Психологічний етюд «Як ваш телефон змінює вас?»
Підготувала практичний психолог
Криворізького Покровського ліцею
Ольга Заячук
Мета: сформувати уявлення про користь і шкоду мобільних телефонів; інформувати про шкоду надмірного захоплення мобільними телефонами; розвивати уміння правильно користуватися даним приладом; виховувати у учнів почуття відповідальності за своє здоров’я.
Хід зустрічі
Повідомлення ведучого «Цікаві факти про мобільні телефони»
Мобільний телефон міцно увійшов у наше життя, змінивши, в деякому роді, наше ставлення до часу. За допомогою мобільника ми можемо скорочувати відстані, часові проміжки зменшуються - якщо нам потрібно поговорити з людиною, не потрібно чекати довго, взяв мобільний телефон і говори скільки душі завгодно.
Ясна річ, що так було не завжди. І сьогодні ви дізнаєтеся більш докладно про те, хто здійснив перший дзвінок через мобільний телефон, які фобії спричиняє цей пристрій та інші цікаві факти.
Найперший мобільний телефон у світі
Як ви думаєте хто найпершим поговорив по мобільному телефону? - Зрозуміло, що це був співробітник компанії, яка їх виготовляла, а саме співробітник компанії Motorola Мартін Купер. Він здійснив перший дзвінок в 1973 році, перебуваючи на одній з вулиць Нью-Йорка. Кому ж він подзвонив якщо тоді майже ні в кого не було таких телефонів? - Подзвонив він своєму конкуренту Джоелу Енджелу з компанії AT & T, що була на той момент найбільшою у світі.
Він подзвонив і похвалився, що говорить по мобільному, стоячи на вулиці, чим викликав злість конкурента. Це вже з'ясувалося з інтерв'ю, яке він дав BBC. Цей телефон був прототипом Motorola DynaTAC, став через якихось десять років першим мобільником, який можна було придбати в магазині. Ціна звичайно ж була величезною, 3995 доларів і на сьогоднішні гроші з урахуванням інфляції довелося б заплатити за нього 9000 доларів. До слова по такому телефону розмовляє Гордон Гекко у фільмі «Уолл стріт».
Найперший у світі смартфон
Найперший у світі смартфон з'явився двадцять років по тому з моменту розробки мобільного телефону, тобто в 1993 році та був представлений загальній увазі на конференції Wireless World Conference, в місті Флорида. Вага телефона становила близько 500 грамів, ну а по функціональності сильно випереджав перший мобільний телефон. Він являв собою телефон і КПК з LCD - тачскрін-дисплеєм.
В описі телефону було сказано, що смартфон служить не тільки як звичайний телефон і що в ньому крім звичайних функцій спілкування є ще читалка електронної пошти, календар з інтерактивним розкладом, екран для начерків, адресна книга і багато всяких функцій. Все це було запропоновано за 899 доларів. Насправді таких телефонів було випущено всього дві тисячі моделей і для колекціонерів вони вважаються справжньою знахідкою.
Перегляд та обговорення відео «Як ваш телефон змінює вас?» https://www.youtube.com/watch?v=j3y4HA4pRXo&ab_channel=%D0%A6%D1%96%D0%BA%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%B0
Повідомлення учня «Що змінилося з появою смартфонів?»
Що ж привнесли в наше життя мобільні девайси?
Спiлкування
Однозначно, найголовніше – це те, що тепер ми завжди на зв’язку. Потрібно викликати лікаря, з’ясувати, де гуляє дитина або подзвонити другу? Беремо телефон і набираємо номер!
Зручний телефонний зв’язок – це безсумнівно величезний плюс смартфонів.
Здоров’я
Існує безліч корисних програм для смартфонів: це можуть бути і лічильники калорій, і спортивні трекери, і фітнес-додатки з комплексами вправ, і додатки для йоги …
Обираєш за своїм смаком – і вперед.
Навігація
Приїжджаючи в іншу країну або місто ви нікого не знаєте, не маєте ні найменшого уявлення, де знаходиться готель, щоб зупинитися, де найближче кафе, щоб пообідати. Але варто дістати смартфон і підключитися до мережі інтернет, як ситуація тут же змінюється, і ви легко знаходите все, що необхідно.
Надійний помічник
Смартфони – це і енциклопедії, і книги, і кіно, і музика. Весь твій улюблений контент завжди під рукою, і зручно використовувати при необхідності. Завдяки смартфону з доступом до мережі інтернет можна загугли то, що призабув, або навіть дізнатися щось нове.
Фотоапарат
Сьогодні в будь-якому смартфоні є камера, кожен з нас може знімати все, що заманеться. Можна фотографувати на пам’ять архітектуру або їжу, робити селфі. Дістав смартфон, навів, натиснув кнопку і зробив фото. Швидко і просто.
Ігрова приставка
Мобільні ігри давно вже не поступаються комп’ютерним іграм. Тим більше що сучасні смартфони дуже потужні. Грати можна одному або з друзями, в будь-якому місці і в будь-який час, головне – щоб був доступ в інтернет.
Офіс у смартфоні
Сьогодні для віддаленої роботи досить смартфона. Всі необхідні офісні програми адаптовані для мобільних платформ. Розміри пристроїв і екранів дозволяють комфортно працювати з документами, вести листування по електронній пошті і обговорювати питання в месенджерах.
Як бачите, без смартфонів вже просто нікуди. І ми впевнені, що найцікавіше ще попереду?
Повідомлення учня «Як смартфон впливає на здоров’я»
Вага
Як вже було сказано, смартфони спрощують наше життя. Однак, саме через це люди менше рухаються, що й негативно вливають на вагу. Не треба зустрічатись з друзями, щоб поговорити, не треба йти до магазину – можна замовити доставку тощо.
Спина
Через постійний нахил голови вниз до смартфону можуть викликати неправильне навантаження на спину, що в результаті може призвести до проблем зі спиною. Також погіршується постачання крові до мозку, що призводить до головного болю і підвищеної стомлюваності.
Зір
Випромінювання від смартфонів, а також не дуже зручний чи надто дрібний шрифт негативно впливають на зір, та в результаті можуть погіршити його функції.
Слух
Погіршити слух може не сам смартфон, а навушники, які дуже часто використовують у парі з пристроєм. Це призводить до індукованої втрати слуху — процесу, коли складно розібрати мову, особливо при наявності фонового шуму.
Сон
Світло екрана, від якого неможливо відірватися перед сном, негативно позначається на відпочинку. Це призводить до безсоння і тривожного сну. З 1991 року по 2015 рік кількість підлітків, які не досипають, зросла на 57%.
Депресія
Тут знову ж таки звинувачуємо не так сам пристрій, як соцмережі, які ми регулярно переглядаємо. Адже у віртуальному світі користувачі поширюють "ідеальні" фото, які можуть викликати депресію у інших.
Пам'ять
Смартфон використовує за нас дуже багато повсякденних функцій. Якщо раніше людина знала номери телефонів близьких і друзів напам'ять, могла продекламувати кілька віршів і назвати основні дати історії, то зараз в цьому немає необхідності. Тож в результаті погіршується пам'ять.
Психічні розлади, спричинені мобільним телефоном.
На жаль разом з новими технологіями приходять і нові хвороби. У випадку з мобільним телефоном виділяють наступні розлади.
Telephonobia - страх приймати або здійснювати дзвінки з мобільного.
Ringxiety - це коли людина чує мелодію свого телефону і йому здається, що йому хтось дзвонить. Але це тільки здається.
Nomophobia - це страх людини опинитися поза зоною доступу або ж взагалі без телефону в руках.
Frigensophobia - це страх, викликаний тим, що телефон може нашкодити мозку людини.
Перегляд та обговорення відео «Люди в білому» https://www.youtube.com/watch?v=IGQmdoK_ZfY
Мета: показати, що людина вибірково сприймає інформацію.
Завдання: Порахуйте, скільки разів люди в білому передають один одному м’яч?
Висновок. Наша увага є вибірковою. Зазвичай ми зосереджуємося на деталях, які цікавлять нас. Ми помічаємо лише те, на що звертаємо увагу.
Навіть якщо ми щось бачимо і чуємо, але в нашій «картині світу» цього немає, то ми це і не помічаємо.
Вправа «Тест Білборда»
Мета: усвідомлення яку інформацію про себе можна розповсюджувати, а яку не варто.
Завдання. На папері напишіть свій секрет (можна не записувати, а позначити будь-яким умовним знаком).
Тест полягає в тому, щоб дитина уявила, що все, що вона хоче написати або надіслати в мережі Інтернет, висить на великому рекламному щиті перед школою, будинком, який бачать усі. Якщо дитина не хоче, аби будь-хто міг це побачити, тоді не варто публікувати такі матеріали чи навіть надсилати в особисті повідомлення.
Висновок. Все що ви робите в Інтернеті, залишається у кіберпросторі, навіть коли ми видаляємо інформацію, бо в мережі сміттєвий бак не працює.
Використані джерела:
1. Як смартфон впливає на здоров’я https://health.24tv.ua/yak_smartfon_vplivaye_na_zdorovya_n995012
2. Що змінилося з появою смартфонів? https://tehnokrat.com.ua/2020/07/31/35651
1