Тема уроку:
«Природні умови і ресурси Чорного моря»
План характеристики моря
1. Фізико – географічне положення моря . 2. Природні умови моря:
а) геологічна будова та рельєф дна;
б) клімат;
в) гідрологічні особливості; г ) наявність сірководню.
3. Природні ресурси моря:
а) біологічні;
б) мінеральні;
в) рекреаційні.
4. Екологічні проблеми моря та його використання.
У Чорному морі міститься у 6 разів більше води, ніж у Каспійському морі-озері й у 16 разів більше, ніж у Балтійському , хоч площі всіх трьох водойм майже однакові.
Чорне море є внутрішньоконтинентальним морем Атлантичного океану.
Омиває береги України, Росії Грузії, Румунії, Болгарії, Туреччини.На північному сході Керченською протокою сполучається з Азовським морем, на південному заході . протокою Босфор — з Мармуровим морем.
Кліматичні умови
Субтропічний клімат.Літо жарке і сухе , а зима помірна і волога.Середня температура липня на узбережжі складає +24 ℃, січня - 0-+2℃.Кількість опадів від 300-800мм.
● Зима. Літо
Рух течій
Основні Чорноморські течії рухаються проти
годинникової стрілки паралельно береговій лінії у вигляді замкнутого кола..
Солоність вод Чорного моря
опрісненими водами з Азовського моря та глибинної течії із середземноморськими солоними водами, що надходять через Босфор. .
Біля берегів України Чорне море має відносно невеликі глибини і тому добре прогрівається. Температура води на поверхні влітку підвищується до +27°С, а взимку становить –0,5...+8°С. Глибше 150 м температура стає незмінною (+9°С). В окремі суворі зими північно-західна частина моря замерзає
Корисні кополини
На шельфі Чорного моря розвідано промислові запаси нафти і природного газу. У морській воді розчинені залізо, срібло, мідь, сіль та інші речовини. Лікувальне значення мають грязі чорноморських лиманів. Пляжі вздовж узбережжя є чудовими місцями відпочинку.
У Чорному морі існує багато видів водоростей: Зелені, синьо-зелені, бурі, червоні, що прикріпляються до грунту чи якихось предметів у воді.
Медузи можуть бути великими і дуже маленькими.
Гігантські види з діаметром купола – 2 м і щупальцями завдовжки 20 м, крихітні – з куполом з сірникову голівку.
У медузи 24 ока, розташованих по всьому тілу.
● Мідії Гребінці Устриці
Кркветки В Чорному морі мешкає 2500 видів тварин. На дні Чорного моря живуть мідії, устриці і молюски, гребінці. З ракоподібних
зустрічаються краби (кам’яний, зелений тощо), різні види креветок.
● Сама небезпечна риба .
Чорного моря – це морський дракончик.
Колючки її спиного плавника мають сильний яд.
● Єдина акула, що мешкає в Чорному морі – це колюча
акула катран. Вона
боїться людей і рідко підходить до берега.
Промислова риба Чорного моря.
Риба довжиною до 45 сантиметрів, вагою близько 300 грамів, сіро-коричневого кольору з темнуватими і світлими смужками і плямами. Вона отримала цю назву із-за очей, які спрямовані вертикально вгору, неначе риба завжди дивиться на небо. Крім очей, її рот теж спрямований вгору. Звіздар насправді є отруйною рибою, дві отруйні колючки розташовані за грудними плавниками. Деякі з видів Звіздарів в межах роду Astroscopus також можуть вражати свою жертву електричним струмом. До речі, ця риба зустрічається в Чорному морі, у нас її називають – “Морська корівка”
Риби дивовижної форми Морський коник.
У світі налічується 50 видів морських коників. Залежно від виду, довжина морських коників становить від 2 до 30 см. Ведуть малорухливий спосіб життя. Не мають луски. Морські коники можут рухатися в чотирьох різних напрямках: вперед, назад, вгору і вниз.
Екологічні проблеми Вода Чорного моря з глибини 120—200 м насичена сірководнем. Процентний вміст його збільшується з глибиною. У межах поширення сірководню життя майже немає. У зв'язку з посиленням несприятливих антропогенних факторів спостерігається тенденція до підвищення шару сірководню, що небезпечно для всього живого. Забруднення, «цвітіння», задухи, зменшення біологічної продуктивності - головні проблеми Чорного моря
Забруднення моря
● Стоки рік, що потрапляють . у море;
● Цвітіння води ● Масова гибель риби ● Піднімання сірководневого шару |
● Викиди шкідливих речовин, які потрапляють в море в
результаті аварій кораблів
або під час видобутку корисних копалин;
● Промислові підприємства, порти, бази відпочинку, які знаходяться на березі моря.