Річний та сезонний хід кліматичних показників. Кліматична карта. Регіональні відмінності клімату. Кліматичні ресурси.Сезонні погодні умови та явища.

Про матеріал
Знаннєвий компонент сформувати та закріпити знання про сезонні особливості клімату України, кліматичні ресурси; розвивати творчу особистість учня, продовжуючи формувати поняття «кліматичні ресурси», «фенологічні явища»; Діяльнісний компонент формувати вміння працювати з кліматичними картами, таблицями; Ціннісний компонент виховувати в учнів інтерес до знань, уважність, допитливість;
Перегляд файлу

Тема уроку: Річний та сезонний хід кліматичних показників. Кліматична карта. Регіональні відмінності клімату. Кліматичні ресурси.Сезонні погодні умови та явища.

Мета:

Знаннєвий компонент

сформувати та закріпити знання про сезонні особливості клімату  України, кліматичні ресурси;          розвивати творчу особистість учня, продовжуючи формувати поняття           «кліматичні ресурси», «фенологічні явища»;

   Діяльнісний компонент

формувати вміння працювати з кліматичними картами, таблицями;

   Ціннісний компонент

виховувати в учнів інтерес до знань, уважність, допитливість;

Тип уроку: комбінований

     Очікувані результати:    учні повинні:

                                            знати особливості пір року в Україні,

                               враховувати ці особливості у господарській діяльності,

                               розуміти вплив людини на клімат у глобальному            масштабі.

Навчально- методичне забезпечення: Ф. Заставний. Фізична географія України; підручник для 8 класу.-К.Форум,2004;

Атлас: Географія України 8-9 кл.

            Кліматична карта України.

            Фотовиставка « Пори року нашої місцевості».

            Відеофрагменти « Пори року»

Хід уроку:

І. Організація класу, поділ на 3 групи.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

а)      Метод   «Мікрофон»:

( Учні з груп відповідають по черзі, передаючи один одному уявний мікрофон)

1. У яких кліматичних поясах лежить Україна? ( помірний і субтропічний).

2. Випромінювання Сонцем тепла і світла, що потрапляє на Землю, називається ...

( сонячною радіацією).

3. Кліматотвірними чинниками є... (сонячна радіація, циркуляція атмосфери, підстилаюча поверхня).

  1. Різниця між сумарною сонячною радіацією та відбитою і випромінюванням

 

земної поверхні дорів­нює... (радіаційному балансу).

  1. Сумарна сонячна радіація складається з... (прямої і розсія­ної сонячної радіації).

6. У яких одиницях вимірюється сонячна радіація? (ккал/см2, МДж/м2.)

7. Від яких чинників залежить величина сумарної сонячної радіації? (Кут падіння сонячних променів, про­зорість, вологість, хмарність.)

  1.  Кут падіння сонячних променів залежить від...(географічної широти).

 9. Які середні показники радіаційного балансу в нашій країні? (1730 МДж/м2.)

10. Як циркуляція атмосфери впливає на розподіл тепла і вологи на Україні?

11. На фізичній карті світу покажіть центри баричних мінімумів і максимумів. Як вони впливають на клімат України?

12. Що таке коефіцієнт зволоження ?

13. Покажіть на карті вісь Воєйкова і поясніть її значення.

14.Яка погода переважає при проходженні циклонів і антициклонів?

15. Як бризова циркуляція впливає на клімат прибережних районів?

 

б)   Метод  « Спільний проект»

( Групи працюють над виконанням складання характеристик кліматичних областей України. Після завершення роботи кожна група презентує свої дослідження , в результаті чого всі учні повторюють тему)

1-а група – складає характеристику атлантико-континентальної області

2-а група – складає характеристику континентальної області

3-я група – складає характеристику  середземноморської області

                     План характеристики кліматичної області:

  1.                Кліматичний пояс.
  2.                Яка це частина України?
  3.                Панівні повітряні маси.
  4.                Температура січня і липня.
  5.                Опади.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1.                Мотивація.

Вступне слово вчителя.    В Україні чітко виражена зміна пір року протям року. Головною мірою це пов’язано з розміщенням країни  в помірному кліматичному поясі. Ви підготували загадки, вірші про чотири пори року.

                          ( діти читають вірші, загадують загадки)

- З вищезгаданого ми можемо зробити висновок, яка погода взимку, влітку?

-  Для чого нам знання про сезонні зміни природи?

а) кліматичні умови враховуються в господарській діяльності людини (с/г, будівництво, транспорт і т. д.);

в) вони впливають і на життя самої людини (настрій, самопочуття, плани, одяг...);

г) від них значною мірою залежать умови проживан­ня і відпочинку людей;

д) а також розвиток рослинності і поведінка тва­рин.)

 

Повідомлення теми та мети уроку.

 

2.  Метод   « Навчаючи - вчуся».   ( клас ділиться на 4 групи)

На основі тексту підручника ст. 56-57, додатків 4, 5 та аналізу карт атласу групи складають характеристику пір року на Україні. Вони опрацьовують інформацію, створюючи тимчасові пари, після чого відбувається колективне обговорення в групах і узагальнення навчального матеріалу у вигляді таблиці.

