Ранкове коло «Особливості погоди в грудні. День зимового сонцестояння»
Мета: закріпити поняття «природа», «нежива природа», «жива природа»; формувати уявлення про моральну, естетичну, пізнавальну, валеологічну, практичну цінність природи для людей розвивати пізнавальний інтерес до вивчення природи; виховувати почуття відповідальності за природу рідного краю, країни, прагнення берегти, примножувати, охороняти природу.
1 Вітання. Вступне слово вчителя: Учитель. Сьогодні до нас у гості завітав Лісовичок, який буде супроводжувати нас протягом усього уроку. Він хоче подивитися, як учні нашого класу люблять і оберігають природу.
У нього для вас кілька питань.
- Яка пора року надворі?
- Який зараз місяць?
- Якою погодою зустріла нас сьогодні природа?
- Що ви можете сказати про тривалість дня, ночі?
- Як змінився колір неба?
- Чи падав дощ?
Повторити значення слова «синоптик».
2 Гра «Тест»
Сигналізуємо відповіді картками, так- зелена картка, ні- червона.
1. Верхній шар землі, на якому ростуть рослини, називається ґрунтом.
2. Родючість — головна властивість ґрунту.
3. Що більше у ґрунті перегною, то він бідніший.
4. Ґрунт буде більш родючим, якщо в нього вносити органічні та мінеральні добрива.
5. До складу ґрунту входять лише пісок і глина.
3 Літературна хвилина. Відгадай загадку.
1. Це весняний чорний птах,Називають його... Шпак). 2. За вікном сніжок,Піднялася віхола,Та не страшно пташці, Що сидить під стріхою. (Горобець.) 3. Хитра кума сліди замела. (Лисиця.) 4. Вправні будівельники Майструють дашок З соснових гілок. (Мурахи |
5. Я найперша квітка в гаю, Синім цвітом зацвітаю. (Пролісок.) 6. Влітку наїдається, Взимку відсипається. (Ведмідь.) 7. Білі дзвіночки висять, гойдаються, Як вони називаються? (Конвалїі.)
|
4 Щоденні новини. «Написання усної книги»
Матеріал для довідок: Учитель. Під час зимового сонцестояння спостерігається найкоротший день, на зміну якому приходить найдовша ніч. У північній півкулі, а від так і в нас в Україні, День зимового сонцестояння відбувається 21 або 22 грудня. До речі, Ти помічав, як важко прокидатись у ці зимові дні? Все через те, що рано-вранці ще зовсім темно, і наш організм «гадає», що ніч іще не закінчилась. Ще б пак, адже 22 грудня Сонце сходить о 9-й годині 2 хвилини і заходить о 16-й годині 3 хвилини.
5 Робота в групах. Гра «Жива і нежива природа»
Об'єднати клас у групи. Назвати відмінності між тваринами і рослинами, розплутавши плутанинки. Перемагає та команда, яка швидше виконає завдання.
6 Підсумкова бесіда.
- Який найдорожчий скарб у світі?
- Хто повинен охороняти природу?
- Які справи щодо охорони природи може виконувати кожен із вас?