вчив і лікував, хтось будував ці заводи і фабрики, хтось ремонтував водопровідні крани, хтось прибирав у приміщеннях, тому до потрібних професій ми причислим і... (вчителя, лікаря, будівельника, сантехніка тощо).
Можна сказати, що будь-яка рукотворна річ, яка нас оточує - це результат праці багатьох людей різних професій. І поки ми користуємося партами, підручниками, зошитами та іншими речами, ці професії будуть потрібні.
11. Рефлексія:
Хто (і скільки) з учнів отримали саме те, що бажали (записали)?
Кому (і скільком) пощастило, і вони отримали те, що не записали, але бажали б?
Хто (і скільки) незадоволений тим, що отримали?
Підведення підсумків:
В даному випадку ми можемо зробити лише один висновок: «на долю надійся, але й сам не сиди». Потрібно більш свідомо підходити до вибору професії.
ЗАНЯТТЯ 3.
«Формула професії»
Мета: формувати в учнів уявлення про зміст і значення праці людей різних професій, значення їх праці для інших людей;розкрити зв’язки між працею людей і ставленням до них; виховувати повагу до людей праці, працелюбність.
Обладнання: роздатковий матеріал, геометричні фігури, папір, маркери, комп’ютер, фото професій, кольоровий папір.
Хід заняття
Вибір професії – це друге народження людини. Це питання досить складне й серйозне. Адже вибір професійного шляху багато в чому визначає нашу долю. Кожна окремо взята професія – це цілий світ, цікавий і незвичайний. Тому вибір професії – це задача з багатьма невідомими.
Скажіть, будь ласка, що вийде, якщо довжину нашої класної кімнати помножити на ширину? (Площа класної кімнати.)
А що вийде, якщо скласти три слова: «хочу», «можу» і «треба»?
Я відкрию вам секрет: вийде правильний вибір професії.
Як пояснити цю формулу? У ній всього три величини:
хочу - це все, що мені подобається, до чого лежить душа; простір бажань, цілей, інтересів і прагнень.
можу - це все, що мені по силам, за здібностями; простір здібностей, талантів і стану здоров’я
треба - це все, що потрібно для суспільства, країни. попит на обрану професію на ринку праці.
Оптимальний вибір професії лежить на перетині цих трьох просторів, які обов’язково потрібно враховувати. Правильний вибір професії дозволить повністю реалізувати потенціал людини, уникнути розчарувань і невпевненості в собі та в своєму майбутньому.
3.Тестування.
Може бути, трохи розібратися в собі вам допоможе жартівливий тест з геометричними фігурами. Використовуючи три геометричні фігури - трикутник, коло, квадрат, намалюйте чоловічка, що складається з 10 елементів. Повинні бути використані всі три види фігур. Якість малюнка не має значення. Якщо намальовані зайві елементи - їх треба закреслити, якщо їх не вистачає - домалювати відсутні. Час виконання - 30 с.
Тепер підрахуйте кількість трикутників.
А тепер слухайте ключ до тесту.
Перший тип: 6-8 трикутників - тип керівника, хороші викладачі. Яскраво виражене прагнення до лідерства, добре розбираються в людях, працюють з інформацією.
Другий тип: 5 трикутників. Відповідальний виконавець, хороші організаторські здібності. Професіонал, до дрібниць продумує свою діяльність.
Третій тип: 4 трикутника. Різноманітність інтересів і талантів. Схильність до індивідуальної роботи.
Четвертий тип: 3 трикутника. Тип вченого. Раціональний, об'єктивний, легко переключається з одного виду діяльності на інший.
П'ятий тип: 2 трикутника. Інтерес до мистецтва і людині. Тонко відчуває все нове і незвичайне.
Шостий тип: 1 трикутник. Винахідник, конструктор, художник. Володіє багатою уявою.
Звичайно, цей тест не відображає все різноманіття ваших талантів. Але, може бути, він допоможе вам замислитися про себе, про своїх можливостях і здібностях і почати розвивати ці здібності. У кінцевому підсумку це допоможе вам у виборі життєвого шляху.
Вибір вважається правильним коли:
- майбутня робота буде приносити радість, а не розчарування;
- людина володіє певними якостями, які необхідні для цієї роботи – інтелектуальними, фізичними, психологічними;
- професія користується попитом на ринку праці.
Але існує багато випадків, коли людина, отримавши ту чи іншу професію, після закінчення навчання влаштовується на зовсім іншу роботу. Чому це відбувається, ми і спробуємо з вами з’ясувати.
4. «Мозковий штурм» (робота в групах)
1 група – «Визначте, хто і що впливає на вибір професії»
2 група – «Назвіть типові помилки при виборі професії».
Існує 8 факторів вибору професії (за Е.А. Климовим).
• Позиція старших членів сім’ї
• Позиція товаришів, подруг
• Позиція вчителів, шкільних педагогів
• Особисті професійні плани
• Здібності
• Рівень домагань суспільного визнання
• Інформованість
• Схильності
Типовими помилками при виборі фаху є:
-«Тиснуть» батьки.
- Йдуть за модою.
- Нічого не знають про професії, яку обрали.
- Не хочуть дізнаватися про негативні сторони професії.
- Не мають здібностей і нахилів до цієї професії.
- Наслідують героїв кіно і телесеріалів.
- орієнтація відразу на професію високої кваліфікації;
- неадекватні ставлення щодо престижності та не престижності професії;
- вибір професії „ за компанію”;
- перенесення ставлення до навчального предмета на професійну діяльність, захоплення лише зовнішніми ознаками;
- незнання і недооцінка своїх фізичних особливостей, стану здоров’я;
- невміння оцінити свої здібності і мотиви вибору.
На виконання завдання – 5 хвилин. Звучить спокійна музика. Учні записують усі варіанти на аркушах. Після цього вибирають спікера від кожної групи, який презентує результати роботи).
Діти, ми з вами говорили, що обираючи певну професію, треба враховувати свої здібності, навички і певні вміння. Із великої кількості професій можна виділити 7 небезпечних. До них належать такі:
— рятувальники;
— поліцейські;
— військові;
— таксисти;
— будівельники;
— журналісти;
— лікарі (трапляються випадки інфікування лікарів від пацієнтів, а також люди цієї професії працюють з інфекціями, вірусами, мікробами, лікують психічно хворих, наркоманів, людей із відкритими формами туберкульозу – тому професійні захворювання у цій сфері – не рідкість).
Вчитель:
— А зараз я пропоную вам відгадати, про яку професію йде мова.
(Психолог зачитує характеристики різних професій, а учні відгадують)
1. Учений, що займається вивченням минулого людства та речовими джерелами (Археолог).
2. Займається виведенням сортів, гібридів, культур і порід (Селекціонер).
3. Вивчає стан води, землі, повітря, шкідливих речовин, виявляє причини, складає прогноз розвитку ситуації, з’ясовує причини природних катаклізмів (Еколог).
4. Цей фахівець має широке коло діяльності, розподілене на безліч вузьких спеціальностей. Його часто називають технологом життя, тому що він займається композицією, пакуванням, ландшафтом. Повинен мати такі якості: уява,образне мислення (Дизайнер).
5. Без якої професії не було б інших професій? (Учитель).
5 .Ділова гра «Аукціон життя»
Вибір професії,як і будь який вибір – це прийняття рішень при великій кількості альтернативних варіантів та необхідності враховувати різноманітні фактори. Адже займатися тим, що тебе цікавить, приносить радість, – одна з умов відчуття життєвої повноцінності. Роздумуючи над питаннями «Яким спеціалістом стати у майбутньому?», кожному з вас насамперед важливо і досить чітко розставити пріоритети своїх загальних життєвих цінностей. Обрана професія повинна вкладатися в схему бажаного вами стилю життя, допомагати в досягненні мети. Для того щоб зважити і цю ситуації, пропоную вам взяти участь у грі, яку можна назвати «Аукціон життя».
6. Вправа «Вибір професії за знаком зодіаку»
А чи знаєте ви, що на сьогоднішній день, як варіант, можна вибрати професію і за гороскопом. Дотримуючись порад зірок, можна, наприклад, не тільки вибрати собі одяг, парфуми або правильно побудувати свої відносини з коханою людиною, але й обрати професію. Зараз поговоримо про те, що радять зірки кожному знаку Зодіаку. Отже:
Овен (21 березня - 20 квітня). Має схильність до керівництва, успішно працює в галузі юриспруденції, хірургії і військової справи. Інтелектуальний знак. Більшість Овнів - обдаровані оратори й письменники. Можуть знайти застосування в журналістиці, на радіо і телебаченні. Не люблять одноманітності та монотонності.
Телець (21 квітня - 21 травня). Прагне до матеріального забезпечення і творчого самовираження. Тільці - прекрасні актори і музиканти, терплячі бізнесмени. Колеги їх поважають і цінують. Представники цього знаку відмінно справляються з розрахунками. Часто віддають перевагу сільськогосподарським професіям.
Близнюки (22 травня - 21 червня). Люблять поєднання інтелекту та швидкості реакції. Чудові кравці, дантисти і ювеліри. Схильні до мистецтва, поезії та вивчення мов. Успішно працюють у сфері торгівлі. Не виносять критики. Близнюки винахідливі, а також багаті ідеями.
Рак (22 червня - 22 липня). Чудові кулінари, декоратори, дизайнери інтер'єрів, а так само - педагоги. Їм подобається працювати з дітьми. Працьовиті й акуратні. Раки володіють творчим підходом до роботи. Найчастіше обирають ту роботу, яка приносить задоволення й радість.
Лев (23 липня - 23 серпня). Знак, який жадає поклоніння й любові. Заради цього Леви готові неймовірно багато працювати. Обожнюють театр. Все, що роблять люди цього знаку, просякнуте творчістю й оригінальністю. Їм підходить організаторська й суспільна діяльність.
Діва (24 серпня - 23 вересня). Пунктуальні, завжди тверезо мислять. Надають перевагу редакторській та дослідницькій роботі. Уважні, добрі лікарі, вчителі, фармацевти. Діви дуже відповідальні. Володіють критичним складом розуму, акуратністю, точністю, сумлінністю.
Терези (24 вересня - 23 жовтня). Відмінні адвокати, дипломати, церковники. Прагнуть до гармонії в світі. Серед терезів багато художників, артистів. Як правило, віддають перевагу праву. Легко ладнають з людьми, але при цьому не допускають нервозності й бруду.
Скорпіон (24 жовтня - 22 листопада). Люди даного знаку Зодіаку люблять роботу, яка вимагає складності, багато уяви, сили волі, мужності. Тонкі психологи і відмінні хірурги. Часто працюють в технічних, фізичних, хімічних лабораторіях. Успішні спортсмени. Наполегливі й працелюбні.
Стрілець (23 листопада - 21 грудня). Інтелігентні, врівноважені люди. Прекрасні мислителі і філософи. Вибирають професію ветеринара, церковника, лектора. Стрільці волелюбні, обожнюють подорожувати і часто змінювати місце проживання.
Козероги (22 грудня - 20 січня). Представники цього знаку грунтовні й завзяті у житті. Чітко рухаються до поставленої мети. Козероги - старанні й акуратні бізнесмени, ремісники, архітектори, а також інженери. Мають схильність до фінансової сфери діяльності. Успішні, скурпульозні та безкомпромісні.
Водолій (21 січня - 19 лютого). Люди - генії. Їм підвладна будь - яка професія. Вони наділені артистичним талантом, гарним смаком.У роботі уникають монотонності і рутини. Щасливі в політичній, науковій і громадській діяльності.
Риби (20 лютого - 20 березня). Практичні і цілеспрямовані, артистичні, містичні й мрійливі. Більшість людей цього знаку Зодіаку належать мистецтву. Мають дивну інтуїцію, життєве розуміння. Прекрасні громадські діячі, викладачі, психіатри, лікарі.
Я думаю, що астрологічні прогнози стануть вам в пригоді і в майбутньому допоможуть при виборі професій.
— Зараз я хочу запропонувати вам незвичні характеристики професій з елементами гумору , а ви повинні назвати ті, які, на вашу думку, найбільше відповідають цій характеристиці.
1. Назвіть найзеленішу професію (садівник, лісник, квітникар-декоратор).
2. Назвіть найсолодшу професію (кондитер, продавець кондитерського відділу, пекар).
3. Назвіть найбільш дитячу професію (вихователь, педіатр, няня, вчитель).
4. Назвіть найсмішнішу професію (комедійний актор, клоун, гуморист).
5. Назвіть найсерйознішу професію (юрист, суддя, сапер, хірург).
6. Найгрошовитіша (банкір, боксер, модель)
4. Найволохатіша (перукар)
- Чи може жити людина без професії?
1. Я вважаю, що без професій людині прожити не можна.
2. Я теж думаю, що не можна, бо улюблена праця звеличує людину.
3. А на мою думку, без професій, без улюбленої справи людина існує, а не живе.
4. Професію не слід обирати за компанію. Такий вибір тільки випадково буває вдалим.
Підведення підсумків .
Ви помітили, що в кожного на парті лежить квітка на пелюстці квітки напишіть, ким ви хочете бути, а на інших – якими ви хочете бути?
Приклейте до дошки свої квіти.
Шановні гості! хоч зараз за вікном зима, ми даруємо вам свій яскравий букет.
Які почуття залишилися після класної години? Які відкриття ви для себе зробили?
7. Вправа „ Квітка сподівань»”
А тепер шановні учасники, підійдіть до плаката „ Квітка сподівань”, ті чиї очікування на початку роботи виправдалися, залишаються без змін.
І якщо більша частина стікерів виявилася незмінною, то це означає, що склалася не просто група, а команда, й дякує учасникам за зворотній зв’язок.
Вибір професії – це справа не одного дня. Сьогодні ми зробили початок, а вдалий вибір залежить від вас. Звичайно, всі галузі й професії ми сьогодні не згадали. Мені хочеться нагадати вам усім - яку професію ви б не обрали, який фах ви б не освоїли, фахівці і професіонали у своїй справі завжди потрібні, незалежно від моди на професію чи затребуваність на ринку. Не орієнтуйтесь лише на престижність професій. Тому сміливо можете обирати і фах вчителя, лікаря, юриста, машиніста. Я знаю, що у кожного з вас є вже своя потаємна мрія, щодо вибору професії. Головне, щоб ви відповідально ставилися до обраного шляху, адже ваш правильний вибір - запорука вашого майбутнього добробуту, бо всі ми, обираючи професію для себе - обираємо долю.
А нашу сьогоднішню зустріч я хочу закінчити словами поета В. Симоненка:
Є тисячі доріг. мільйон стежинок,
Є тисячі ланів, але один лиш мій...
Дякую всім за співпрацю!
ЗАНЯТТЯ 4.
«Усвідомлений вибір професії»
Мета: ознайомлення учнів з формами поділу праці, історією виникнення професії, поняття «професія», вибір професій, спеціальність, класифікація професій.
Обладнання: таблиця «Професії й спеціальності»;тест Джон Холланда; інтерактивна дошка.
Хід заняття
1) Вступне слово.
Сьогоднішньому уроці ми з вами будемо говорити про свідоми вибір професії.
ЗАНЯТТЯ 5.
« Роль сім'ї у професійному визначенні підлітків.»
Мета: ознайомити батьків із особливостями деяких професій; підготувати батьків до вибору майбутньої професії; пояснити, які чинники впливають на вибір майбутньої професії; формувати свідомість, відповідальність за вибір майбутньої професії; виховувати любов до праці, почуття колективізму, взаємодопомоги.
Обладнання: роздатковий матеріал, комп’ютер, аркуші.
Вид роботи: батьківські збори
Хід роботи
1.Вправа «Вітання»
В якості привітання,запропоную використати прийом «Вогник» (батьки передають один одному «вогник добра», при цьому називають приметники-означення до своїх дітей.
А почну я з притчи.
Якось один народ вів нелегку боротьбу проти загарбників. І коли всім стало ясно, що вони програють битву, вояки вже не вірили своєму воєначальнику, пішла паніка, тоді люди обернулися до Господа і попросили: «О, Господи, допоможи нам, покажи, де та людина, яка поверне військо і надихне його на перемогу над ворогом!» Господь змилувався й показав дім, де жила така людина. Це був дім шевця. Отже, людина, яка могла бути генералом, шила не дуже гарне взуття, а бездарний генерал вів військо до поразки.
У чому ж суть притчи? (У правильному виборі професії)
2. Оголошення теми
3. Інформаційне повідомлення.
Чизнаєте ви свою дитину? «Звичайно!» - дадуть відповідь майже всі батьки. Ось як сказала польський педагог Галина Філіпчук: «Ми займаємося своїми дітьми з перших днів життя. Це ми, батьки, годуємоїх, одягаємо, купаємо і вкладаємо спати, вчимо їх робити перші кроки і вимовляти перші слова. Це ми знайомимо дітей з навколишнім світом, втішаємо, коли вони плачуть, чергуємо в їх ліжку під час хвороби. Чи може хто-небудь знати дитин краще його матері і батька – найбільш близьких йому людей, люблячих і самовідданих?».
Багато батьків вважають, що свою дитину вони знають дуже добре. Чим менше наша дитина, тим ми краще знаємо. Але вже в дошкільному віці, що наші судження про нього стають все більш приблизними. І можливо, через 10-12 років виявимо в особі своєї дитини абсолютного незнайомця.
Тому прошу Вас пройти анкету
(Звіряються з результатами дітей)
ШАНОВНІ БАТЬКИ!
Вибір професії - важлива та відповідальна справа!
Це складне завдання навіть для дорослих людей, що володіють певною особистісною зрілістю. Ще більше вона складна для підлітків з обмеженими можливостями здоров'я. Тому допомога батьків в її вирішенні важлива і необхідна. Адже саме батьки краще відчувають і знають свою дитину, спостерігають її характер, звички та інтереси протягом багатьох років і завжди повинні бути готові прийти на допомогу першими. Обираючи професію, потрібно враховувати впершу чергу інтереси дитини, її схильності, здібності, бажання, стан здоров'я і тільки потім сімейні традиції й інтереси.
А зараз ми помандруємо у світ професій і познайомимося із класифікацією спеціальностей за п'ятьма типами.
Групова робота
Кожна група отримує приклади професій, які потрібно розділити за 5 типами (Кожного виду професій по три)
Агроном, водій, перекладач, програміст, перукар, вчитель, електрик, кулінар, ветеренарний лікар, міліціонер, бухгалтер, продавець, садівник, архітектор, будівельник.
Типи професій |
Приклад |
Людина-природа |
Агроном, ветеренарний лікар, садівник |
Людина-художній образ |
Архітектор, кулінар, перукар |
Людина-техніка |
Водій, будівельник, електрик |
Людина-знакова система |
Бухгалтер, програміст, перекладач |
Людина-людина |
Вчитель, продавець, міліціонер |
У світі існує більше 40 тисяч професій. Щоб дізнатись істину, щодо кількості професій в Україні, необхідно зазирнути до книги, котра має назву «Класифікатор професій». Це – державний стандарт, де зібрано понад 8250 найменувань професій.
Саме ці фактори обумовлюють і обгрунтовують правильний вибір професії.
6. Вправа «Ситуації»
1. Марта дуже гарно пише твори, їй подобається українська мова та література. Крім того, вона захоплюється вивченням англійської мови, має математичні здібності. Вона не хоче вступати до педагогічного ВНЗ, оскільки в майбутньому планує знайти високооплачувану роботу. Марта дуже комунікабельна і вміє організувати людей. Велика кількість можливостей заважає їй зробити правильний вибір. Що можна порадити Марті?
2. Олексій увесь свій вільний час витрачає на комп'ютерні ігри. Він пройшов найпопулярніші та найновіші стратегії. Шкільні предмети Олексію подобаються мало, тому час від часу він прогулює їх. Особливо в нього великі проблеми з фізикою та математикою. У майбутньому Олексій хоче вивчитись на програміста, оскільки вважає, що добре розуміється в комп'ютерах. Крім того, тато обіцяв залагодити справи з іспитами. Чи варто Олексію йти вчитись за цією спеціальністю?
3. Андрій з дитинства захоплюється технікою. Він водить машину, ремонтує її, годинами сидить у гаражі. Найближча його ціль — отримати спеціальність інженера-механіка, а якщо не вдасться, тоді піти вчитись у технікум на автослюсара, хоча в нього є хороші математичні здібності. Батьки вважають, що ця професія низького рівня і до того ж не престижна. Вони завжди хотіли, щоб їхній син став успішним економістом. Чи варто Андрію відмовитись від «брудної» роботи на користь престижної спеціальності?
4. У Ксенії є мрія — працювати менеджером у престижній фірмі. Вона знає, в чому полягає робота менеджера, яка специфіка його роботи. Ксенія активно цікавиться питаннями економіки, у яких повинен орієнтуватись менеджер. Крім того, вона навіть планує піти на курси бухгалтерів-економістів. Спілкування з людьми в неї мінімальне — батьки та кілька друзів, оскільки більшість вільного часу вона проводить в Інтернеті, де їй подобається шукати потрібну інформацію. Чи згодні ви з тим, що Ксенія стане справжнім професіоналом?
5. У Вадима хороші успіхи з предметів науково-природничого циклу. Його батьки — медики. Хлопець також хоче стати лікарем. Але в нього поганий зір. Це серйозна перешкода на шляху до досягнення його цілі. Як ви вважаєте, чи варто хлопцеві зупинитись на шляху до досягнення цілі?
6. Сергій погано вчиться в школі, не проявляє зацікавлення до жодного з шкільних предметів. Вільний час він проводить перед телевізором або в товаристві однолітків. Батьки хочуть, щоб Сергій вступив до ВНЗ. Як вважаєте, яким буде вибір Сергія?
7. Підсумки
Коли ми говоримо про професійну діяльність, то часто вживаємо вираз - «людина на своєму місці» або навпаки - «людина не на своєму місці». З цього приводу є прекрасна притча:
Про удачу
Було два брати, обидва займалися землеробством. У старшого брата справи йшли більш-менш, а у молодшого, що б він не робив, нічого не виходило.
Прийшов молодший брат на поле до старшого, щоб перейняти досвід. Дивиться - по полю старшого брата ходить молода, красива, пишногруда, радісна дівчина.
Запитує він:
- Хто ти?
- Я - Удача твого брата, - відповідає дівчина.
- А де моя Удача? – запитує молодший брат.
- А он - підкущем спить, обдерта і некрасива, - відповіла та.
Підійшов молодший брат до своєї Удачі, будить її:
- Що ж ти спиш, я мучуся, працюю, у мене нічого не виходить, а ти спиш тут.
А Удача відповідає:
- А ти не тим займаєшся, займися торгівлею - і я розквіту.
Отже, дайте своїй дитині право вибору майбутньої професії, але й незабувайте те, що кожен з нас – це частина їх. Ми родина… А родина – це справжній рахунок у банку. Не залишайте його порожнім. Ніколи. Щодня кладіть на нього любов, ніжність, жертовність. Відсотки з такого капіталу є воістину незліченними. (Бруно Ферреро)
Підбиваючи підсумки, хочу сказати: зробити правильний вибір – значить обрати таку професію, яка потрібна суспільству, тобто затребувана на ринку праці. Крім того, вона повинна бути доступною для ваших дітей, відповідати їхнім природним здібностям, знанням і вмінням. І найголовніше – обрана професія має приносити радість,достаток,задоволення.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ.
1. Александрова, Н. А. Значення показників функціонування сім'ї у професійному самовизначенню старшокласників / Н. А. Александрова // Практична психологія та соціальна робота. – 2011.
2. Близнюк, Н. Профорієнтаційна робота у школі / Н. Близнюк // Завуч (Шкільний світ). – 2012. – №15.
3. Бякова, Н. В. Групповая профориентационная игра «Путь в профессию» / Н. В. Бякова // Воспитание школьников. – 2011. – №1. 14. Волобуєва, Т. Підготовка педагога до профорієнтаційної роботи як підсистема неперервної педагогічної освіти / Т. Волобуєва // Освіта України. – 2011. – №1/2.
4. Гвардіон, Н. Розум і краса врятують світ : година спілкування з профорієнтації / Н. Гвардіон // Позашкілля (Шкільний світ). – 2011. – №4. –
5. Глазков, Ю. Забезпечуємо потребу учня в освіті / Ю. Глазков // Директор школи (Шкільний світ). – 2011. – №44. – С. 1, 22-23.
6. Горбатюк, І. А. Світ професій і твоє місце у ньому / І. А. Горбатюк // Позашкільна освіта. – 2013. – № 5. – С. 6-16.
7. Зайчук, С. Ранній вибір майбутньої професії / С. Зайчук // Психолог (Шкільний світ). – 2012. – №2. – С. 8-11.
8. Закатнов, Д. О. Технології підготовки учнівської молоді до професійного самовизначення :
9. Качур, Г. Ефективна організація правильного вибору / Г. Качур // Управління освітою (Шкільний світ). – 2011. – №17.– С. 2-16. – Вкладка.
10. Коренькова О. Крок у майбутнє : профорієнтаційне заняття з елементами тренінгу / О. Коренькова // Психолог. – 2013. – № 11/12. – С. 108-109.
11. Лапій, В. «Готуємо школярів до свідомого вибору професії…» // В. Лапій. – Педагогічна думка. – 2012. – №4.
12. Липова, Л. Вибір профілю навчання – важливий крок до професійного самовизначення / Л. Липова, В. Малишев, П.Замаскіна // Практика управління закладом освіти. – 2011. – №4
13. Методи психодіагностики у професійному самовизначенні молоді : метод. посіб. [для пед. працівників] / [авт.: О. В. Мельник, Л. С. Злочевська, Н. С. Гончар] ; НАПН України. Ін-т проф.-техн. освіти. – К. : Педагогічна думка, 2012. – 109 с.
14. Некраш, Л. Вибір професії: як діяти, щоб не помилитися / Л. Некраш, М. Стрільник. – К. : Шкільний світ, 2011. – 128 с. – (Бібліотека «Шкільного світу»).
15. Про впровадження наукового психолого-педагогічного проекту «Вибір успішної професії» : наказ Міністерства освіти і науки України від 28.07.2008 № 699 // Інформ. зб. М-ва освіти і науки України. − 2008. − № 36. −
Дод. 2 : Завдання і заходи на виконання Державної цільової соціальної програми «Молодь України» на 2009-2015 роки.
16. Про затвердження Концепції державної системи професійної орієнтації населення : постанова Каб. Міністрів України від 17.09.2008 № 842 // Уряд. кур’єр. − 2008. − 1 жовт. (№ 182). − Орієнтир. − С. 15−16 ; Офіц. вісн. України. − 2008. − № 72. − Ст. 2426. – С. 53. –
17. Про освіту : Закон України : за станом на 8 грудня 2006 р. / Верховна Рада України. – Офіційне видання. – К. : Парламентське вид-во, 2006. – 40 с. – (Серія «Закони України»).
ДОДАТКИ
Додаток 2
Тестування «Професійна придатність»
1. Новорічна ніч для тебе - найкращий час, щоб...
а) виспатися;
б) подивитися телевізор разом з сім'єю;
в) провести час в колі друзів.
2. З трьох подарунків ти хотів би:
а) вудку, набір для вишивання;
б) ковзани та лижі;
в) туристичну путівку або квиток на цікаву виставу.
3. Вирушити в подорож найкраще:
а) поодинці;
б) з сім'єю або друзями;
в) з незнайомою групою, щоб була можливість знайти нових друзів.
4. Якби ти опинився на самоті на острові або в лісі, то:
а) відчув би повну свободу;
б) зайнявся б пошуком виходу, або якою-небудь справою.
в) відчув би тугу і страх.
5. У вільний час ти любиш:
а) читати, відвідувати бібліотеку, ловити рибу, мріяти.
б) малювати, займатися музикою, ходити в походи, розмовляти по телефону.
в) ходити з друзями в кіно, подорожувати, займатися танцями.
Порахуйте кількість набраних балів, враховуючи, що відповіді на питання з буквою "а" оцінюються 1 балом, "б" - 2 балами, "в" - 3 балами.
Якщо ви набрали від 5 до 8 балів - радимо подумати про професію, де вам не доведеться спілкуватися з великою кількістю людей (продавець, вчитель, журналіст, психолог - вам не підходять). Зате дослідницька діяльність або робота в мисливському господарстві, лісництві, спеціальність програміста, бухгалтера цілком будуть прийнятні для вас. Оскільки ваші відповіді показують, що ви цінуєте тишу, не любите галасливих і незнайомих компаній. Ви трохи сором'язливі і замкнуті, зустрічі з незнайомими людьми вам доставляють занепокоєння.
Якщо ви частіше ставили галочку біля літери "б" і набрали від 8 до 12 балів, то вважайте - вам пощастило. Ви відноситеся до людей, яким не страшна самотність і які чудово почуваються в будь-якій компанії. Ви не боїтеся нових знайомств і спокійно обходитесь без спілкування тривалий час. Вибір професії тут практично необмежений.
Ну, а якщо ви нарахували від 12 до 15 балів, задумайтесь над вибором: чи варто вам, людині товариській, яка легко вступає в контакт, відмовлятися від можливості мати цікаву професію менеджера, комерційного директора, агента з реклами, тренера чи вчителя? У вас величезний потенціал енергії та сил, яких вистачить для роботи з великою аудиторією і колективом колег. Вам буде тісно в маленькій лабораторії чи майстерні.
Хтось, можливо мріяв про кар'єру журналіста, а набрав всього 5 балів, думав про професію юриста, а тест напророкував кар'єру артиста. Не впадайте у відчай, якщо не хочеться відмовлятися від мрії, займіться самовихованням. Боязким і сором'язливим непогано було б більше спілкуватися, а палким, нетерплячим, товариським - вчитися уважно слухати і бути стриманим. І, взагалі, людям будь-якої професії необхідно завжди працювати над собою і тоді будь-яка мрія стане реальністю.
Додаток 3
Кожному з вас я даю 10 жетонів, які під час гри будуть символізувати саме вас: ваші зусилля, ваш час, здоров'я, тобто ваше життя. В процесі гри жетони можна обміняти на той чи інший лот, в якому буде запропоновано 2 «товари». Але придбати можна лише щось одне. Свій вибір серед двох запропонованих альтернатив потрібно робити швидко.
Максимальна кількість лотів —10, але в них може бути різна (вартість, тобто будуть лоти, ціна яких більше, ніж один жетон. Якщо (ви використаєте всі жетони, ви уже нічого не зможете «купити». Назву « товару», який ви готові« купити », напишіть на жетоні і відкладіть його набік, як уже використаний. Перехід до наступного лоту означає, що попередній знято з «торгів».
Отже, починаємо аукціон.
Перелік лотів
1. |
Гарна квартира чи будинок (1 жетон) |
Новий спортивний автомобіль( 1жетон) |
2. |
Відпочинок у будь-якому місці земної кулі на 1 місяць на двох ( 2 жетони) |
Успішна кар’єра (2 жетони) |
3. |
Стрімка політична кар’єра (2жетони) |
Можливість постійного самовдосконалення ( 2 жетони) |
4. |
Якісна освіта ( 2 жетони) |
Підприємство, що приносить великі прибутки ( 2 жетони) |
5. |
Міцна родина ( 3 жетони) |
Всесвітня слава ( 3 жетони) |
6. |
Чиста совість( 2жетони) |
Успіх за будь-яку ціну( 2 жетони) |
7. |
Матеріальне благополуччя (1 жетон) |
Повага і визнання оточуючих (1 жетон) |
8. |
Керувати і підкоряти (2 жетони) |
Працювати в команді однодумців ( 2 жетони) |
9. |
Стрімка кар’єра завдяки випадку (2 жетони) |
Поступове сходження до успіху шляхом безперервного самовдосконалення (2 жетони) |
10 |
Сім додаткових років (3 жетони) |
Безболісна смерть, коли прийде час (3 жетони) |
Додаток 4
Методика «Опитувальник професійних переваг» (ОПП) Аж. Холланда
«Опитувальник професійних переваг» (ОПП) у своєму теоретичному обґрунтуванні базується на відомій теорії професійного вибору, розробленої американським професором Дж. Холландом.
Сутність теорії Дж. Холланда можна звести до наступних основних положень:
1. У західній культурі більшість людей можуть бути віднесені до одного з 6 типів: реалістичного (Р), дослідницькому (І), художній (А), соціального (С)підприємницького (П), конвенціональному (До).
2. Існують 6 видів оточення, в яких діє особистість: реалістичний, дослідницький, артистичний, соціальний, підприємницький, конвенційне. У кожному оточенні домінує відповідний тип.
3. Люди шукають таке оточення, яке б дозволило їм практикувати свої навички та здібності, виражати свої установки і переконання, вирішувати хвилюючі їх проблеми і брати на себе відповідні запитам ролі.
4. Поведінка особистості визначається взаємодією між особистісними особливостями і характеристиками її оточення.
Дана модифікація опитувальника запропонована Комітетом з праці та зайнятості населення мерії Санкт-Петербурга.
Інструкція. Вам будуть представлені пари різних професій. У кожній парі постарайтеся віддати перевагу одній із професій і позначте її. Не втрачайте часу на роздуми. Найбільш природно те рішення, яке прийде в голову першим.
1 |
Інженер-технолог |
2 |
Конструктор |
1 |
Електротехнік |
3 |
Санітарний лікар |
1 |
Кухар |
4 |
Складач |
1 |
Фотограф |
5 |
Завідувач магазином |
1 |
Кресляр |
6 |
Дизайнер |
2 |
Філософ |
3 |
Психіатр |
2 |
Вчений-хімік |
4 |
Бухгалтер |
2 |
Редактор наукового журналу |
5 |
Адвокат |
2 |
Лінгвіст |
6 |
Перекладач художньої |
|
|
|
літератури |
3 |
Педіатр |
4 |
Статистик |
3 |
Завуч з позакласної роботи |
5 |
Голова профспілкового комітету |
3 |
Спортивний лікар |
6 |
Фейлетоніст |
4 |
Нотаріус |
5 |
Постачальник |
4 |
Оператор ЕОМ |
6 |
Карикатурист |
5 |
Політичний діяч |
6 |
Письменник |
1 |
Садівник |
2 |
Метеоролог |
1 |
Водій тролейбуса |
3 |
Фельдшер |
1 |
Інженер-електронник |
4 |
Діловод |
1 |
Маляр |
6 |
Художник по металу |
2 |
Біолог |
3 |
Офтальмолог |
5 |
Телерепортер |
6 |
Актор |
2 |
Гідролог |
4 |
Ревізор |
2 |
Зоолог |
5 |
Головний зоотехнік |
2 |
Математика |
6 |
Архітектор |
3 |
Працівник дитячої кімнати міліції |
4 |
Рахівник |
3 |
Вчитель |
5 |
Керівник підліткового клубу |
3 |
Вихователь |
6 |
Художник по кераміці |
4 |
Економіст |
5 |
Завідувач відділом |
4 |
Коректор |
6 |
Критик |
5 |
Завідувач господарством |
6 |
Диригент |
1 |
Радіооператор |
2 |
Фахівець з ядерної фізики |
1 |
Годинниковий майстер |
4 |
Монтажник |
1 |
Агроном-насіннєвод |
5 |
Голова с/г кооперативу |
1 |
Закрійник |
6 |
Декоратор |
2 |
Археолог |
4 |
Експерт |
2 |
Працівник музею |
3 |
Консультант |
2 |
Вчений |
6 |
Режисер |
3 |
Логопед |
4 |
Стенографіст |
3 |
Лікар |
5 |
Дипломат |
4 |
Копіювальник |
5 |
Директор |
6 |
Поет |
3 |
Психолог |
1 |
Телемеханик |
5 |
Виконроб |
Обробка результатів
Р(1) = ; І(2) = ; С(3)=; (4) = ; П(5)=; (6) = .
Підраховується кількість виборів кожного з шести типів професій (номери типів вказані зліва від назв професій), і суми записуються у відповідні графи Р(1)І(2), С(3), (4), П(5) і(6) в нижній частині бланка. Тип, який набрав найбільшу кількість виборів, характеризує професійну спрямованість особистості школяра.
Інтерпретація результатів
Реалістичний тип (Р). Чоловічий несоциальный тип. Володіє високою емоційною стабільністю, орієнтований на сьогодення. Воліє займатися конкретними об'єктами і їх використанням. Вибирає заняття, які вимагають моторних навичок, спритності. Віддає перевагу професіям з конкретними завданнями: механік, водій, інженер, агроном і т. п. Реалістичний тип шукає раціональну середу. За даними психологів, для цього типу характерні невербальні здібності, гарні моторні навички, просторову уяву (читання креслень). Найбільший відсоток людей реалістичного типу зустрічається серед студентів (фізиків, економістів, кібернетиків, хіміків, фізкультурників).
Інтелектуальний тип (І). Для цього типу характерні аналітичний розум, незалежність та оригінальність суджень, переважають теоретичні та естетичні цінності. Орієнтується на рішення інтелектуальних творчих завдань, частіше вибирає наукові професії. Структура інтелекту гармонійна: розвинені вербальні і невербальні здібності. Характеризується високою активністю, але в діяльності на спілкування не налаштований. У бесідах частіше є передавачем інформації, в основному - интраверт. За даними науковців, цей тип найчастіше зустрічається серед студентів (математиків, географів, геологів, медиків), а також серед людей творчих професій.
Соціальний тип (С). Цілі і завдання людей даного типу - встановити контакт з навколишнім середовищем. Володіють соціальними вміннями (вміння спілкуватися, потреба в лідерстві) і мають потребу в соціальних контактах. Вибирають роботу, пов'язану з постійним особистим спілкуванням. Основними рисами характеру є: прагнення повчати і виховувати, гуманність, здатність до співпереживання (емпатія), жіночність. Улюблені заняття: навчання та лікування (лікарі, педагоги, психологи). Даний тип активний, але залежний від оточуючих і громадської думки. Для нього характерне пристосування. Проблеми вирішують, спираючись на емоції, почуття. У структурі інтелекту переважають вербальні здібності.
Конвенціональний тип (К). Віддає перевагу суворо структурованої діяльності, роботі за інструкцією, визначеними алгоритмами. Є здібності до переробки конкретної, рутинної (цифрової) інформації. Підхід до проблем носить стереотипний характер. Риси характеру: консерватизм, підпорядкованість, залежність. В поведінці та спілкуванні дотримуються стереотипів, добре звичаям. Слабкий організатор і керівник. Частіше переважають невербальні (особливо рахункові) здібності. За даними вчених, найбільше людей такого типу серед бухгалтерів, фінансистів, товарознавців, економістів, діловодів, друкарок, канцелярських службовців.
Заповзятливий тип (П). Вибирає цілі і завдання, що дозволяють проявити енергію, імпульсивність, ентузіазм. Рисами характеру є: прагнення до лідерства, потреба у визнанні, підприємливість, деяка агресивність. Віддає перевагу неясні вербальні завдання, пов'язані з керівництвом, особистим статусом. У структурі інтелекту переважають вербальні здібності. Не подобаються заняття, що вимагають посидючості, великої праці, моторних навичок, концентрації уваги. Людей такого типу багато серед завідувачів, дипломатів, журналістів, менеджерів, директорів, брокерів, кооператорів.
Артистичний тип (А). У відносинах з оточуючими спирається на уяву та інтуїцію. Йому притаманний емоційно складний погляд на життя. Риси характеру: незалежність у прийнятті рішень, гнучкість і оригінальність мислення. Як правило, він не живе за правилами і традиціями, воліє заняття творчого характеру: музикування, малювання тощо У людей цього типу часто високі здібності сприйняття і моторики. Люди даного типу часто зустрічаються серед студентів (істориків, філологів, студентів художніх вузів).
Додаток 5
Анкета «Чизнаєте ви своїх дітей?»
1