ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
КОМУНАЛЬНИЙ ПОЗАШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«СТАНЦІЯ ЮНИХ НАТУРАЛИСТІВ ТЕРНІВСЬКОГО РАЙОНУ»
КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС
«Мій рідний край – моя земля»
Напрям
«Практична природоохоронна робота і екологія»
Всеукраїнська акція «Птах року-2017»
звіт Русова Дмитра Костянтиновича
вихованця гуртка «Фотонатуралісти»,
керівник: Волошина Оксана Ігорівна
м. Кривий Ріг,
2017р.
Канюк звичайний (Buteo buteo)
Канюки – найбільша група хижих птахів, поширена по всьому світу (за винятком Антарктиди). Канюк звичайний – найбільш поширений, налічується близько 20 тисяч пар. Населяє всю територію України, окрім півдня степової зони [1].
Кожного року місцевий житель с. Широке, любитель орнітофауни, Сальнік Анатолій влаштовує штучні гнізда для хижих птахів, що живуть неподалік. Полюбляє такі гніздівлі і канюк звичайний. Ось вже на протязі не одного року вони гніздяться саме в такий спосіб: на штучно вимощених колесах, палках та ін..
Цього літа і ми, молоді юннати, відвідали екскурсію, люб’язно влаштовану нам Анатолієм. Штучно створена основа гнізда знаходилась на висоті близько 13 метрів. Нам пощастило зустріти 4 пташенят канюка звичайного, готових вже ось-ось вилетіти з батьківського гнізда. Це — птах середніх розмірів, довжина тіла якого складає 51-57 см, розмах крил 110—130 см. Самки, як правило, більші за самців. Забарвлення сильно варіює, від палевого до темно-бурого. Як правило, молоді особини забарвлені строкатіше.
Голос у канюків звичайних гугнявий, нагадує нявкання кішки.
За спостереженнями Анатолія, харчувалась дана сім’я передусім мишоподібними гризунами, дуже рідко – комахами та рибою, зайцями, горобцями, ящірками та зміями. Улюблена здобич канюків — полівки.
Під час екскурсії нам вдалося поспостерігати і процес полювання. Батьки кружляли неподалік гнізда на висоті 30-50 метрів. Час від часу птах немов призупинявся та «зависав» у повітрі, потім складав крила і кидався на здобич. Однак не завжди таке «падіння» закінчувалося ловлею здобичі.
Також Анатолій поділився з нами світлиною більш раннього періоду життя пташенят.
Фото Анатолія Сальніка. Гніздо канюка звичайного
Відкладання яєць почалося в наприкінці квітня. Інкубаційний період пташиних яєць звичайного канюка триває 33-36 днів. Ймовірно, обидва батьки брали участь в насиджуванні. Пташенята з'явились на початку червня.
Годуванням пташенят займалися обидва птаха: і мати, і батько. Пташенята вилупились з яєць не одночасно, а з інтервалом у декілька днів. Старші пташенята досить агресивно відносились до молодшого, однак в цьому році даній сім’ї пощастило: кормової бази завдяки розташованому поряд селищу та неуважності місцевого жителя кормової бази було більше ніж достатньо, тому вижити вдалося усім пташенятам.
Пташеня, що вилетіло з гнізда. Наш керівник з пташеням
Гніздо розташоване на околицях села Широке, в лісосмузі, біля безмежних полів, неподалік від Дніпропетровської траси. В напрямку нашого маршруту знаходилось с. Маяк, де нам вдалось ще застати пташенят вивільги, послухати спів найменшої сови України, Сплюшки, поспостерігати за сім’єю лелеки білого, однак це вже зовсім інша історія…
Фото Волошиної О.І. Канюк звичайний
Список використаних джерел