сформувати на уроці поняття про діалог, розділові знаки при діалозі, відпрацювати навички перетворення складних речень на речення із прямою мовою, формувати вміння перетворювати текст у діалог;
розвивати навички усного та писемного мовлення, вміння вести діалог, удосконалювати вміння порівнювати і виділяти головне;
виховувати активну життєву позицію, засобами уроку виховувати в учнях впевненість у своїх силах.
Урок української мови для 5 класу
Тема: Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при в реченнях з прямою мовою
Мета: сформувати на уроці поняття про діалог, розділові знаки при діалозі, відпрацювати навички перетворення складних речень на речення із прямою мовою, формувати вміння перетворювати текст у діалог;
розвивати навички усного та писемного мовлення, вміння вести діалог, удосконалювати вміння порівнювати і виділяти головне;
виховувати активну життєву позицію, засобами уроку виховувати в учнях впевненість у своїх силах.
Тип уроку: комбінований
Обладнання та матеріали: підручник, роздатковий матеріал, запис мультфільмів «Капітошка» та «Повертайся, Капітошко!»
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Робота з текстом
Пролунала відповідь:
Друзі почали весело наспівувати разом:
Раптом Капітошка зупинився і сказав:
Завдання до тексту
1. Яка тема тексту? Яка його мета?
2. Чи використані в тексті речення з прямою мовою, складні речення? Свою думку доведіть.
3. Чи достатньо ваших знань, щоб пояснити розділові знаки у тексті?
Робота із підручником
Розкрийте ваш підручник на сторінці 78, ознайомтесь із теоретичним матеріалом.
Визначення завдань уроку
1. Над якою темою сьогодні працюватимемо?
2. Що маємо сьогодні навчитись?
3. Які знання нам потрібно поглибити?
4. Які навички формуватимемо?
Отже, завдання на урок:
IV. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
Виконання вправи 166 на ст..79. Опираючись на теоретичний матеріал доведіть, що текст є діалогом. Визначте його будову. Вкажіть на репліки та слова автора.
Руханка
Робота з текстом
1.1.Повернемося до мультфільму. Випишіть одну репліку із словами автора після репліки і одну із словами автора перед реплікою. Поясніть розділові знаки.
1.2. Одну репліку із тексту запишіть як пряму мову.
Перетворіть пісеньку із мультфільму «Повертайся, Капітошко!» у діалог.
Як на серці печаль,
Ти сумуєш трошки.
Що робить, а заграй
На губній гармошці.
Капітошко, Капітошко!
Прилітай! Прилітай!
На смішній губній гармошці
Ти заграй, ти заграй!
Так і знай, так і знай,
Що печаль минеться,
Відшукає друг тебе -
Сонце посміхнеться
Капітошко, Капітошко!
Прилітай! прилітай!
На смішній губній гармошці
Ти заграй, ти заграй!
Дощику, мій братику,
Хмарку дай малу.
А у тебе, райдуго,
Радості візьму.
День, веселий дядечко
В золотім брилі,
Щиро посміхається
І тобі й мені.
Щиро посміхається
І тобі й мені.
Дощику, мій братику,
Хмарку дай малу.
А у тебе, райдуго,
Радості візьму.
Парасольки, зонтики
Закривати час
Зразу після дощика
Я прийду до вас,
Зразу після дощика
Я прийду до вас...
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Створення діаграми Венна
VI. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ, ІНСТРУКТАЖ ДО ЙОГО ВИКОНАННЯ
Записати діалог із свого улюбленого мультфільму, дотримуючись правил вживання розділових знаків.
VII. ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