Рід іменників: чоловічий, середній,жіночий

Про матеріал
. Вчити визначати рід іменників; розвивати критичне мислення, увагу, спостережливість, пам'ять, усне і писемне мовлення; формувати компетент-ність спілкування державною мовою, соціальну, громадянську компетентно-сті; виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни.
Перегляд файлу

Тема. Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній.

Мета. Вчити визначати рід іменників; розвивати критичне мислення, увагу, спостережливість, пам'ять, усне і писемне мовлення; формувати компетентність спілкування державною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати повагу до рідної мови, до традицій своєї країни.

Хід уроку

І.  Організаційний момент

1.Привітання

2. Хвилинка рефлексії

-Який у вас настрій?

-Чого ви очікуєте від уроку?

3. Мозковий штурм «Хто швидше?»

-Який розділ ми зараз вивчаємо?

-Що означає іменник?

- На яке питання відповідає іменник?

- Що ще ми знаємо про іменник?

- З якої букви пишемо власні назви?

- А загальні?

4. Очікувані результати.

-Для того, щоб наш урок був вдалим  ми повинні на уроці…?

-Що ви очікуєте від уроку?

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Каліграфічна хвилинка.

-Ми будемо писати каліграфічно буквосполучення «Рр ро ру », слово «рід»

Козацькому роду - нема переводу.

-Чому слово «роду» пишемо з буквою «о» ?

(Відбувається чергування в корені слова.)

- Добрати до слова «рід» спільнокореневі слова, визначити корінь.

( рід, рідня, народився, родина, родич, родовід, народжувати, поріднитися)

  • Це слово має кілька значень.
  • - Як називаються слова, що мають кілька значень? (Багатозначні)

 

ІІІ. Повідомлення теми та мети.

Сьогодні ми дізнаємось, як іменники розподіляються за родами.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  А допоможуть нам у цьому загадки.

(На дошці прикріплені 3 будиночки з підписом)

– Відгадайте загадки. Назвіть слова-відгадки. В яких будиночках вони живуть?

Хто усіх нас захищає,

Матінці допомагає?

З ним нічого не боюсь,

Здогадались? Це… (татусь)

– Як правильно сказати:

Тато  - він, мій; вона, моя; воно, моє?

– Отже, іменники, до яких можна додати слова він, мій – чоловічого роду.

Ніжна, лагідна і мила,

На цей світ нас народила.

Я до неї пригорнуся,

Це ріднесенька… (матуся)

– Як правильно сказати:

Мама - він, мій; вона, моя; воно, моє?

– Отже, іменники, до яких можна додати слова вона, моя – жіночого роду.

– А в мами і тата хто є? Дитина – дитя. До якого будиночка ми впустимо дитя?

Дитя – він, мій; вона, моя; воно, моє?

– Отже, іменники, до яких можна додати слова воно, моє – середнього роду.

  1. Робота над правилом
  2. Робота над вправою 163

Списати іменники, розділивши їх за родами

Книжка, бабуся, олень, антена, школяр, серце, небо, ялина, ясен, колектив, курчатко, море, хвилина.

V. Засвоєння та формування знань, умінь і навичок.

(День, земля, трава, місяць,  поле, річка, дерево, струмок, веселка, сонце, вода, зерно, дуб, вікно, стіл, тополя, село, клен, озеро, дорога, птах,).

1.Робота в групах . Допоможіть розселити іменники у будиночки. Групи працюють за інструкцією.

Інструкція

1 група - Чоловічий рід.

2 група - Жіночий рід.

3 група- Середній рід

Ч.р.

Ж.р.

С.р.

день

земля

поле

місяць

трава

дерево

струмок

річка

сонце

дуб

веселка

зерно

стіл

вода

вікно

клен

тополя

село

птах

дорога

озеро

 

Обґрунтуйте свою відповідь. За якими ознаками ви розселили слова ? Перевірте свою роботу.

2. Кросворд «Іменник»

Записати слова-відгадки.

Колективна робота.

Описание: C:\Windows\Temp\FineReader11\media\image4.jpeg

Назва істоти, чоловічий рід, споріднене до слова індичатко.(індик)

Назва неістоти, чоловічий рід, споріднене до слова металевий.(метал)

Назва неістоти, чоловічий рід, споріднене до слова електричний.(електрика)

Назва неістоти, середній рід, споріднене до слова намистина.(намисто)

Назва неістоти, жіночий рід, споріднене до слова недільний.(неділя)

Назва неістоти, жіночий рід, споріднене до слова криниченька.(криниця)

Назва істоти, середній рід, споріднене до слова козенятко.(козеня)

 

6.  Вправа «Подарунок»

– Ми починали урок з того, що пригадували приємні слова: рід, сім'я, турбота.

І закінчити цей урок я теж хочу найкращими іменниками нашої рідної української мови.

(Вчитель дарує сердечка з написами: краса, здоров’я, любов, щастя, достаток, мир, усмішка, добро, злагода, успіх, бадьорість, натхнення, сміливість, доброзичливість та ін..)

– Сподіваюсь, ви уже визначили рід отриманих іменників?! Отож, наш урок пройшов недаремно.

VІ.  Підсумок уроку. Рефлексія

2.Інтерактивна вправа « Фішбоун».

 

 

 

 

2.Вправа «Продовжи речення»:

– Я знаю…

– Я вмію…

– Я ціную…

V. Домашнє завдання.

 

doc
Додано
23 грудня 2021
Переглядів
1235
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку