Завдання: дізнатися, що таке граматична основа речення; визначати способи вираження підмета і присудка; удосконалювати творчі вміння; уміти знаходити головні члени речення; розрізняти двоскладні та односкладні речення; навчитися визначати межі речень, ставити запитання до головних та другорядних членів речення й виділяти їх умовними позначками.
«Вірю – не вірю» 1) Словосполучення складається з головного і другорядного слова? 2) Сполучення слів «берег і море» є словосполученням? 3) Чи можуть підмет і присудок бути словосполученням? 4) Сполучення слів «тепла вода» є непоширеним словосполученням? 5) Поширеним є сполучення слів, що складається з трьох і більше слів? 6)Сполучення слів «люблю плавати» є словосполученням?
Міні-диктант із завданням Запишіть речення, підкресліть граматичні основи в кожному з них. 1.«Розум — скарб людини». (Народне прислів’я). 2.«Хай вам завжди мати мила буде скарбом дорогим». (М. Рильський). 3.«Діамант дорогий на дорозі лежав». (В. Самійленко). 4.«Найчистіші діаманти сяють ясні та прозорі». (Леся Українка). Якою частиною мови найчастіше виражаються підмет і присудок?
Раз, два - всі пірнають (присісти) Три чотири - виринають (встати) П'ять, шість - на воді (помахати руками) Кріпнуть крильця молоді. Сім, вісім - що є сили (імітація плавання) Всі до берега приплили. Дев'ять, десять - розгорнулись, Обсушились, потягнулись (потягнутися) І розбіглись хто куди (сісти за парти)
«Угадай слово» Завдання: відгадати загадки – жарти. 1. Без чого не буває корабля? 2. У який горщик не можна налити води? 3. Яким стане білий камінь, якщо кинути його у Чорне море? 4. Де є річка без води? 5. Що треба, щоб майка злетіла? 6. Чого багато має золото, менше -озеро, ще менше- море, а зовсім не має ріка?
Термінологічний диктант (взаємоперевірка) Запишіть терміни, які відповідають поданим визначенням. 1.Найменша одиниця людського спілкування - це ... 2.Граматична основа речення - це ... 3. На питання хто? що? відповідає ... 4.Член речення, що означає предмет, про який ідеться в реченні, - це... 5.Двома лініями підкреслюють ... 6. Найчастіше присудок виражається ...
Термінологічний диктант (взаємоперевірка) 7. Речення, граматична основа якого складається лише з підмета або лише з присудка, називається ... 8. Розділ мовознавчої науки, який вивчає будову словосполучень та речень – це … 9.Двоскладним називається речення, у якому наявні..... 10.За кількістю граматичних основ розрізняють...... 11.Граматичну основу речення становлять..... 12. До другорядних членів належить:....