 

 

Зима

Весна

Літо 

Осінь

«Гронування»

Новий Рік, мороз, заметіль, сніг

Дощ, цвітіння, 8 Березня, повінь, конвалія

Канікули, пляж, море, жара, злива, град

Школа, холод, вітер, листопад

Особливості

грудень–січень–лютий

4 міс.(пд. 3 міс)

to>0...-8оС

min -33,6 оС

березень–квітень–травень

to+7...+10оС

найраніше Пд. берег Криму

червень–липень–серпень

to+16...+23оС

mах 37,8 оС

Вересень– жов-тень– листопад

to+5...+12оС

перші заморозки

 3. Вчитель знайомить групи з «Календарем явищ погоди і господарської діяльності людини на території Чернівецької області», пов’язаних з сезонними змінами клімату. ( Додаток 1)

Учні роблять висновки.

Практична робота 6. Встановлення особливостей клімату різних регіонів України за аналізом карт та кліматичних діаграм.

Приклад опису клімату Черкаської області

Клімат області помірно континентальний. Зима м’яка, з частими відлигами. Літо тепле, в окремі роки спекотне, західні вітри приносять опади. За даними спостережень метеостанції Черкаси середня річна температура повітря становить 7,7˚С, середня температура найтеплішого місяця (липня) +19,8˚С, найхолоднішого місяця (січня) -5,9˚С. В холодні зими температура повітря інколи може знижуватись до -35,3˚С, а в спекотні літні дні іноді може сягати +37,4˚С. Впродовж року в області переважають вітри північно-західного напрямку. В холодні місяці переважають вітри східного та південно- західного напрямку, з червня по жовтень – північного, північно- західного. Середня річна швидкість вітру дорівнює 3,9 м/с. Найбільша швидкість вітру спостерігається в зимові місяці і на початку весни, найменша – влітку та на початку осені. Впродовж року переважають штилі і вітри швидкістю до 5 м/с (73% всіх випадків). Середня річна кількість опадів становить більше 500 мм. В середньому за рік спостерігається 140 – 155 днів з опадами не менше 0,1 мм води. За даними метеостанцій Черкаської області в середньому за рік спостерігається від 35 до 70 днів з туманом. В зимові місяці до 5 – 11 днів з туманом, в літні – туман спостерігається не кожен рік

4.   Кліматичні ресурси .

(Пояснює вчитель).

 Невичерпні природні ресурси, які об’єднують сонячну енергію, вологу та енергію вітру, називають кліматичними ресурсами.

Види: агрокліматичні, рекреаційні, енергетичні. ( Додаток 2)

( Учні переносять таблицю в зошити) .

ІV. Закріплення  нових знань і умінь.

1.Складання  «Сенкену»  про пори року.

Наприклад: Весна Зелена, свіжа,Цвіте, тане, скресає, Природа прокидається від  сну Гроза, підсніжник.

2. « Знайди помилки у тексті».  Вчитель зачитує опис пори року з допущеними географічними помилками.

3. Охарактеризувати кліматичні ресурси .

V. Підсумок уроку.  Домашнє завдання

 Опрацювати  §     , підготувати груповий творчий  проект про чотири пори року.

                                                                                             Додаток 1

Календар явищ природи, що свідчить про зміну пір року на території Кіцманського ройону Чернівецької області за фенологічними спостереженнями

 

Явища

Дата

Перша

Остання

1

2

3

Перехід пересічної добової температури повітря через 0оС весною

Припинення льодових явищ на річках

Початок посіву ранніх ярих культур, поновлення вегетації озимої пшениці

Приліт диких гусей

Приліт качок крижневих

Початок пилкування ліщини

Приліт лелеки білого

Приліт ластівки сільської, зеленіння берези

Початок кування зозулі

Останній приморозок у повітрі

Сходи  ярого ячменю, висаджування розса­ди ранньої капусти

Перехід  пересічної  добової  температури через 10°С весною

Цвітіння вишні, масовий посів кукурудзи

Сходи   цукрових    буряків,   початок   посіву огірків

Цвітіння яблуні

Сходи соняшнику

Цвітіння картоплі

Воскова стиглість озимої пшениці, початок цвітіння огірків

Перший приморозок у повітрі

Перехід    пересічної   добової    температури повітря через 10°С восени

Пожовтіння  берези,  дуба 

 Перехід   середньої    добової    температури повітря через 0°С восени

Початок льодоставу на річках

 

6.III

10.III

 

28. III

15. III

15. III

20. III

до 25.ІІІ

 

10.ІV

20.ІV

21.IV

 

22.ІV

 

26.ІV

 

30. IV

 

2. V

 5. V

до 10.V

20.VІ

 

6.VІІ

11.IX

 

15. X

 

11. XI

20. XII

 

21.ІІІ

25. III

 

4.ІV

20.III

20.III і пізніше

5.IV і пізніше 5. IV

 

25.ІV

ЗО. IV

21.V

 

26. IV

 

11. V

 

6. V

 

10. V

15. V

пізніше 10. V

30.VІ і пізніше

 

14. VII

11.Х

 

6. Х

25. Х

 

26. ХІ

1.I

 

Додаток 2

 

КЛІМАТИЧНІ РЕСУРСИ

 

 

 

                Енергетичні

     

 

               ГеліоЕС     Пд. Укр.

                                                           Крим

               ВЕС            Полісся

           сн. вітру                                   гори

 

 

 

            Агрокліматичні

             

                   Термічний режим повітря і грунту з запасами вологи за   вегетаційний період

 

 

    Рекреаційні

 

Сприятливі метеорологічні умови для самопочуття людини: береги морів, рік, озер; Укр. Карпати. Крим, лісові масиви.

 

 

docx
Додано
26 лютого 2023
Переглядів
536
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку